חולי הקורונה המונשמים מחכים שבועות למיטה במחלקת השיקום היחידה בארץ

במחלקת השיקום בבית החולים שיבא, שבה הוקצו עשר מיטות לחולי קורונה, התריעו על מחסור - אך משרד הבריאות לא הקצה מיטות נוספות. מנהל מחלקת קורונה בבית החולים השרון: "היתה היסטריה סביב מכונות ההנשמה, אבל בלי המשך טיפול ראוי כל המאמץ יורד לטמיון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים שיבא, בחודש שעבר

חולי קורונה שעברו הנשמה ממושכת נזקקים לשיקום נשימתי, אך נאלצים להמתין לו במשך שבועות בשל מחסור במיטות במחלקת השיקום היחידה בארץ, בבית החולים שיבא תל השומר. במחלקה יש עשר מיטות שהוקצו לחולי קורונה. בבית החולים התריעו על המחסור בפני משרד הבריאות והמליצו לפתוח מיטות נוספות במחלקה, אך הדבר לא נעשה.

לדברי פרופ' אמתי זיו, מנהל בית החולים השיקומי בשיבא, כיום ממתינים למיטות במחלקה עשרה חולי קורונה מבתי חולים שונים וחולים נוספים מבית החולים שיבא, והרשימה הולכת ומתארכת. במכתב ששלח לאחרונה למנהלת חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, כתב פרופ' זיו: "לאור העובדה שהיחידה שפתחנו היא בת עשר מיטות בלבד, ולאור הצפי לצורך גדל והולך בשיקום נשימתי, אנו ממליצים לקדם ברמה הלאומית פתיחה של מיטות נוספות שתתמקדנה במשימת השיקום הנשימתי".

מיטות במחלקת הקורונה בבית החולים שיבא, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

מנהל אחת ממחלקות הקורונה בבית חולים השרון אומר: "יש כאן בעיה של רצף טיפולי. יש לנו כאן חולים ששוכבים וממתינים. כולם היו בהיסטריה סביב מכונות ההנשמה, אבל בלי המשך טיפול ראוי כל המאמץ יורד לטמיון. חלק מהחולים שמסיימים הנשמה לא שורדים לאחר מכן, הטיפול השיקומי הוא קריטי עבורם". פרופ' זיו מוסיף כי מרכיב הזמן חשוב שכן ככל שהתהליך מתחיל מוקדם יותר, כך תהליך השיקום יעיל ומוצלח יותר.

מחלקת השיקום הנשימתי בשיבא, בראשות ד"ר אריה וולנר, כוללת 20 מיטות טיפול, ומיועדת לחולים שנמצאים לקראת סיום תקופת ההנשמה ושניתן להתחיל בגמילתם מהתלות במכונה. מאז תחילת משבר הקורונה השתנה הרכב החולים המונשמים, בעקבות מיעוט תאונות הדרכים והקפאת חלק מהניתוחים, ובבתי החולים נקלטו מאות חולי קורונה במצב קשה שנזקקו להנשמה. בעקבות זאת החליטו בשיבא לפצל את מחלקת השיקום ולהקצות עשר מיטות לחולי קורונה.   

אחד ממאפייני התחלואה הקשה בקורונה היא דלקת ריאה דו-צדדית חריפה שפוגעת אנושות ביכולת התפקוד של הריאות ומחייבת הנשמה ממושכת, של שבועיים עד שלושה שבועות. כמחצית מהחולים שורדים את תהליך ההנשמה, ואחריו נדרשים חלק מהם לעבור שיקום נשימתי. התהליך מתחיל לרוב בזמן שהם מחוברים עדיין למכשיר ההנשמה. רבים מהם עדיין נושאים את הנגיף, ומטופלים גם בשלב זה כחולי קורונה.

טיפול בחולה קורונה בבית החולים השרון, החודשצילום: אייל טואג

"בתקופת השיא של המחלה, החולה נמצא על מכונת הנשמה כשהוא מורדם ומונשם", מתאר פרופ' זיו את הטיפול. "שרירי הנשימה שלו רפויים לחלוטין ואנחנו למעשה נותנים מנוחה למערכת הנשימה ומנשימים אותו מכאנית. ככל שהמחלה דועכת מתקבלים סימנים שמעידים שהחולה יכול להתחיל לנשום בכוחות עצמו באופן מוגבל, ואז מתחיל תהליך שבו המכונה תומכת בו באופן חלקי", הוא מסביר. הטיפול נועד להקנות מחדש את יכולת הנשימה, ובהמשך להפעיל את יתר השרירים בגוף.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אכן חלק מהחולים שהונשמו זקוקים לשיקום נשימתי. בשלב זה החולים משוקמים בעיקר בשיבא (אם כי לעיתים השיקום יכול להתחיל או להיעשות במחלקת האשפוז). בשיבא יש פוטנציאל לפתיחת עוד מיטות. בנוסף אנו בוחנים אפשרויות לפתיחת שיקום נשימתי במוסדות נוספים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ