בלי קהל ובלי זוכים: טקס פרס ישראל נערך בצל איסורי הקורונה

בטקס פרס ישראל 2020 עצמו נערכה שיחת וידיאו בין המנחות לחתני הפרס. גם חידון התנ"ך הבינלאומי לנוער נערך ללא קהל, וזכתה בו רות כהן, כלת הפרס הראשונה בעשור האחרון

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס פרסי ישראל, הערב
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

כמו שאר אירועי יום העצמאות, גם טקס פרס ישראל לשנת תש"ף נערך הפעם במתכונת חריגה בצל משבר הקורונה. האירוע התקיים הערב (רביעי) ללא נוכחות קהל, וגם ללא הזוכים עצמם. במקום זאת נערכה שיחת וידיאו קצרה בין המנחות לחתני הפרס. כפי שכבר פורסם לפני שידור הטקס, המנחה שרון כידון נמנעה מלשוחח עם הרב יעקב אריאל, שזכה בפרס ישראל לספרות תורנית, בשל התבטאויותיו נגד קהילת הלהט"ב. במקומה עשתה זאת המנחה השנייה, קורין גדעון.

פרופ' ורד נעם, האשה הראשונה שזכתה בפרס ישראל לחקר התלמוד, הצליחה להוסיף לאירוע נופך פמיניסטי נוגע ללב. על שאלתה של כידון - איזה מסר היתה רוצה להעביר לעצמה בתור ילדה - ענתה: "הייתי אומרת לה שלא צריך לדאוג. לא צריך לנהל את המאבק מתוך חרדה אלא מתוך נחישות וביטחון. כשאנחנו מאמינים שיש לנו מקום, אז יש לנו מקום. כשמאמינים שהדלתות צריכות להיפתח, הן תיפתחנה". בטקס עצמו בלט ריבוי הזמרים ומיעוט הזמרות: אמיר דדון, ישי ריבו, עמיר בניון, אליעד, אהוד בנאי ועומר אדם. רק אילנית (בדואט עם אליעד) ויובל דיין הצילו את הליין-אפ הגברי.

מאוחר יותר פורסמו ברשתות החברתיות תלונות רבות על מיעוט זוכים מזרחים וערבים בפרס, ובין השאר כתב שר הפנים אריה דרעי בטוויטר: "איך לא נמצא אף חתן מזרחי או ערבי לקבל את הפרס באחד מתחומי החיים? בושה וכלימה. חבל מאד שלא התקדמנו".

באירוע הוקרנו ברכות מצולמות של נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. "החברה הישראלית לא מפחדת משאלות קשות ונמצאת בתהליך של חיפוש מתמיד אחר תשובות ותובנות", אמר ריבלין, "אתם, הזוכות והזוכים, מהווים חוד החנית של המצוינות והגאווה הישראלית". שר החינוך רפי פרץ, שנאם בטקס, הוסיף: "כל אחד ואחת מכם, הזוכים, הוא תעודת כבוד לחברה הישראלית. הישגיכם הכבירים, כולם מופת והשראה".

הזוכה רות כהן (במרכז) בטקס חידון התנ"ך בירושלים, היוםצילום: מיכאל דימנשטיין

מלבד אריאל ונעם זכו בפרס גם פרופ' אבישי ברוורמן (מפעל חיים), נעמי סטוצ'ינר (מפעל חיים), פרופ' גדעון רכבי (חקר הרפואה), שרה ברייטברג סמל (אמנות פלסטית) פרופ' בנימין זאב קדר (היסטוריה), פרופ' יוסף קלפטר (חקר הכימיה והפיזיקה), פרופ' אברהם בן צבי (חקר מדע המדינה) ופרופ' דני זמיר (חקר החקלאות).

גם חידון התנ"ך הבינלאומי לנוער נערך הפעם ללא קהל. המתמודדים הבינלאומיים עלו לשידור בארצם בדיליי קל ("יש עיכוב בגולה", התלוצץ המנחה אבשלום קור), לצד ארבעה מתמודדים ישראלים שהשתתפו בטקס בירושלים. גם באירוע הזה נכח המשבר: כשהנואמים, שר החינוך פרץ ויו"ר הסוכנות יצחק הרצוג, עלו לבמה - הם לא לחצו יד למנחה קור אלא הושיטו לו מרפק.

בדומה לטקס פרסי ישראל, גם אירוע זה סבל מתת-ייצוג בתחום הזמר, ואביתר בנאי היה היחיד ששר בו. אולם זכייתה של רות כהן איזנה את התמונה: כהן, בת 16 ממרכז שפירא, היא כלת הפרס הראשונה בעשור החולף. למקום השני העפיל הנער משה גלידאי מאלון שבות. על כך העיר קור במשחק מלים אופייני ומיותר: "יש לנו כלה, אבל גם משה קלע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ