חזרה ללימודים | השרים אישרו: כיתות א'-ג', י"א-י"ב יחזרו ללמוד ביום ראשון; הגנים שבוע אחר כך

עיריות תל אביב-יפו, רמת גן ובני ברק מסרו כי לא יפתחו את הלימודים ביום ראשון ■ פתיחת גני הילדים והמעונות תידחה ל-10 במאי ■ כיתות ד' עד י' ישובו ללמוד במהלך החודש ולא יאוחר מ-1 ביוני ■ כיתות ז'-י"א במוסדות חרדיים יחזרו ביום ראשון וכך גם מוסדות לחינוך מיוחד ולילדים ונוער בסיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מורים וגננות בתל אביב, אתמול

ועדת השרים אישרה הבוקר (שישי) לחדש את פעילות מערכת החינוך באופן הבא:

• הלימודים בכיתות א'-ג', י"א ו-י"ב יחודשו ביום ראשון הקרוב.

• כיתות ד' עד י' ישובו ללמוד במהלך חודש מאי, לא יאוחר מ-1 ביוני.

• גני הילדים ומעונות היום עד גיל שלוש ייפתחו ביום ראשון הבא - 10 במאי. 

• בחינוך החרדי: הלימודים בכיתות א'-ג' לא ייפתחו בשלב זה, כיתות ז'-י"א ישובו ללמוד ביום ראשון.

• תלמידי החינוך המיוחד ישובו ללמוד ביום ראשון הקרוב באופן מלא.

• ילדים ונוער בסיכון ישובו ללמוד ביום ראשון הקרוב.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי מלבד הלימודים לבחינות הבגרות, בשלב זה החזרה ללימודים אינה בגדר חובה. עיריות תל אביב-יפו, רמת גן ובני ברק הודיעו כי לא יפתחו את הכיתות הנמוכות במוסדות החינוך ביום ראשון, להוציא את החינוך המיוחד שהלימודים בו יימשכו כסדרם. בבת ים ובקרית ביאליק החליטו שלא לחדש את הלימודים ביום ראשון בכיתות י"א וי"ב. בקרית מלאכי מסרו כי יפתחו את כיתות א' עד ג' ביום שני.

פורום ה-15, המאגד את הערים הגדולות בישראל, קרא לראש הממשלה להקפיא את ההחלטה. ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר כי עיתוי קבלת ההחלטה לא מאפשר להשיב את הלימודים באופן בטוח ואחראי וקרא לדחות את הפעלת מערכת החינוך עד לפתרון כל הבעיות. הוא מתח ביקורת על התנהלות הממשלה וקרא לה "לבצע סוף סוף עבודת מטה מסודרת, שקופה ויסודית כדי להחזיר את האמון לציבור ההורים".

גם ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן תקף את הממשלה ואמר כי "החלטתה ברגע האחרון מנותקת מהמצב והבעיות בשטח. לא ניתן לפתוח את מוסדות החינוך ללא פתרונות לבעיות, לדוגמה: מורים אשר להם ילדים בגילאי גן. רמת גן תפתח את מוסדות החינוך רק כאשר כל הבעיות ייפתרו וזה לא יקרה עד יום ראשון". 

לרשימת הערים שלא יפתחו את הלימודים ביום ראשון

בהסתדרות המורים פנו למשרד הבריאות בעקבות ההחלטה, בדרישה לקבל הנחיות ברורות באשר להתנהלות המצופה במוסדות עם החזרה לשגרה, לרבות לגבי הגדרת קבוצת סיכון, חיטוי בתי הספר והגנים, חבישת מסכות בשטחם ועוד.

המטה לביטחון לאומי המליץ לקראת הדיון שלא לפתוח את הגנים עד 10 במאי, בטענה לחוסר מוכנות של המוסדות והרשויות ואי הסכמות בין הגופים השונים על האופן שבו תתבצע החזרה. דו"ח המל"ל מתח ביקורת על משרד הבריאות בטענה שלא פרסם צו המאפשר למשרד החינוך להיערך כראוי לחזרה ללימודים וציין כי "מדיניות הניקיון והחיטוי המתבקשת על ידו אינה ישימה". לעומת זאת, במטה שיבחו את משרד החינוך על כך שנערך לחזרה לשגרה.

שר החינוך רפי פרץ מסר לאחר ההחלטה כי "מערכת החינוך היתה ערוכה לפתיחה ביום ראשון בהתאם למתווה שאושר בוועדת השרים", וציין כי "יש בכך בשורה משמעותית מאוד לתלמידים, למורים ולמדינה כולה".

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, שמשרדו אמון על מעונות היום והפעוטונים הפרטיים, אמר כי המשרד לא ערוך לפתיחתם בשלב זה ולכן הציע לדחות את הפתיחה כדי להגיע להסכמות בעניין עם משרד האוצר. אקוניס התייחס גם למועד פתיחת כיתות ד' עד י' ואמר כי יש לשאוף להשיבם לשגרה עוד במהלך חודש מאי ולא להמתין עד לאחד ביוני, ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים עמו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הביע בדיון תמיכה בהחזרה של הלימודים בכיתות א' עד ג', בקבוצות של עד 15 ילדים. אחד השרים אמר בישיבה כי "השינויים בהחלטות הבריאות מוציאים את הרשויות המקומיות מאיזון ומשגעות את הציבור". אתמול כינה מקור במשרד החינוך את התנהלות משרד הבריאות "זיגזג", בטענה לשינוי עמדת ראשיו. 

דו"ח של מכון גרטנר, המוסד הלאומי לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות בריאות, קבע אתמול כי ילדים נדבקים פחות ממבוגרים, מדביקים פחות את סביבתם ואינם נחשבים "מפיצי־על" של הנגיף. עם זאת, הדו"ח — שאמור להיות נדבך משמעותי בביסוס עמדת משרד הבריאות ולהשפיע על החלטת הממשלה בנוגע לפתיחת מערכת החינוך — מציג תמונה מעורפלת ולא עקבית, שמסקנותיה והמלצותיה לא עולות במובהק עם ממצאיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ