חזרה ללימודים | משרד החינוך מתיר לדחות את הפתיחה המחודשת של הלימודים עד יום שלישי

משרד החינוך עדכן את ההחלטה אחרי ששורת ראשי ערים הודיעו שלא יחדשו את הלימודים ביום ראשון. "החזרה תיעשה באופן הדרגתי כדי לאפשר לכלל הרשויות וצוותי החינוך להיערך בהתאם להנחיות משרד הבריאות", נכתב בהודעה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מורים וגננות בתל אביב, אתמול
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך הודיע שיתיר לחדש את הלימודים באופן חלקי עד יום שלישי הקרוב, לאחר שוועדת השרים החליטה הבוקר כי הלימודים יחודשו ביום ראשון. ההחלטה התקבלה אחרי ששורה של ראשי רשויות הודיעו שלא יפתחו את בתי הספר ביום ראשון.

"על רקע המורכבות במציאות הקיימות", נכתב בהודעת משרד החינוך, "החזרה תיעשה באופן הדרגתי כדי לאפשר לכלל הרשויות וצוותי החינוך להיערך בהתאם להנחיות משרד הבריאות". זהו המתווה המלא:

• הלימודים בכיתות א'-ג', י"א ו-י"ב יחודשו באופן הדרגתי, בין ראשון לשלישי הקרובים.

• כיתות ד' עד י' ישובו ללמוד במהלך חודש מאי, לא יאוחר מ-1 ביוני.

• גני הילדים ומעונות היום עד גיל שלוש ייפתחו ביום ראשון הבא - 10 במאי. 

• בחינוך החרדי: הלימודים בכיתות א'-ג' לא ייפתחו בשלב זה, כיתות ז'-י"א ישובו ללמוד ביום ראשון.

• תלמידי החינוך המיוחד ישובו ללמוד ביום ראשון הקרוב באופן מלא.

• ילדים ונוער בסיכון ישובו ללמוד ביום ראשון הקרוב.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי מלבד הלימודים לבחינות הבגרות, בשלב זה החזרה ללימודים אינה בגדר חובה. עיריות תל אביב, רמת גן ובני ברק הודיעו כי לא יפתחו את הכיתות הנמוכות במוסדות החינוך ביום ראשון, להוציא את החינוך המיוחד שהלימודים בו יימשכו כסדרם. בבת ים ובקרית ביאליק החליטו שלא לחדש את הלימודים ביום ראשון בכיתות י"א וי"ב. בקרית מלאכי מסרו כי יפתחו את כיתות א' עד ג' ביום שני.

בהסתדרות המורים פנו למשרד הבריאות בעקבות ההחלטה, בדרישה לקבל הנחיות ברורות באשר להתנהלות המצופה במוסדות עם החזרה לשגרה, לרבות לגבי הגדרת קבוצת סיכון, חיטוי בתי הספר והגנים, חבישת מסכות בשטחם ועוד.

המטה לביטחון לאומי המליץ לקראת הדיון שלא לפתוח את הגנים עד 10 במאי, בטענה לחוסר מוכנות של המוסדות והרשויות ואי הסכמות בין הגופים השונים על האופן שבו תתבצע החזרה. דו"ח המל"ל מתח ביקורת על משרד הבריאות בטענה שלא פרסם צו המאפשר למשרד החינוך להיערך כראוי לחזרה ללימודים וציין כי "מדיניות הניקיון והחיטוי המתבקשת על ידו אינה ישימה". לעומת זאת, במטה שיבחו את משרד החינוך על כך שנערך לחזרה לשגרה.

שר החינוך רפי פרץ מסר לאחר ההחלטה כי "יש במתווה בשורה משמעותית מאוד לתלמידים, למורים ולמדינה כולה". שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, שמשרדו אמון על מעונות היום והפעוטונים הפרטיים, אמר כי המשרד לא ערוך לפתיחתם בשלב זה ולכן הציע לדחות את הפתיחה כדי להגיע להסכמות בעניין עם משרד האוצר. אקוניס התייחס גם למועד פתיחת כיתות ד' עד י' ואמר כי יש לשאוף להשיבם לשגרה עוד במהלך חודש מאי ולא להמתין עד לאחד ביוני, ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים עמו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הביע בדיון תמיכה בהחזרה של הלימודים בכיתות א' עד ג', בקבוצות של עד 15 ילדים. אחד השרים אמר כי "השינויים בהחלטות הבריאות מוציאים את הרשויות המקומיות מאיזון ומשגעות את הציבור". אתמול כינה מקור במשרד החינוך את התנהלות משרד הבריאות "זיגזג", בטענה לשינוי עמדת ראשיו. 

דו"ח של מכון גרטנר, המוסד הלאומי לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות בריאות, קבע אתמול כי ילדים נדבקים פחות ממבוגרים, מדביקים פחות את סביבתם ואינם נחשבים "מפיצי־על" של הנגיף. עם זאת, הדו"ח — שאמור להיות נדבך משמעותי בביסוס עמדת משרד הבריאות ולהשפיע על החלטת הממשלה בנוגע לפתיחת מערכת החינוך — מציג תמונה מעורפלת ולא עקבית, שמסקנותיה והמלצותיה לא עולות במובהק עם ממצאיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ