משרד הבריאות הודיע על חידוש טיפולי הפוריות לאחר הפסקה של חודשיים

לפי ההנחיות החדשות, נשים בריאות יוכלו לבצע כעת הפריה חוץ-גופית (IVF) ובעלות מחלות רקע יוכלו לעשות זאת בכפוף לאישור מומחה. לפני כל שאיבת ביצית או העברת זרע תידרש שלילת קורונה באמצעות בדיקה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה להפריה חוץ גופית בבית החולים שיבא, ב-2018
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע על חידוש טיפולי הפוריות בעקבות הירידה בשיעור התחלואה בנגיף הקורונה לאחר הפסקה של כחודשיים. לפני ההנחיות החדשות, כעת ניתן לבצע טיפולי הפריה חוץ-גופית (IVF) לכל הנשים הבריאות, עם עדיפות למטופלות מעל לגיל 30; נשים עם מחלות רקע יידרשו לעבור בירור ולקבל אישור לביצוע הטיפול ממרפאת מומחים להריון בסיכון.

במכתב ששיגרה אתמול (ראשון) ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, למנהלי בתי החולים והמרפאות, היא הודיעה כי הפעילות ביחידות הפריון תחודש מעתה בהדרגה וציינה כי אם לא יהיו מקרים חריגים תישקל חזרה לפעילות רגילה ומלאה בתוך שלושה חודשים.

עזרא הורתה למנהלי המרפאות למנות "נאמן קורונה" שיפקח על הפעילות ביחידות ולהקפיד על הגבלות הריחוק למניעת התפשטות הנגיף, לרבות שמירת מרחק של שני מטרים, חבישת מסכות, מניעת התקהלויות ועוד. כמו כן, היא ממליצה לצוותים לעבוד בימים ובשעות שונים כך שלא תהיה חפיפה או מגע ביניהם.

באשר למטופלות, המשרד הורה למדוד חום לכל אדם שנכנס ליחידה, לתת לו למלא שאלון שישלול מגע עם חולי קורונה או הופעת תסמינים של הנגיף וכן לא לאפשר למלווים להיכנס למתחם. בנוסף, הוא ממליץ לרווח את התורים בין המטופלים ככל האפשר ולהציע להם לשקול בידוד מרצון של שבועיים לפני ההליך הרפואי.

נשים יצטרכו לעבור בדיקת קורונה באמצעות מטוש (PCR) לפני שאיבת הביצית, וגברים לפני העברת זרע למעבדה. אם האשה תפתח סימפטומים או תתגלה כחולה בקורונה לאחר מתן זריקת ההורמונים (דקפפטיל), שאיבת הביצית תבוטל. המשרד ממליץ גם להקפיא את כל העוברים שהופרו ולהימנע מהפשרת עוברים מוקפאים.

באשר לנשים עם מחלות רקע, המשרד הנחה כי הלוקות ביתר לחץ דם, סוכרת, מחלת ריאות כרונית, הפרעות במערכת הקרישה, החיסון או הלב – יידרשו לעבור בירור ולקבל אישור לביצוע ההפריה ממרפאה להריון בסיכון. אם ייווצר עומס על המרפאות שלא יאפשר עמידה בהנחיות המשרד, יש לתת עדיפות לטיפולים לנשים מעל גיל 30 או להפנות מטופלות למרפאות אחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ