אלפים ביקרו בחופי תל אביב חרף האיסור, הפקחים התמקדו ברוכבי אופניים

לרוחצים לא חולקו דו"חות ומהעירייה נמסר כי אין לה יכולת וכוח אדם לאכוף את האיסור על שהייה בים. מבקר בחוף: "אנחנו הולכים לים כמעט כל סוף שבוע, נפתחו כבר מקומות מסוכנים הרבה יותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף הים בתל אביב, היום

אלפי בני אדם הגיעו היום (שישי) לחופי הים של תל אביב, חרף האיסור לבקר בהם על מנת למנוע הדבקה בנגיף הקורונה. למבקרים לא חולקו דו"חות על הפרת האיסור לשהות בחופים, ועיריית תל אביב סירבה לענות לשאלת "הארץ" בנושא. שוטרים ופקחים שהיו היום בטיילת עסקו בעיקר בפעולות אכיפה נגד נהגי כלי רכב ממונעים שנסעו על שבילי האופניים במהירות.

אף שעונת הרחצה טרם נפתחה והממשלה אישרה לפתוח את החופים רק ביום רביעי, בכמה מהם היו מצילים - בכדי לכרוז למתרחצים לצאת מהמים. כשאחד המצילים נואש מלנסות לגרום לקבוצת ילדים לעשות זאת, הוא החליט להחריף את האמצעים. "חיים השוטר, תבוא לפה בבקשה, פעם הבאה שאני מזהיר את כל החבורה שם בצפוני - אנחנו ניתן דו"חות", איים על המתרחצים העקשנים. 

חי, תושב העיר שהגיע לים עם גיסו וחבריו במטרה לדוג, מחה על האיסור הנוקשה. "לפני שבועיים-שלושה הגיע רחפן כשהיינו במים וכרז לנו לצאת החוצה, כשיצאנו מהים מצאנו שם שוטרים", סיפר. "די, אין כלום, בממשלה יכולים לצעוק עד מחר. חנקו אותנו כל כך הרבה זמן, אל תעבדו, אל תצאו מהבית למרחק של יותר ממאה מטר. די, תראה את הים. ישראלים אוהבים לחיות, וגם יש שיפור במחלה", קבע בעת שגיסו העלה בחכתו דג קטן.

רונן, שביקר גם הוא בחוף בתל אביב, ביקש להבהיר כי הוא לא מזלזל בקורונה, וציין כי זו הפעם הראשונה שהוא מבקר בים מאז שהנגיף החל להתפשט בישראל. "אתה יודע מה יהיה פה (בים) מחר?", שאל רטורית. "אם היום המשטרה לא עשתה כלום - מחר יהיה פה פיצוץ אוכלוסין. בשבוע שעבר לא הסתכנתי אבל היום יצאתי כי די, כמה אפשר להיות בבית?".

האכיפה החלקית של האיסורים גוררת גם מצבים משעשעים. תמיר, תושב העיר סיפר כי ביקר "בחוף הילטון ויש שם קטע מוזר - אפשר לשבת על דק העץ אבל לא על החול. זה הזוי. היו שם פקחים שאמרו לנו לא לשבת על החול אלא על הדק, וזה גרם לנו להצטופף. הגיעו שוטרים שראו את הצפיפות וביקשו רק שנשים מסיכות". תמיר, שביקר בים שלוש פעמים בשבוע האחרון, טוען כי "אי אפשר לאכוף את תקנות הריחוק בים, ואף אחד לא ימדוד מרחק של שני מטר בין אדם לאדם. כל אחד צריך לשמור על עצמו כי יש סכנת הידבקות - אנשים מבקשים אחד מהשני אש, משחקים פריסיבי או מעבירים ביניהם מטקות. אני נמנע מלהעביר חפצים".

חוף הים בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

עינב ותום, בני זוג שחזרו לאחרונה מדרום אמריקה, סיפרו כי נאלצו להפסיק לטייל בשל התפשטות הקורונה. "אנחנו לא מונעים מעצמנו כמעט שום דבר, אבל מנסים לשמור על עצמנו ולכן יושבים רחוק מכולם", הסביר תום. לדבריו, "יש הרגשה שכולם התחילו לשחרר. אנחנו הולכים לים כמעט כל סוף שבוע. ההגבלות האלו הן סתם לטעמי, נפתחו מקומות שסיכנו את האוכלוסיה הרבה יותר מאשר הים. בתי קפה שמוציאים שולחן וחצי החוצה לטייק אווי ואנשים יושבים בהם, תורים לקניית בירה, הכל יותר מסוכן, למה לסגור את הים?", תהה.

בת זוגו עינב ציינה כי יחסית למספר המבקרים בחופי הים באשדוד, בתל אביב המצב טוב. "הייתי בשבוע שעבר באשדוד והיה צפוף פי עשרה מבתל אביב", אמרה. "הפקחים רק יוצרים תחושה של הרתעה. זה קצת פחות נחמד ללכת לים כשיודעים שאפשר לקבל דו"ח, אבל לא יותר מזה. אני חושבת שאם ירצו, יוכלו לקבוע כללים לריחוק חברתי בים, אבל האוכלוסייה המקומית לא בנויה לזה. תסתכל על הים, כאילו אנחנו ביום רגיל".

כיכר דיזנגוף בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום
חוף הים בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

יקיר, תושב אור יהודה, הגיע לחוף הים בתל אביב לאחר שבילה בלילה בכיכר דיזנגוף. הכיכר הפכה תחליף לחיי הלילה של העיר, ורבים מתכנסים בה מדי ערב עם אלכוהול, חלקם מצוידים במחצלות במטרה לעשות פיקניק במקום, ששופץ באחרונה. "בכיכר דיזנגוף עברו אתמול 200 ניידות והשוטרים לא עשו כלום", סיפר יקיר. "ישבתי בכיכר עד 23:30 והיו שם המוני בני אדם, בצפיפות נוראית. כולם ישבו בקבוצות על הרצפה או הספסלים, המון וודקה, בירות ואנשים בסטלה, זה אף פעם לא היה ככה שם". חצי שעה מאוחר יותר, הגיעו שוטרים ופיזרו את ההמולה. 

מעיריית תל אביב נמסר: "על פי הנחיות משרד הבריאות, לא ניתנים שירותי הצלה בחופי העיר והרחצה בים אסורה. על מנת לשמור על ההנחיות העירייה תגברה את הפיקוח בחופים, מבצעת פעולות הסברה ואכיפה בקרב המבקרים בים, הציבה שילוט בחופים המבהיר כי הרחצה אסורה והדגישה מסרים אלה גם באתר האינטרנט העירוני, ברשתות החברתיות ובדיוור לתושבים. אין לעירייה יכולת או כוח אדם לאכוף את ההנחיות לנוכח היקף נרחב כל כך של אזרחים, שניכר כי הם מבולבלים מרוב הוראות משתנות. גם הודעת הממשלה כי החופים ייפתחו ממילא בעוד מספר ימים, תרמה להגעת האזרחים לחופים כבר היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ