השרים הודיעו שהאקדמיה תשוב לפעילות בראשון; המוסדות לא ימהרו לעשות זאת

משרדי החינוך והבריאות אישרו את חידוש הטיולים השנתיים, ובוטלה הדרישה לחלק את ילדי הגנים לשתי קבוצות נפרדות במהלך יום הלימודים ■ שבעה אנשי צוות ו-11 תלמידים מתיכון בירושלים חלו בקורונה

האוניברסיטה העברית, באוקטובר
האוניברסיטה העברית, באוקטוברצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החינוך יואב גלנט והשר להשכלה גבוהה זאב אלקין הודיעו היום (חמישי) שהאקדמיה תוכל לשוב לפעילות בהיקף נרחב יותר מיום ראשון. זאת, תחת הגבלות של עד 50 איש בכל כיתה (לעומת 15 עד כה), שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם ועטיית מסכות. עם זאת, ההערכה היא שהאוניברסיטאות לא יצליחו להיערך להוצאת המתווה לפועל בזמן. בנוסף, החל ביום ראשון יחזרו גם הלימודים בבתי הספר שהוגדרו בעבר "אזורים אדומים" - שבהם היה ריכוז גבוה של חולים.

גורמים באקדמיה הביעו תסכול מכך שההודעה פורסמה בערב החג, בלי שהדבר תואם איתם מראש. אוניברסיטת בן גוריון הודיעה שתמשיך להעביר את הקורסים באופן מקוון בלבד, חוץ ממעבדות, הכשרות מעשיות וסיורים. באוניברסיטאות אחרות נוטים לפעול כך גם הם, אך רוב ראשי המוסדות עדיין עמלים על גיבוש מדיניות בתגובה להודעת השרים. בינתיים, אוניברסיטת תל אביב הודיעה שתשלב בין למידה מקוונת ולמידה בכיתות. 

לימודים בתיכון בתל אביב, החודשצילום: תומר אפלבאום

ההנחיות החדשות היו מוכנות לפרסום כבר אתמול, אך במשרד הבריאות ביקשו לחכות כדי לוודא שאין עלייה גדולה בתחלואה. השר אלקין אמר ל"הארץ": "אחרי שמשרד הבריאות ביקש לדחות, העדפנו שהפרסום יקרה היום ולא לחכות ליום ראשון". אלקין הוסיף כי ההחלטה משמעותית משום שהיא מאפשרת למוסדות לקיים סמסטר קיץ, וגם מאפשרת להיערך לשיעורי השלמה במהלך הקיץ אם יהיה בכך צורך - בהתאם להתחייבות של המרצים מול האוצר בתחילת המשבר.

לפי הודעת השרים, "מנכ"ל משרד הבריאות חתם על הצו שיאפשר למערכת להשכלה גבוהה לחזור לפעילות בהיקף נרחב יותר הכולל לימודים פרונטליים וקיום מבחנים במוסדות האקדמיים כבר ביום ראשון הקרוב". השרים הודיעו כי תנועות הנוער, האולפנים ומערכות החינוך הבלתי פורמלי חוזרות גם הן לפעילות כבר מסוף השבוע הקרוב.

הגימנסיה בירושלים, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

לצד זאת, משרדי החינוך והבריאות אישרו היום לחדש את הטיולים השנתיים בבתי הספר וטיולים דו-יומיים בתנועות הנוער. עם זאת, משרד הבריאות לא נענה לבקשה לבטל את היציאה המדורגת להפסקות בבתי הספר, בשל העלייה במספר הנדבקים בקורונה בימים האחרונים.

בנוסף אושרו הקלות בפעילות גני הילדים. משרד החינוך הודיע אתמול כי הוא מבטל את הדרישה לחלק את הילדים לשתי קבוצות ולהקפיד על ההפרדה ביניהן לאורך יום הלימודים. בתחילת השבוע פורסם כי הגננות נדרשות להפריד בין קבוצות הילדים עד כמה שניתן, על אף שהילדים באים במגע זה עם זה בחופשיות בצהרון, ולמרות שבבתי הספר אין דרישה להפרדה שכזו. לפי ההנחיות החדשות, מעתה מותר גם לבשל ולקיים ארוחות משותפות בגן, כשעד כה נדרשו הילדים להביא עמם אוכל מהבית. מי שירצה יוכל להביא מעכשיו גם חלה או עוגה לגן, בתנאי שהגננות יקפידו שכל ילד יאכל בצלחת אישית.

בתוך כך, עיריית ירושלים הודיעה כי שבעה מורים ו-11 תלמידים בגימנסיה העברית בירושלים אובחנו כחולים בקורונה. אתמול פורסם כי התיכון ייסגר. מנהל בית הספר כתב להורים שעד יום ראשון צפויים לעבור בדיקות קורונה כל 1,400 התלמידים ואנשי הצוות בבית הספר, וכי עד כה עברו את הבדיקות 678 מתוכם. 

אתמול דיווח משרד הבריאות כי 36 חולי קורונה חדשים אובחנו בישראל בתוך יממה. זהו המספר הגבוה ביותר של חולים חדשים ביממה מאז 8 במאי, אז אובחנו 55 חולים חדשים. מספר החולים הפעילים כעת מסתכם ב-1,942, בעוד ש-14,570 חולים החלימו. 

השבוע נכנסו לתוקף הקלות נוספות בהגבלות על חופש התנועה שאישרה הממשלה: הותרה הישיבה במסעדות וברים, הוסרה ההגבלה על מספר העובדים בחדרים במקומות עבודה וחוגים ותנועות נוער חזרו לפעילות. ביוני צפויים להיפתח גם אולמות האירועים תחת שורת הגבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ