גוף המחקר של צה"ל מביע חשש מהתפרצות קורונה בקרב העובדים הזרים

על רקע העלייה החריגה במספר הנדבקים בנגיף, נכתב במסמך של מרכז הידע והמידע הלאומי להתמודדות עם המגפה כי העלייה ניתנת להסבר ומקורותיה ברורים - ובהם בתי הספר ■ יוון הודיעה כי תפתח את גבולותיה לישראלים החל מאמצע יוני

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נוה שאנן בתל אביב, השבוע
שכונת נוה שאנן בתל אביב, השבועצילום: מגד גוזני

גוף המחקר שהקים צה"ל להתמודדות עם הקורונה מעריך כי העלייה בתחלואה בישראל בימים האחרונים ניתנת להסבר ומקורותיה ברורים. במסמך שהפיץ אתמול (חמישי) מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, השייך לאגף המודיעין,  נכתב כי חלק לא מבוטל מהגידול במספר הנדבקים מגיע מאוכלוסיית העובדים הזרים, וכי קיים חשש מ"התפרצות רחבה באוכלוסייה זו", וכי יש להידרש גם להדבקות בבתי הספר ובגנים.

נתוני משרד הבריאות שפורסמו אתמול בערב הצביעו על 79 נדבקים חדשים בקורונה ב-24 השעות שקדמו לפרסום ההודעה. המשרד כינה את העלייה ב-48 השעות הקודמות "חריגה". עד כה נדבקו 16,872 בני אדם בקורונה, וישנם 1,909 חולים פעילים בישראל. בעקבות העלייה, קיימו הבוקר אנשי המשרד הערכת מצב והערב ב-18:00 ימסרו הצהרה לתקשורת.

״הגם שמספרים אלה עדיין נמוכים, הדבר מצריך התייחסות ייעודית", נכתב בהתייחס לתחלואה בקרב העובדים הזרים בעדכון של מרכז הידע והמידע הלאומי, שמנה ארבע סיבות לכך. "אחוז הבדיקות החיוביות הגבוה מצביע ככל הנראה על תחלואה משמעותית נוספת בהיקף לא ידוע", נכתב, וצוין עוד כי מאפייני אוכלוסיית העובדים הזרים, המתגוררים בתנאים צפופים וחוששים להיבדק בשל הסכנה שיאבדו את פרנסתם, "עלולה לגרום להגברת התחלואה". בנוסף, יכולת איסוף וניטור המידע עליהם מוגבלת, וכן היא נמצאת בממשקים מרובים עם מגוון אוכלוסיות בישראל , בין היתר בענפי המסעדות והסיעוד. במרכז המליצו על ביצוע בדיקות רחבות יותר בקרב העובדים הזרים, גם עבור מי שאינם מפגינים תסמינים אך באו במגע עם החולים בשבועות האחרונים. 

ביום שלישי ערך בית החולים איכילוב בדיקות לאבחון קורונה בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים, שחלקם סבלו מתסמינים, באזור התחנה המרכזית הישנה. מתוך 41 נבדקים נמצאו תשעה חולים - ארבעה מאזור תל אביב והשאר מנתניה ומלוד. בבדיקות שנעשו בהמשך לאלו שבאו במגע עם החולים נמצאו עשרה נדבקים נוספים, שרובם היו א-סימפטומטיים. לאחר שבמשרד הבריאות החלו לבצע את חקירות אפידמיולוגיות, באיכילוב מעריכים כי חלק מהזרים נדבקו בבתי אבות שבהם חזרו לעבוד לאחרונה.

בית הספר התיכון הגימנסיה העברית בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בעדכון של מרכז הידע והמידע הלאומי צוין כי בעקבות פתיחת מסגרות החינוך, כמה בתי ספר הפכו למוקדי התפשטות של הנגיף בימים האחרונים, והדגישו כי מדובר ב״נושא הדורש התייחסות נפרדת נוכח חשיבותו״. אתמול עלה מספר הנדבקים בבית הספר התיכון הגימנסיה העברית בירושלים ל-18. כמו כן, בהוסטל סמוך לפרדס חנה נדבקו למעלה מ-15 בני אדם; בבת ים נדבקו שלוש תלמידות; ובאור יהודה נדבקו אם ושניים מילדיה, הלומדים בבית ספר ובגן בעיר.

בכל הקשור לבידוד ביתי או בידוד במלונית לזרים הבהיר אתמול בכיר במשרד הבריאות ל"הארץ" כי הוראות הבידוד עדיין בתוקף. ״חולה צריך לבודד עצמו במסגרת הבית אם זה אפשרי - אם יש לו תשתיות מתאימות או יותר מדי אנשים בבית", אמר הבכיר. "אם יש בעיה עם כך הוא יצא למלונית, אופציית מלונית הבידוד עדיין קיימת. בנוסף בני ביתו גם צריכים לבודד את עצמם״.

הבוקר נמסר כי במוסד חינוכי ביישוב כסייפה שליד ערד התגלו חמישה נשאים; בדרום תל אביב נדבק ילד בגן עירוני לגילי 6-3 של הקהילה הזרה בדרום תל אביב, ככל הנראה מסבתו, ו-30 ילדים ושלושה אנשי צוות נשלחו לבידוד. בבית החולים הלל יפה בחדרה אובחנו שתי אחיות כחולות בקורונה, ו-40 אנשי צוות שבאו עמן במגע הוכנסו לבידוד.

בנוסף, 31 אנשי צוות מבית החולים סורוקה בבאר שבע הושמו בבידוד לאחר שנחשפו לרופא בחטיבה הכירורגית שאובחן כנדבק בקורונה, ככל הנראה ממקור חיצוני לבית החולים. בית החולים ומשרד הבריאות מבצעים כעת בדיקה אפידמיולוגית של אנשים שבאו במגע עם הרופא. 

בתוך כך, יוון הודיעה היום כי תפתח את גבולותיה לישראלים ולתיירים מיותר מ-20 מדינות נוספות - בהן גרמניה וקפריסין - החל מאמצע יוני. 

ביום שלישי אישרה הממשלה שורת הקלות נוספת בהגבלות למניעת התפשטות הקורונה, ואפשרה למסעדות, ברים ובתי קפה לפעול החל משלשום. כמו כן הורשו להיפתח מחדש בריכות השחייה, אטרקציות תיירותיות, רכבל וכלי שייט ציבוריים.

השתתפו בהכנת הידיעה: נעה שפיגל ואלמוג בן זכרי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ