נתניהו: אלו ימי מבחן, נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים

ראש הממשלה הדגיש כי הימים הקרובים הם ימי מבחן, ובמהלכם יוחלט אם יש צורך לשנות את המדיניות למאבק בנגיף. השרים החליטו מוקדם יותר שלא לסגור באופן גורף את בתי הספר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבוע שעבר
נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבוע שעברצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שבת) לעלייה בתחלואה בקורונה בימים האחרונים, ואמר כי הממשלה תעשה שלושה דברים כדי להיאבק בה: תהדק את "המשמעת שהתרופפה", תעודד פעילות עסקים שמקפידים עליהן ותפעל נגד מי שלא מקפידים על הכללים. נתניהו הדגיש כי הממשלה קבעה שהימים הקרובים הם "ימי מבחן", ובמהלכם יוחלט אם יש צורך לשנות את המדיניות למאבק בנגיף.

נתניהו אמר כי ביקש מהשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, להגביר את אכיפת ההנחיות באמצעות המשטרה, לאחר שהיתה מצומצמת לאחרונה. לדבריו, אם האזרחים לא יקפידו על ההנחיות, "לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק". הוא הוסיף כי יבוצעו בדיקות במקומות שבהם פוטנציאל ההדבקה הוא גבוה.

הגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

שר האוצר ישראל כץ הציג את התוכנית לעידוד תעסוקה במשק, הכוללת מענקים למעסיקים שישיבו עובדים מכאן ואילך - והוסיף כי יוקצו חצי מיליארד שקל לעסקים שונים. לדבריו התוכנית תוצג לציבור, והוא יוכל להעביר הערות ולהביע את דעתו בנוגע לאופן החלוקה הראוי של המענקים. שר הכלכלה עמיר פרץ הודיע לאחר ההצהרה כי המתווה של כץ לוקה בחסר, וכי יעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה לתקנו.

שר החינוך יואב גלנט הוסיף כי הנחה את אנשי משרדו לבצע תדרוך לכל התלמידים כדי שיקפידו יותר על ההנחיות. "אנחנו נסייע גם למשפחות באמצעות הילדים", הסביר. לדבריו, "אנחנו נכין צוות משימה בכל אחד ואחד מהמחוזות. כאשר יתגלה חולה קורונה, אנחנו נגיע למקום".

שר הבריאות יולי אדלשטיין לא השתתף בהצהרה המשותפת. בהודעה מטעמו הוא מסר כי עסק בעלייה בתחלואה במהלך החג והשבת, אף שהוא שומר שבת. הוא הוסיף כי חשב שעדיף שההצהרה תינתן במהירות האפשרית לאחר צאת השבת והעדיף שלא לעכב אותה עד להגעתו.

מתחם בדיקות קורונה בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

במקביל, שר הרווחה איציק שמולי הודיע כי מרכזי היום לאזרחים הוותיקים ייפתחו ביום שני, כפי שתוכנן מראש, ושיבוצעו בהם בדיקות יזומות. בנוסף, שמולי הודיע כי המשרד יתגבר את אכיפת הנהלים במרכזים אלו.

הערב הודיע משרד הבריאות כי 25 חולי קורונה חדשים אובחנו ביממה האחרונה, לעומת 115 ביממה שלפניה. בכך עלה מספר הנדבקים ל-17,012, ומתוכם 14,811 החלימו. לפי משרד הבריאות, מספר חולי הקורונה הפעילים הוא 1,917, ו-34 מהם נזקקים להנשמה. מניין המתים מהמחלה לא השתנה, והוא עומד על 284. 

מוקדם יותר אישרו שרי הממשלה את המשך הלימודים בבתי ספר שבהם לא התגלתה תחלואה בקורונה. בדיון בהשתתפות נתניהו ושרי הבריאות, החינוך, האוצר, הביטחון וביטחון הפנים, מנכ"ליהם והיועץ המשפטי לממשלה, הוחלט שלא לסגור באופן גורף את כל בתי הספר לנוכח הגידול במספר החולים בין תלמידים ואנשי חינוך.

בנוסף, במהלך היום אובחן כחולה קורונה תלמיד כיתה ז' מבית הספר קציר בחולון. בעקבות האבחון הוחלט להכניס לבידוד כ-120 תלמידים מארבע כיתות ז' בבית הספר, וכן שישה מורים.

אתמול הודיעו בכירי משרד הבריאות כי נשקלת חזרה ללמידה מקוונת בחטיבות הביניים ובתיכונים, לנוכח חלקם הגדול של תלמידים ואנשי צוות חינוכי בין החולים האחרונים שאובחנו. מנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, אמר: "אם נגיע מחר למסקנה שצריך לסגור חלק מהשכבות לא נהסס לעשות זאת". ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, פרופ' סיגל סדצקי, הזהירה כי "ההתנהגות של ילדים בחטיבת הביניים לא מאפשרת שמירה על הכללים למניעת חשיפה".

בתוך כך הודיעו ועדים של בתי ספר יסודיים בירושלים כי החליטו להשבית את הלימודים מחר ומחרתיים, בעקבות התפרצות הקורונה בגימנסיה העברית בשכונה. מדובר בבתי הספר שבוגריהם ממשיכים לגימנסיה ושלומדים בהם אחים של תלמידי הגימנסיה. גם ועד התיכון ליד"ה הודיע שבית הספר יושבת מחר. עיריית ירושלים הודיעה כי מספר חולי הקורונה בגימנסיה העברית הוא 122 - 104 תלמידים, 15 אנשי צוות ושלושה הורים. ברקע העלייה בתחלואה הודיע היום מגן דוד אדום כי החל להפעיל שוב מתחמי "היבדק וסע" באצטדיון טדי בבירה, בגני יהושע בתל אביב, בחיפה ובבאר שבע. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ