134 חולי קורונה אובחנו בגימנסיה בירושלים, כל בית הספר נשלח לבידוד

חצי מהחולים שהתגלו מאתמול במערכת החינוך הם תלמידי הגימנסיה בירושלים. בסך הכל, חמישה בתי ספר בבירה לא יפעלו מחר. בבת ים הוכנסו לבידוד 13 תלמידים וחמישה אנשי צוות לאחר שעובדת במועדונית נדבקה בקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגימנסיה העברית בירושלים, שלשום
הגימנסיה העברית בירושלים, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

כל תלמידי ועובדי ההוראה בגימנסיה העברית בירושלים הוכנסו לבידוד מהיום (ראשון) עד 9 ביוני. זאת, לאחר שאובחנו בבית הספר 116 תלמידים ו-18 עובדי הוראה - 8.7% מכל התיכון. גם ארבעה הורים לתלמידים בבית הספר נדבקו בנגיף. בסך הכל חמישה בתי ספר בבירה לא יפעלו מחר: הגימנסיה ותיכון הרטמן לבנים (בהוראת משרד הבריאות), הרטמן לבנות, בויאר, ליד"ה ופולה בן-גוריון (בהחלטת ועד ההורים).

בתיכון הניסויי-תורני הרטמן בירושלים הוכנסו היום התלמידים לבידוד. בבית הספר לבנים הוכנסו התלמידים לבידוד עד להודעה חדשה בהוראת הרופאה המחוזית. בבית הספר לבנות התלמידות לא ילמדו ביומיים הקרובים. בנוסף, ילד בגן בשכונת קטמון בירושלים אומת הערב כחולה קורונה. אביו של הילד, מורה בגימנסיה, חולה גם הוא בנגיף. אנשי הצוות ו-30 ילדי הגן הונחו להיכנס לבידוד.

בדיקת קורונה בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בבת ים הוכנסו לבידוד 13 תלמידים וחמישה אנשי צוות של מועדונית. זאת לאחר שעובדת במקום נדבקה בקורונה. מהעירייה נמסר כי התלמידים שפוקדים את המועדונית בשעות אחר הצהריים לומדים בעשרה בתי ספר שונים בבת ים ובתל אביב.

לפי נתוני משרד החינוך, מחצית מ-44 חולי הקורונה החדשים שהתגלו מאתמול במערכת החינוך הם תלמידי הגימנסיה העברית. בבתי ספר נוספים בבירה - האמנויות, זלמן ארן והמסורתי - התגלה חולה אחד בכל מוסד. בנוסף, לפי נתוני משרד החינוך, 1,577 תלמידים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד, בהם 990 שמבודדים מאתמול. גם גננת מבני ברק שעובדת בכמה גני ילדים בעיר נדבקה בקורונה, ו-17 ילדים ותשעה אנשי צוות הוכנסו לבידוד.

התפרצות הקורונה בירושלים הובילה להיעדרות משמעותית במערכת החינוך הממלכתי בבירה. העירייה הודיעה כי מוסדות החינוך בעיר יפעלו כרגיל, אך ועדי ההורים של בתי ספר רבים הורו על השבתת הלימודים. בין היתר הושבתו בתי ספר יסודיים שבוגריהם ממשיכים לגימנסיה העברית, ושללומדים בהם יש אחים בגימנסיה. כך היה בבית ספר פולה בן-גוריון, שנסגר לחלוטין. בבית הספר סאלד הגיעו 6% מהתלמידים, בבית הספר תל"י גילה הגיעו 27% מהתלמידים, ובבתי ספר אחרים, בהם גילה א', גילה מאוחד ומנשה אלישר, הגיעו כמחצית מהתלמידים.

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

ביממה האחרונה אובחנו 59 חולים חדשים. לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב, מספר הנדבקים מאז פרוץ המשבר הוא 17,071. מספר החולים הפעילים הוא 1,994, בהם 33 במצב קשה. 30 מהחולים מונשמים. מספר המתים מהנגיף הוא 285.

במקביל חלה עלייה במספר חולי הקורונה גם בחברה הערבית. לפי נתוני ועדת החירום הערבית שפורסמו היום, המתבססים על נתוני משרד הבריאות, שיעור התחלואה עלה בשבוע שעבר ב-2% ואובחנו 21 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור העלייה לפני השבוע שעבר היה 0.5%. לדברי אחמד אשיח מוועדת החירום, יש ירידה בחברה הערבית במספר הפונים לעבור בדיקות לגילוי קורונה. לדבריו, בשבוע האחרון נערכו 1,612 בדיקות. "אי אפשר להתנהל כאילו הקורונה מאחורינו", אמר אשיח, "הסכנה עדיין קיימת. זה תלוי גם באופי ההתנהלות של הציבור, כולל הציבור הערבי".

לפי נתוני ועדת החירום, מספר המאובחנים בחברה הערבית הוא 1,085, לא כולל ערים מעורבות ומזרח ירושלים. 925 מהחולים כבר החלימו, ואף אחד מהחולים לא במצב קשה או מונשם.

בערב החג פרסם משרד ראש הממשלה תזכיר חוק שמאפשר לממשלה להאריך בעשרה חודשים את תקנות החירום למאבק בקורונה. לציבור ניתנה אפשרות להגיש התנגדויות לתזכיר החוק עד יום שני, אך היום הודיע משרד ראש הממשלה כי האריך את התקופה עד יום חמישי. שר המשפטים אבי ניסנקורן, שתומך עקרונית בקידום החוק, ביקש להאריך את התקופה ויקיים הערב דיון עליו עם בכירי משרדו.

חוק יסוד הממשלה מאפשר לקבוע תקנות חירום לשלושה חודשים בלבד, וכדי להאריך אותן דרושה חקיקה. במטרה להימנע מהפיכת התקנות לחוקים החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם חוק שיאפשר לממשלה לאשר תקנות חדשות או להאריך את הקודמות עד מארס 2021. היא תוכל בין השאר להטיל עוצר או סגר על בתים ושכונות, לעצור את התחבורה הציבורית, להגביל את מספר העובדים במקומות העבודה ולהטיל קנסות על מי שיפר את הצווים.

נוסח החוק קובע סד זמנים לשנה הקרובה: ההכרזה על מצב חירום תיכנס לתוקף רק אחרי פרסומה ברשומות; היא תהיה לתקופה שלא תעלה על 45 ימים והממשלה תוכל להאריך אותה פעם אחר פעם לתקופות שלא יעלו על 30 ימים כל אחת. תזכיר החוק מציע להגביל את תוקף התקנות שפוגעות בזכויות הפרט לשבועיים ואת מרבית התקנות הנוספות ל-28 ימים, אולם הוא לא קובע קריטריונים לפגיעה בזכויות הפרט. החוק מחריג את בתי המשפט, הכנסת ונשיא המדינה ולא מאפשר לממשלה להחיל את תקנות החירום עליהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ