יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד ראש הממשלה האריך היום (ראשון) עד יום חמישי את התקופה שבה הציבור יכול להגיש התנגדויות לנוסח החוק, שיאפשר לממשלה להאריך בעשרה חודשים את תקנות החירום למאבק בקורונה. תזכיר החוק הופץ ביום חמישי האחרון, והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, קבעה שהתנגדויות הציבור יימסרו רק עד מחר. התקופה הוארכה לבקשת שר המשפטים אבי ניסנקורן, שתומך עקרונית בקידומו וידון עליו הערב עם בכירי משרדו.

חוק יסוד הממשלה מאפשר לקבוע תקנות חירום לשלושה חודשים בלבד, וכדי להאריך אותן דרושה חקיקה. במטרה להימנע מהפיכת התקנות לחוקים החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם חוק שיאפשר לממשלה לאשר תקנות חדשות או להאריך את הקודמות עד מארס 2021. היא תוכל בין השאר להטיל עוצר או סגר על בתים ושכונות, לעצור את התחבורה הציבורית, להגביל את מספר העובדים במקומות העבודה ולהטיל קנסות על מי שיפר את הצווים.

הגימנסיה העברית בירושלים, שלשוםצילום: אוהד צויגנברג

נוסח החוק קובע סד זמנים לשנה הקרובה: ההכרזה על מצב חירום תיכנס לתוקף רק אחרי פרסומה ברשומות; היא תהיה לתקופה שלא תעלה על 45 ימים והממשלה תוכל להאריך אותה פעם אחר פעם לתקופות שלא יעלו על 30 ימים כל אחת. תזכיר החוק מציע להגביל את תוקף התקנות שפוגעות בזכויות הפרט לשבועיים ואת מרבית התקנות הנוספות ל-28 ימים, אולם הוא לא קובע קריטריונים לפגיעה בזכויות הפרט. החוק מחריג את בתי המשפט, הכנסת ונשיא המדינה ולא מאפשר לממשלה להחיל את תקנות החירום עליהם.

הממשלה מעוניינת לקדם את החוק כחלק מהמאבק בהמשך התפשטות הקורונה. בימים האחרונים חלה עלייה בתחלואה, בעיקר בבתי ספר בירושלים. בגימנסיה העברית בעיר אובחנו עד כה 116 תלמידים ו-18 עובדי הוראה, וכל התלמידים והעובדים בבית הספר נשלחו לבידוד. בבתי ספר נוספים בבירה - האמנויות, זלמן ארן והמסורתי - התגלה חולה אחד בכל מוסד, אולם טרם נמסרה הודעה רשמית בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ