מבקר המדינה הודיע שיבדוק את התנהלות הממשלה בטיפול במשבר הקורונה

לפי אנגלמן, הבדיקה תתמקד בין היתר במשרדי ראש הממשלה, הבריאות, הביטחון והאוצר, וכן בקופות החולים, במוסד ובצה"ל. הוא הוסיף כי הביקורת תבדוק את מערך הבדיקות ואת הטיפול במבוגרים

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלמן בכנס בירושלים, בפברואר
אנגלמן בכנס בירושלים, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, הודיע היום (ראשון) כי יבדוק את הטיפול הממשלתי במשבר הקורונה. לדבריו, הבדיקה תתמקד במשרדי ראש הממשלה, הבריאות, הביטחון, האוצר, הפנים והרווחה. הוא ציין גם שיבדוק את המוסד, המטה לביטחון לאומי, צה"ל, קופות החולים, בנק ישראל, הביטוח הלאומי וכן חלק מהרשויות המקומיות.

אנגלמן העביר את הודעתו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הממשלה הרלוונטיים. המבקר כתב לנתניהו כי הביקורת תבחן את יחסי הגומלין וממשקי העבודה בין גופי החירום בניהול משבר הקורונה, ותתמקד בעבודת המטה לביטחון לאומי מול שאר הגופים.

נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

לדברי המבקר, הביקורת גם תעסוק בפעילות ההסברה ומסירת המידע לציבור במהלך המשבר, בהיערכות והטיפול באוכלוסייה המבוגרת, במערך המעבדות והבדיקות, בלמידה מרחוק במערכת החינוך, וכן בהיערכות לעתיד.

אנגלמן כתב בתחילת החודש לתנועה לטוהר המידות שמשרדו נערך לבדיקת היבטים הקשורים למשבר הקורונה. המבקר השיב לתנועה שביקשה ממנו לפתוח בדחיפות בבדיקת ניהול המשבר. בהודעת המבקר מהיום נמסר כי בחודשיים האחרונים אספו אנשי משרדו מידע, למדו את הנושא ונפגשו עם גורמי המקצוע במשרדי הממשלה. עוד מסר המבקר כי משרדו בדק במקביל את אופן הביקורת בעולם וכיצד מתנהלת הביקורת במדינות אחרות באירופה ובארה"ב.

על אנגלמן נמתחה ביקורת חריפה במארס, כשנמנע מלפרט אם ומתי יבחן את הטיפול בנגיף בישראל ואף הוציא לחופשה חלק מעובדי משרדו, בהתאם להנחיות משרד הבריאות בדבר צמצום העבודה במגזר הציבורי.

אנגלמן נבחר לתפקידו אשתקד, בתמיכת נתניהו. במארס השנה פרסם משרדו, לאחר עיכובים, דו"ח שנכתב בתקופת המבקר הקודם יוסף שפירא, שעסק בליקויים בהיערכות המדינה להתמודדות עם מגפות. גורמים במשרד טענו כי אנגלמן נוהג לרכך באופן שיטתי ביקורת הכלולה בדו"ח, למתן ניסוחים העשויים להצביע על אחריות נתניהו לכשלים ולהסיר מהגרסה הסופית שמות של שרים ופקידי ציבור שמחברי הדו"חות הצביעו עליהם כעל אחראים לליקויים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ