גנץ: החקיקה להארכת מצב החירום תעבור שינויים או לא תקודם

ראש הממשלה החליפי אמר כי החקיקה שמקדמת הממשלה, שתאפשר להאריך בעשרה חודשים את תקופת החירום, לא תאסור על קיום הפגנות. נתניהו: "לא נאפשר פריצה של משטרה לתוך בתים של אזרחי ישראל ללא צו"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בישיבת ממשלה בירושלים, אתמול
גנץ בישיבת ממשלה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, מסר היום (שני) כי תזכיר החוק שמקדמת הממשלה, שיאפשר לה להאריך את מצב החירום עקב נגיף הקורונה, "יעבור שינויים - או שלא יועלה לוועדת השרים לחקיקה". לדבריו, כחול לבן "לא תאפשר פגיעה בזכויות הפרט" ו"מערכת ההנחיות שנבנית תהיה כפופה לביקורת, ולזמנים קצובים וקצרים יחסית". הוא הוסיף כי החקיקה לא תאסור על קיומן של הפגנות ולא יופסקו פעילות הכנסת ועבודת בתי המשפט. 

גנץ הוסיף כי החקיקה החדשה, שתאפשר לממשלה להאריך בעשרה חודשים את תקופת החירום המאפשרת לאשר תקנות להגבלת חופש התנועה של האזרחים, "תשפר את המצב הנוכחי לאין שיעור - יהיה פיקוח של הכנסת, סמכויות הממשלה יוגבלו, ויהיה סדר בדיוק מה מותר ומה אסור". לדבריו, "שוטרים לא יוכלו להתפרץ לבתים באופן שרירותי. הנושא ייבחן מחדש ויגובשו כללים מידתיים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים היום בישיבת סיעת הליכוד, ואמר כי סיכם עם השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, כי "חד משמעית לא נאפשר פריצה של משטרה לתוך בתים של אזרחי ישראל ללא צו. לא יהיה דבר כזה". לדבריו, "נמצא את האיזון המתאים בין הצורך לאכוף את הנחיות הבידוד לבין הצורך לשמור על זכויות הפרט וצנעת הפרט של אזרחי ישראל". הוא הוסיף: "אנחנו לא מתכוונים להשבית את הפעולה של מוסדות המדינה. לא של הממשלה, לא של הכנסת, לא של בתי המשפט, לא של אף אגף".

לצד זאת, שר המשפטים אבי ניסנקורן הנחה את משרדו לבחון דרכים להגביר את הפיקוח הפרלמנטרי על פעולות הממשלה במקרה של הכרזה על מצב חירום. לדבריו, "בימים הקרובים נמשיך בעבודה מאומצת כדי לוודא שהחקיקה תהיה אפקטיבית אך מידתית". 

ניסנקורן בישיבת ממשלה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

אתמול האריך משרד ראש הממשלה עד יום חמישי את התקופה שבה הציבור יכול להגיש התנגדויות לנוסח החוק. התזכיר הופץ ביום חמישי האחרון, והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, קבעה שהתנגדויות הציבור יימסרו רק עד היום. התקופה הוארכה לבקשת ניסנקורן, שתומך עקרונית בקידומו.

חוק יסוד הממשלה מאפשר לקבוע תקנות חירום לשלושה חודשים בלבד, וכדי להאריך אותן דרושה חקיקה. במטרה להימנע מהפיכת התקנות לחוקים החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם מהלך שיאפשר לממשלה לאשר תקנות חדשות או להאריך את הקודמות עד מארס 2021. היא תוכל בין השאר להטיל עוצר או סגר על בתים ושכונות, לעצור את התחבורה הציבורית, להגביל את מספר העובדים במקומות העבודה ולהטיל קנסות על מי שיפר את הצווים.

החוק מחריג את בתי המשפט, הכנסת ונשיא המדינה ולא מאפשר לממשלה להחיל את תקנות החירום עליהם. כמו כן, הוא מגביר את כוחה של הכנסת לפקח על הצווים ואופן יישום התקנות בהשוואה לוועדות הזמניות שפעלו לפני הקמת הקואליציה, ומקנה לה את הסמכות לבטל את מצב החירום. הממשלה תתבקש לאשר את החוק כהוראת שעה חרף הביקורת שמתח היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על השימוש בתקנות. הוא קרא לממשלה לקדם חלק מהתקנות בחקיקה בכנסת, שתהיה נתונה לפיקוח פרלמנטרי ולמעקב של ועדות הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ