הקורונה הדגישה את יתרונות האבחון והטיפול מרחוק בפיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא מקצוע טיפולי שדורש מפגש ומגע, אבל בתקופת הקורונה נאלצו מטפלים רבים לוותר עם המפגש פנים אל פנים. הם עברו לאבחון ולטיפול מרחוק, והתברר שזו גישה מוצלחת מאוד שגם קיבלה אישור לכך במחקרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיזיותרפיסטית מטפלת באדם שמחלים מקורונה, בלגיה, מאי 2020

שנת 2020 תיזכר כשנה שבה נגיף הקורונה הכתיב לנו שגרה חדשה, והחיים כפי שהכרנו אותם השתנו. תחומים והרגלים רבים בחיינו עברו שינוי כדי להתאים לאילוצי התקופה, ואחד מהם הוא שירות הפיזיותרפיה שקיבל אופי אחר והמשיך לספק מענה למטופלים במגבלות החדשות.

המפגש עם רוב המטופלים לא התאפשר בתקופה זו, והיה צורך אמיתי למצוא במהירות דרך יצירתית כדי להמשיך לטפל בהם. לשם כך, המטפלים פנו לטכנולוגיות קיימות כגון שיחות וידאו ושיחות ובאפליקציות דוגמת ZOOM וכך ערכו את האבחון ואת הטיפול.

גישת האבחון והטיפול מרחוק לא הומצאה בתקופת הקורונה – מטפלים רבים משתמשים בשיטות אלה כבר לא מעט שנים במדינות שונות, למשל אוסטרליה שהיא מדינה ענקית, בעיקר כדי לתת מענה למטופלים שלא גרים בקרבת מרפאה. החודשים האחרונים לימדו אותנו שאפשר לעשות את הדברים האלה גם בישראל.

פיזיותרפיה פנים אל פנים

המפגש הראשון עם פיזיותרפיסט כולל אנמנזה (תולדות החולה), כלומר תשאול המטופל על אורח חייו ועל הפגיעה שבגללה הגיע לטיפול. אנמנזה היא רכיב מהותי בקביעת האבחנה והיא גם הזדמנות למגע בלתי אמצעי בין המטפל למטופל, מה שמסייע בבניית הבנה ואמון מקצועי.

בניית האמון בין המטפל למטופל חשובה מאוד להצלחת תהליך השיקום. המפגש האישי מאפשר למטפל להתרשם מהמטופל באופן אינטימי, ולבחון הבעות פנים ושפת גוף למשל כשהמטופל מדווח שכואב לו בעת ביצוע תנועה מסוימת. בעניין הכאב, זהו נושא מורכב מאוד וידוע שיש גם מרכיב רגשי המשפיע עליו, לכן האמפתיה והמגע הטיפולי של הפיזיותרפיסט במהלך המפגשים הוא בעל ערך רב. דבר נוסף שנעשה במפגש הראשון הוא בדיקה גופנית רלוונטית לתלונות המטופל.

פיזיותרפיסטית משגיחה על מחלים מקורונה בעיר ליאז', בלגיה, מאי 2020. כלי האבחון והטיפול מרחוק הם חלופה טובה למפגש מטפל-מטופל בעיקר בנוגע לשיפור הנגישות לטיפול צילום: Francisco Seco/אי־פי

האבחנה נגזרת מהריאיון ומהבדיקה, ואחריהם נקבעות מטרות הטיפול ונבנית תכנית מותאמת. אחד היסודות החשובים בפיזיותרפיה הוא הטיפול הידני (מנואלי) שבו משתמשים לביצוע מתיחות להארכת שרירים והגדלת טווח התנועה, או לשחרור הידבקויות לאחר ניתוחים שונים. אמצעי נוסף הוא תרגול אקטיבי, שמטרת העל היא שלו החזרת המטופל לתפקוד מלא.

ככל שהמטופל מתקדם בתהליך השיקום כך עולה דרגת הקושי של התרגול. הוא נעשה מאתגר יותר, ובחלק מהתרגול יש צורך בהשגחה צמודה כדי לשמור על בטיחות המטופל, בייחוד כשמדובר באוכלוסייה מבוגרת.

פיזיותרפיה מרחוק - האם זה אפשרי?

הטכנולוגיה של ימינו מאפשרת לראיין את המטופל בשיחת וידאו באמצעות כל טלפון חכם, וחלק מהבדיקה הפיזיקלית יכול להתבצע בווידאו כשהמטפל מנחה את המטופל. לא הכול אפשר לעשות כך, לדוגמה ביצוע של תנועה פאסיבית שהיא תנועה שבאה ממקור כוח חיצוני ולא ממאמצי החולה. אבל אם למטופל יש מלווה, המטפל יכול להדריך אותו ובאופן הזה לעקוף חלק מהקושי.

דבר נוסף שאפשר לעשות בשיחה הוא להדריך את המטופל לתרגול אקטיבי ולתת לו משוב בזמן שהוא מתרגל. המטפל צריך לשים לב למקרים שבהם התרגול מאתגר את שיווי המשקל של המטופל, ואם קיימת סכנת נפילה יש להוריד את רמת הקושי של התרגול כך שלא יסכן אותו.

קושי נוסף שאפשר להיתקל בו הוא מקרים שבהם נדרשת טכניקה מנואלית, למשל שחרור הידבקויות ברקמות רכות או טיפול בהגבלה מפרקית. אפשר להדריך ולהנחות את המטפל לבצע את הדברים בצורה האופטימלית עבור המטופל, אך מכיוון שהמלווה אינו פיזיותרפיסט זה עובד רק עד גבול מסוים.

מה המחקרים אומרים?

האבחון מרחוק נבדק בכמה מאמרים שהתפרסמו בשנים האחרונות. מחקר שנערך בשנת 2018 השווה ביצוע הערכה, אבחון ומתן המלצות בין אבחון מרחוק לבין מפגש מטפל-מטופל במקרים של כאבי גב, ברך וכתף. נמצא שישנה רמה גבוהה של הסכמה בין המטפלים שביצעו אבחון מרחוק ואבחון במפגש עם המטופל. במחקר אחר, שהתפרסם בשנת 2014, נבדקה היכולת לאבחן מרחוק מטופלים עם כאב גב תחתון. נמצא שלא בכל הבדיקות הקליניות שבוצעו היתה התאמה מושלמת בין אבחון במפגש לבין אבחון מרחוק, ונראה שיש צורך בהמשך מחקר בכדי לזהות את הקשיים הטכניים והקליניים באבחון מרחוק.

לגבי הטיפול עצמו, בסקירה מ-2018 שבדקה מהימנות, תקפות ותוצאות של מחקרים שבהם נבחן הטיפול מרחוק בבעיות ממקור שריר-שלד נמצא שהמהימנות של מחקרים אלו לא היתה גבוהה. מחקרים התערבותיים, שבהם הושוו תוצאות בריאותיות ושביעות רצון של המטופלים בטיפול פנים אל פנים לטיפול מרחוק, היו ברמת ביסוס מדעי לא מספקת. המסקנה היתה שכדי להעריך את ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול בכאבי שרירי שלד ולבחון את התועלת הכספית בטיפול מרחוק יש צורך במחקרים משמעותיים יותר.

לעומת זאת, במקרה של שיקום דווקא נרשמה הצלחה. מחקרים מ-2013 ומ-2015 השוו טיפול פנים אל פנים לטיפול מרחוק במטופלים אחרי החלפת מפרק הברך. המטופלים נבדקו לפני הניתוח, מיד בתום תקופת השיקום וכמה חודשים אחריו, והתברר שהבחירה בשיקום מרחוק היתה מוצלחת.

פייותרפיסטית מטפלת באשה שהחלימה מקורונה אחרי כמה שבועות בטיפול נמרץ, בלגיה, מאי 2020. בניית האמון בין המטפל למטופל חשובה מאוד להצלחת תהליך השיקוםצילום: YVES HERMAN/רויטרס

גם תגובת המטופלים נבדקה, למשל בסקר משנת 2018 שנערך במרפאה רב תחומית באוסטרליה, ובו נשאלו מטופלים עם כאבי שריר-שלד כרוניים אם טיפול מרחוק יכול להיות יעיל עבורם. נמצא ש-43% מהמטופלים שהשתתפו בסקר העדיפו את הטיפול מרחוק על פני הגעה פיזית למרפאה, ו-65% מהמטופלים השכירים העדיפו אותו מפני שלא רצו להיעדר מהעבודה. רבע מהמטופלים הפסיקו את הטיפול מרחוק בגלל קושי עם הטכנולוגיה.

המחקרים האלה מראים שהבחירה של הפיזיותרפיסטים לעבור בתקופת הקורונה לאבחון ולטיפול מרחוק היתה נכונה. גישה זו פתחה צוהר לדרכים חדשות ויצירתיות שבהן אפשר לתת מענה למטופלים. דבר נוסף שהמחקרים מראים הוא שכלי האבחון והטיפול מרחוק הם חלופה טובה למפגש מטפל-מטופל. יתרונם הגדול ביותר הוא שיפור הנגישות לטיפול של מטופלים שאינם גרים בקרבת המרפאה ושל כאלה שאינם יכולים להגיע לשם.

נקודת התורפה העיקרית היא העובדה שבמפגש מרחוק קשה להגיע לרמת תקשורת יעילה כמו במפגש פנים אל פנים. ייתכן גם שיש מטופלים שיעדיפו טיפול במפגש על פני טיפול מרחוק בגלל קושי להתמודד עם הטכנולוגיה, או פשוט מפני שעבורם אין תחליף למפגש במרפאה.

אנחנו בטוחים שגם בתום עידן הקורונה האבחון והטיפול מרחוק ימשיכו להיות בשימוש. הטכנולוגיה מתפתחת כל העת, ולא מן הנמנע שיהיו לנו אפשרויות טובות עוד יותר בעתיד כדי לתת מענה למטופלים שאינם יכולים או שאינם רוצים להגיע למרפאה.

ד"ר סאם חמיס הוא פיזיותרפיסט מומחה לביומכניקה קלינית וניתוח תנועה (PhD)

אילנית אברון היא בוגרת תואר שני בפיזיותרפיה (Msc.PT)

רז מרטיקרו היא פיזיותרפיסטית מוסמכת (BPT)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ