קבינט הקורונה אישר את החוק המעגן את סמכויות הממשלה להטלת מגבלות על הציבור

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון כבר מחר בהצעת החוק. נתניהו: החלטנו לעצור את כל ההקלות שהיינו אמורים להחיל בימים הקרובים, למעט אולמות אירועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הרכבת החשמלית בירושלים, באפריל

קבינט הקורונה אישר היום (שני) את החוק למאבק בהתפשטות הקורונה, המעגן בחקיקה את הסמכויות מרחיקות הלכת שמקנות התקנות לשעת חירום לממשלה, להטלת מגבלות על תושבים. ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון בחוק כבר מחר. בנוסף, השרים הקפיאו בשלב זה את החוק המעגן בחקיקה את התקנות המאפשרות לשב"כ לעקוב אחר חולי קורונה. 

עוד החליט קבינט הקורונה לדחות בשבוע את ההקלות שתוכננו בתחבורה הציבורית, בתחום התרבות, ובהסרת מגבלת ההתקהלויות, למעט באולמות אירועים - שיוכלו להכיל עד 250 מבקרים, תוך שמירה על התקנות שנועדו למנוע הדבקה בנגיף הקורונה (תקנות התו הסגול). בתום שבוע ההקלות ייבחנו שוב בהתאם לרמת התחלואה.

בדיקות קורונה ברמת השרון, בשבוע שעברצילום: AFP

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לאחר הדיון בקבינט כי לאור העלייה בנתוני התחלואה "החלטנו קודם כל להרים הנדברקס. עצרנו את כל ההקלות שהיינו אמורים להחיל בימים הקרובים, נבדוק את זה בשבוע הקרוב". לדבריו, הממשלה תאפשר להפעיל את אולמות האירועים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. עוד אמר נתניהו: "המומחים מראים לנו שיש עלייה חדה מאוד בתחלואה. יכול להיות שאנחנו כבר בהכפלת מספר הנדבקים תוך עשרה ימים, אני מקווה מאוד שלא". 

גנץ, נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין במכון הביולוגי בנס ציונה, אתמולצילום: עמוס בן גרשום / לע

גם ראש הממשלה החליפי, השר בני גנץ, התייחס לעניין וכתב בטוויטר כי "כל עוד אין החרפה דרמטית בהדבקה - לא תהיה נסיגה בהקלות שכבר ניתנו. חיים לצד הקורונה, לא תחת הקורונה".

לפי שרים שהשתתפו בישיבה‎, ראש השב"כ נדב ארגמן הוא שביקש להקפיא את החוק‎ המאפשר לעקוב אחר חולי קורונה ובמקום זאת לפתח יכולות אזרחיות חלופיות למעקב אחר חולים דוגמת אפליקציית "המגן". לדברי נוכחים בדיון, ארגמן הסביר לשרים שאין צורך לערב עוד את הארגון בשל נתוני התחלואה הנמוכים יחסית. בשירות התנגדו למעורבות הארגון בנושא אזרחי שנוי במחלוקת וכן הביעו חשש שהיכולות הטכנולוגיות שלהם ייחשפו. ועדת המשנה למודיעין אישרה להאריך ב-48 שעות את צו החירום המתיר את מעקבי השב"כ, ולכן הממשלה תוכל להניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת עד יום רביעי ככל שתרצה בכך. 

כפי שהודיע בסוף השבוע שר המשפטים אבי ניסנקורן, הוא ערך שורת תיקונים בחוק הקורונה, בהתייעצות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, ומשרדי הממשלה, בשל הביקורת הציבורית. בין היתר הוחלט כי הכרזה על מצב חירום תהיה תקפה ל-30 יום, ולא 45 יום כמו בנוסח הקודם של החוק. עוד הובהר בחוק כי שוטר לא יורשה להיכנס לביתו של אדם ללא צו.

נוסח החוק קובע סד זמנים לשנה הקרובה: ההכרזה על מצב חירום תיכנס לתוקף רק אחרי פרסומה ברשומות, והממשלה תוכל להאריך את מצב החירום לתקופה שלא תעלה על 30 ימים - אך תוכל לעשות זאת שוב ושוב.

התזכיר קובע כי אין לפגוע בזכויות הפרט, אולם לא מגדיר באילו פעולות שפוגעות בזכויות הפרט מדובר. לפי החוק, הממשלה תוכל להטיל בין השאר עוצר או סגר על בתים ושכונות, לעצור את התחבורה הציבורית, להגביל את מספר העובדים במקומות העבודה ולהטיל קנסות על מי שיפר את הצווים. לאור הביקורת על החוק, הבהיר ניסנקורן כי תקנות מכוח החוק יהיו חייבות לקבל את אישור הכנסת בתוך שבוע — דרישה שלא הופיעה בנוסח הקודם — וכן כי הכרזה על יישוב או שכונה כאזור מוגבל תהיה תקפה לשבוע. זאת, בעוד בנוסח הקודם לא צוינה מגבלת זמנים.

תזכיר החוק מציע להגביל את תוקף התקנות שפוגעות בזכויות הפרט לשבועיים ואת רוב התקנות הנוספות ל-28 ימים. כמו כן, הוא מחריג את בתי המשפט, הכנסת ונשיא המדינה ולא מאפשר לממשלה להחיל את תקנות החירום עליהם.

סעיף נוסף שמופיע בחוק נועד לאפשר לכנסת לפקח על פעולות הממשלה, לנוכח הסמכויות הנרחבות שסעיפי החוק האחרים מפקידים בידיה. לפי סעיף זה, הכנסת תוסמך לבטל את מצב החירום ואחת מוועדות הכנסת, ככל הנראה ועדת החוקה או ועדת הכנסת, תוכל לבטל את התקנות שעליהן תכריז הממשלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ