עם עשרה ח"כים במליאה: הכנסת אישרה מחדש את תקנות החירום

החוק המעודכן ביטל את האפשרות לחפש בבתי אזרחים ללא צו בית המשפט, ומעגן את חובת הבידוד ועטיית המסכה. בוועדת החוקה לא נכחו נציגים מהקואליציה. ח"כ סגלוביץ': "מראה חוסר אכפתיות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניה, שלשום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יממה לאחר שפקע תוקפן, הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון תקנות שעת החירום. בקריאה השלישית תמכו בהצעה כל עשרת חברי הכנסת שנכחו במליאה, ללא מתנגדים. מוקדם יותר שינתה ועדת החוקה את הנוסח שהציעה הממשלה ובין היתר ביטלה את האפשרות לחפש בבתים של אזרחים ללא צו של בית המשפט - סמכות שעוגנה בתקנות החירום מחודש מארס - ואת עושני המאסר בגין הפרת התקנות.

החוק ייכנס לתוקף בשעה שש בבוקר. הוא מעניק לתקנות החירום תוקף למשך 45 יום, אותו יהיה ניתן להאריך ב-45 ימים נוספים עד חקיקתו של חוק הקורונה החדש. 

אחד השינויים של הוועדה קובע כי לא ניתן להעניק סמכויות פיקוח לפקחים שהוסמכו לפי חוק העבירות המינהליות, שרבים מהם לא עברו את ההכשרה הנדרשת לפעולות הפיקוח לפי תקנות החירום. התקנות מעגנות בין השאר את חובת הבידוד הביתי עבור מי שנדרש לכך, את החובה לעטות מסכה במרחב הציבורי, את הסמכות לפיזור התקהלות, ואת העבירות המינהליות והקנסות בגינן. כמו כן, הן מסמיכות את הגורמים האמונים על אכיפתם.

לדברי יו"ר ועדת החוקה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), "מובן לכל שכשיש זמן חירום מקבלים תקנות והחלטות שהממשלה קובעת, אבל התפקיד שלנו הוא לנסות להגיע למצב לחוק שיהיה מסגרת למגפות באופן כללי". הוא הוסיף כי "לא יכול להיות שזכויות ברורות נרמסות תחת מצב חירום. הצומת שבין פיקוח נפש לבין זכויות האזרח הוא בעייתי ולכן אנחנו צריכים להביא חקיקה מתוקנת שתמצא את האיזון בין הדברים".

בוועדת החוקה לא נכחו חברים מהקואליציה, מלבד היו"ר אשר. ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד) אמר על כך כי "זה חוסר אכפתיות של חברי הכנסת מהקואליציה, ושל השרים. זה מעיד על הדרך שבה הם רואים אותנו ואת המוסד הזה. אנחנו לא הצבענו בעד החוק של הממשלה אלא בעד חוק שיצרנו בוועדה. לא שינינו את החוק אלא יצרנו חוק חדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ