דו"חות של מרכז המחקר למאבק בקורונה שפורסמו היום (שני) קושרים בין התפרצות הקורונה ביישובים הבדואיים בנגב לבין עלייה חדה בתחלואה ביישובי ואדי ערה ובדרום הר חברון. לפי המסמך של מרכז המידע והידע, 28 חולים חדשים אובחנו בסוף השבוע בוואדי ערה, עלייה של כ-47%, זאת לצד הכפלה של שיעור הבדיקות החיוביות באזור מ-3.5% ל-7%.

שרשרת ההדבקה המוצגת במסמך משרטטת נתיב התפשטות שתחילתו ביפו, ערערה ורהט, דרך המועצה המקומית בסמ"ה, והמשכו בישובים כפר קרע ואום אל פחם, משם המשיך הנגיף להתפשט בוואדי ערה. מחברי הדו"ח מתריעים על כך ששיעור הבדיקות לנפש ביישובי ואדי ערה נמוך מהממוצע הארצי, וכן מדגישים כי לפי החקירות האפידמיולוגיות, מרבית ההדבקות התרחשו בבית או באירועים חברתיים.

לפי הדו"ח, העלייה בתחלואה ביישובים הבדואיים החלה בשבוע האחרון של חודש מאי. על רקע העלייה הורחב מספר הבדיקות ובשבועיים האחרונים 6% מהן נמצאו חיוביות. ברהט התגלו בשלושת השבועות האחרונים 130 חולים חדשים, יותר מאשר בעיר באר שבע, שבה התגלו באותה תקופה 122 חולים. בעקבות כך קוראים מחברי הדו"ח להרחיב את מספר הבדיקות ביישובי הנגב ובוואדי ערה, ולהרחיב את הסיוע הממוקד שניתן לערערה בנגב, ששלוש משכונותיה הוכרזו לאחרונה כ"אזור מוגבל", כמו גם ביישובים חורה, לקיה, כסייפה ושגב שלום. עוד המליצו המחברים להגביר באזורים אלה את האכיפה העירונית והמשטרתית ואת ההסברה.

מתחם היבדק וסע בוואדי ערה, במארסצילום: רמי שלוש

לצד זאת, בדו"ח נכתב כי ברקע של עליית התחלואה ביישובים הבדואיים הנגב, קיימת "זיקה משפחתית-מסחרית בין חלקים במגזר הבדואי בנגב לבין האוכלוסיה הפלסטינית בדרום הר חברון, שבה חלה התפרצות מחודשת (כ-170 חולים בימים האחרונים)". זאת לאחר שבסוף השבוע הודיע ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה על הטלת סגר של חמישה ימים באזור חברון ושל 48 שעות באזור שכם, וקרא לציבור הערבי שלא לבקר בשטחי הגדה בשבועיים הקרובים.

"מי שמסתובב באזור חברון, לרבות בישובים מסביב, רואה המון התערבבות בין פלסטינים לבין אזרחים ערבים תושבי הנגב. בנוסף, משפחות רבות קשורות בקשרי נישואין לצד הפעילות המסחרית", אמר ל"הארץ" גורם רפואי בחברון. לדבריו, למשרד הבריאות הפלסטיני ידוע על מקרה אחד לפחות של חולה קורונה תושב חורה הנשוי לאישה מדאהרייה. "הוא הגיע לאזור ונפגש לפחות עם עשרה אנשים, ואלה התערבבו עם אנשים נוספים. ידוע שהנגב הפך להיות מוקד הידבקות, כך שהתערבבות עם אזור חברון תגרום לעליה במס החולים", הוסיף.

קריאתו של אשתייה הציתה ביקורת רבה, והובילה אנשי ציבור בחברה הערבית לדרוש מלשכתו הבהרות. פקידים פלסטינים המעורים בפרטים אמרו כי מטרת ההצהרה לא היתה האשמת האזרחים הערבים, כי אם נבעה מדאגה לשלום הציבור. פקיד פלסטיני בכיר המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי שני מוקדי ההתפרצות בגדה, חברון ושכם, מוכרים כמוקדי משיכה עבור הציבור הערבי בישראל, וכי מבדיקות שנערכו בימים האחרונים הוכח כי אכן התרחש מגע כזה. עם זאת, יו"ר אגודת הרופאים הערבים בנגב, ד"ר נעים אבו פריח, אמר ל"הארץ" כי אי אפשר להגיע למסקנה שמקור ההתפרצות בגדה הוא בערביי ישראל על סמך מידע חלקי וכי יש צורך בבדיקה אפידמיולוגית מעמיקה.

איש ביטחון ותושבים בחברון במהלך הסגר, אמשצילום: AFP

על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני אובחנו היום 82 חולים חדשים בקורונה בגדה המערבית, מהם 73 מאזור חברון, בייחוד ביישוב תפוח שבו התגלו 63 חולי קורונה. נוסף על כך אובחנו שלושה חולים חדשים בשכם, ארבעה בבית לחם ושניים ברמאללה. באזור חברון ישנם נכון להיום 394 חולים פעילים, המפוזרים בעיקר בעיר חברון וביישובים חלחול ותפוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ