קבינט הקורונה העביר את הדיון בחידוש מעקבי שב"כ לישיבת הממשלה בשבוע הבא

חלק מהשרים התנגדו לחידוש המעקבים לפני שנבחנה חלופה אזרחית. ראש השב"כ: עיגון המעקבים בחוק עלול לחשוף את שיטות העבודה של הארגון. המשנה ליועמ"ש: "יש פגיעה בפרטיות, אבל היא מינימלית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, גנץ ואדלשטיין בישיבת הממשלה, בחודש שעבר

קבינט הקורונה החליט היום (שני) להעביר את הדיון בחידוש מעקבי שב"כ לישיבת הממשלה ביום ראשון הבא. השרים גבי אשכנזי, אבי ניסנקורן, עמיר פרץ ויזהר שי התנגדו לחידוש המעקבים בטרם מוצתה הבחינה של חלופה אזרחית. בין השאר אמר אשכנזי בדיון כי היקף התחלואה הנוכחי אינו מצדיק בעיניו את חידוש המעקבים. ראש השב"כ נדב ארגמן שב והזהיר בדיון כי עיגון המעקבים בחוק עלול לחשוף את שיטות העבודה והטכנולוגיות של הארגון. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "האויב כבר מכיר" את המערכת המדוברת.

גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, התייחס היום לשימוש באמצעי שב"כ. "לא שמחנו על כך שהשב"כ נכנס לאירוע כזה, והיה ניסיון למצוא חלופות אחרות", אמר נזרי באירוע של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "אולם הבנו שלצערנו למדינת ישראל... אין כיום פתרון אחר למניעת שרשרת ההדבקה. משעה שהדבר הובן, לא היה מנוס והיועמ"ש הכשיר זאת. ובכל זאת, ככל שהיתה כוונה לעשות שימוש בכלי הזה לאורך זמן – היה חשוב לעגן את הדבר במסגרת החוק, ולאחר מכן כחקיקה ראשית. נכון שיש כאן פגיעה בפרטיות, אבל היא מינימלית".

ארגמן במשרד הביטחון בתל אביב, בנובמבר. מתנגד לשימוש באמצעים המיוחדים של הארגון לצרכים אזרחייםצילום: מוטי מילרוד

מוקדם יותר היום אמר נתניהו כי יש לחקור את ההדלפה של הקלטה שלו ושל ארגמן מדיון בקבינט הקורונה לפני כשבועיים. "אני מבקש מכל הגורמים לרבות היועץ המשפטי לממשלה לאפשר חקירה יסודית", אמר נתניהו הבוקר בישיבה של קבינט הקורונה. "אני לא זוכר בכל שנותיי כראש הממשלה שנעשה דבר כזה. זה חמור ביותר".

בהקלטה ששודרה אמש בחדשות 12 נשמע ארגמן מביע התנגדות לשימוש באמצעי מעקב של שב"כ לשם איתור חולי קורונה. "אני מבקש מאוד מאוד לא להיכנס לחקיקה ראשית של השב"כ בשלב הזה", אומר ארגמן בהקלטה. "צריך לעבוד חזק כדי שיהיה פתרון אזרחי, הפתרון הוא לא ששב"כ יעשה את זה".

נתניהו מעוניין לשוב ולהפעיל את אמצעי המעקב של שב"כ כדי לפקח על התפשטות נגיף הקורונה בישראל. זאת לאחר שהשימוש בהם הוקפא, ואף שהממשלה הודיעה כי בכוונתה למצוא חלופה אזרחית לאמצעים של השירות.

מקורות בלשכת ראש הממשלה אמרו בסוף השבוע כי "אם תימשך העלייה בתחלואה ראש הממשלה יבקש לבחון מחדש את השימוש באמצעים דיגיטליים". סגן שר הבריאות, יואב קיש, מסר: "הכלי הממוכן היחיד הזמין מיידית לפעולה לקטיעת שרשראות הדבקה הוא בידי שב"כ. יש לפעול מיידית לחקיקה מואצת בכנסת ולאפשר את השימוש בכלי, על מנת לחסוך חיי אדם ומחיר כלכלי מישראל".

תקנות שעת החירום שפרסמה הממשלה בזמן משבר הקורונה אפשרו לשב"כ לאכן טלפונים סלולריים ולהשתמש באמצעי מעקב נוספים כדי לאתר חולי קורונה ואזרחים שבאו עמם במגע. השימוש באמצעים אלה, שנועדו למאבק בטרור, עורר טענות לפגיעה בפרטיות. בסוף אפריל התנה בג"ץ את המשך השימוש באמצעים בחקיקה. "הבחירה לעשות שימוש בארגון הביטחון המסכל של המדינה לצורך מעקב אחר מי שאינם מבקשים לפגוע בה, מבלי שניתנה הסכמה לכך מצד מושאי המעקב, מעוררת קושי רב ביותר ויש לחתור למציאת חלופה הולמת אחרת, המגשימה את עקרונות הגנת הפרטיות", קבעו השופטים.

לפני שבועיים הקפיא קבינט הקורונה הצעת חוק המאפשרת לשב"כ להשתמש באמצעים שבידיו לשם פיקוח על  התחלואה בקורונה. זאת לבקשת ארגמן, המתנגד לשימוש באמצעים המיוחדים של הארגון לצרכים אזרחיים. למרות זאת החליטו השרים להביא את ההצעה לאישור ועדת השרים לחקיקה, כך שבמקרה של התפרצות נוספת שתחייב חידוש של המעקבים ניתן יהיה לקדם אותו במהירות במליאת הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ