הייעוץ המשפטי לכנסת: הצעת חוק הקורונה לא מאפשרת פיקוח פרלמנטרי מספק

לטענת צוות הייעוץ המשפטי לוועדת חוק, חוקה ומשפט, הנוסח מאפשר לשרים להוציא לפועל תקנות משמעותיות עוד לפני פרסומן וללא צורך באשרור מיידי של הכנסת. מחר תדון הוועדה בהכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בוועדת החוקה של הכנסת, החודש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

צוות הייעוץ המשפטי לוועדת חוקה מתריע שהנוסח הנוכחי של הצעת חוק סמכויות הקורונה, שנועדה להחליף את תקנות החירום בנושא, יקשה על הכנסת לפקח בזמן אמת על הכרזת הממשלה על מצב חירום. עוד טוען הצוות כי הנוסח מאפשר לשרים להוציא לפועל תקנות משמעותיות עוד לפני פרסומן וללא צורך באשרור מיידי של חברי הכנסת. ועדת החוקה תקיים מחר (שלישי) דיון ראשון על נוסח ההצעה הממשלתית.

במסמך שחיבר צוות היועצים בראשות עו"ד גור בליי, הוא מפנה את חברי הכנסת לשורה של סעיפים בחוק הדורשים בחינה מחודשת. בין השאר הצוות מציע לחייב את הממשלה להעביר לאישור אחת מוועדות הכנסת כל הכרזה על מצב חירום או הארכתו כתנאי לכניסתו לתוקף.

"האם אין מקום לקבוע שהכנסת, או ועדה מוועדותיה, תאשר את ההכרזה ובכך תינתן לגיטימציה דמוקרטית להגבלות שהרשות המבצעת תבקש להטיל מכוח ההכרזה?" נכתב במסמך. "בשל דחיפות העניין, ייתכן שניתן לשקול קביעת הסדר שבו הממשלה רשאית להכריז על מצב החירום, אך לחייבה להביא את ההכרזה לאישור פרלמנטרי בתוך כמה ימים".

הצוות גם קורא לחברי הכנסת לשקול לשנות את נוסח ההגדרה בחוק להחמרה המאפשרת הכרזה על מצב חירום. על פי הנוסח הנוכחי, ניתן להכריז על מצב חירום אם מדובר ב"סיכון ממשי להתפשטות נגיף הקורונה ולפגיעה בבריאות הציבור". הצעת החוק מתירה לממשלה להאריך את מצב החירום ב-45 יום בכל פעם, ללא הגבלה. אלא שצוות היועצים טוען כי "המבחן המוצע אינו כולל התייחסות להיקף התפשטות הנגיף או לחומרה של הפגיעה בבריאות הציבור. בין השאר שואל הצוות במסמך: "האם התפשטות נגיף הקורונה באופן מצומצם באזור מסוים במדינה מצדיקה הכרזת מצב חירום בכל המדינה? האם כל פגיעה בבריאות הציבור מספיקה לצורך ההכרזה?"

היום תתכנס ועדת חוקה להכין את הצעת החוק לקריאה השנייה והשלישית. זאת לאחר שתוקפם של צווי החירום שהוצאו בחודש מארס האחרון פג ובהנחיית בג"ץ הממשלה נדרשה לחדש אותם באמצעות חקיקה רגילה בכנסת.

על פי ההצעה, הממשלה תוסמך להכריז על מצב חירום בשל נגיף הקורונה ולפרסם תקנות שיגבילו את האזרחים במרחב הציבורי ואת פעילות המשק. ההכרזה עצמה אינה מצריכה אישור של הכנסת. תקופת ההכרזה לא תעלה על 45 ימים, והממשלה רשאית להאריכה לתקופות נוספות שלא יעלו על 45 ימים כל אחת.

ההסדר כולו נקבע כהוראת שעה עד 31 במארס 2021. ההצעה קובעת שהכנסת רשאית לבטל את ההכרזה, אך לא מוגדר בה מנגנון ברור לביצוע המהלך. הממשלה תתקין את התקנות בלא אישור הכנסת, אך תזדקק לקבל אישור בדיעבד מוועדה של הכנסת בתוך שבוע עד שבועיים, בהתאם לסוג התקנות. החוק מסמיך את הממשלה לקבוע בתקנות עבירות פליליות או מינהליות על הפרת הצווים והטלת קנסות לשם אכיפתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ