קורונה בישראל | מרכז המחקר למאבק במגפה: התחלואה בבת ים עלתה לרמות של מארס ואפריל

לפי הדו"ח של מרכז המידע והידע, התחלואה בנגיף קורונה הגבוהה בעיר חריגה ביחס לערים אחרות, ומדאיגה בשל גילה המבוגר של האוכלוסייה המקומית. ראש העיר ברוט קרא לממשלה לאסור על השהייה בחופי הים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בת ים, היום

דו"ח של מרכז המחקר למאבק בקורונה שפורסם הבוקר (שלישי) מצביע על כך שהתחלואה הנוכחית בבת ים דומה בממדיה להתפרצות בחודשים מארס ואפריל. מחברי הדו"ח מציינים כי זהו מצב חריג ביותר ביחס למתרחש ביתר הערים בארץ. לפי הדו"ח, שיעור הנדבקים המבוגרים מקרב נדבקי העיר עלול להוביל לתחלואה קשה - חשש הגובר בשל העובדה שאוכלוסיית בת ים היא מהמבוגרות בישראל.

מהנתונים שפורסמו בדו"ח עולה כי בין מתחילת החודש ועד יום ראשון אותרו 137 חולים פעילים בעיר, מתוך 4,904 בני אדם שנבדקו לנוכחות הנגיף באותה התקופה. לפי משרד הבריאות, בסך הכל ישנם כעת 332 חולים מאומתים בעיר, ובוצעו בה 14,456 בדיקות. בסוף השבוע האחרון חל זינוק משמעותי בשיעור התוצאות החיוביות מקרב הבדיקות - ובימים שישי ושבת (19-20 ביוני) שיעור זה אף הגיע לכעשרה אחוז מהנבדקים.

בשל הזינוק בתחלואה, ביקש ראש העיר צביקה ברוט מהמועצה לביטחון לאומי להחזיר זמנית את איסור השהייה בחופי הים, במסגרת התקנות לשעת חירום. לפי ההערכות, העלייה בתחלואה קשורה גם לנוכחות הגבוהה בחופי הים בסוף השבוע, אז מגיעים לחופי העיר עשרות אלפי מתרחצים.

אחד הדברים הבעייתיים לפי מחברי הדו"ח הוא התפלגות התחלואה בקבוצות הגיל השונות. אמנם, למעלה ממחצית מהנדבקים הם בני חמישים או פחות - 35% בני 20-49, ו-21% מהחולים הם בני 19 ומטה - אך 30% הם בני 50-69 ו-14% מהחולים הם מעל גיל 70. האחוז הגבוה של בני ה-70 ומעלה מקרב החולים עלול להוביל תוך מספר ימים לשיעור גבוה של חולים במצב קשה.

ראש העיר קרא לתושבים להישמע להנחיות. "אנחנו עובדים מסביב לשעון כדי להחזיר את העיר לרמת תחלואה נמוכה, אך שום דבר שנעשה לא יצליח אם לא יהיה שיתוף פעולה מהציבור. אני קורא לכולם להקפיד מאד על כללי משרד הבריאות, ולא לצאת מהבית ללא מסיכות", אמר ברוט, "אנו מקיימים הערכת מצב פעמיים ביום וכעת מחכים להכרעת הממשלה לגבי חופי הים. אין שום דרך לאכוף את מה שמתרחש שם, והממשלה צריכה לקחת אחריות בשאלה אם היא חשה בנח עם עם המצב בחופים - ולעמוד מאחורי ההחלטה הזו, עם כל המשמעויות שבדבר".

ברוט הורה כבר ביום שישי האחרון לסיים את שנת הלימודים לתלמידי כיתות ה' ומעלה, והם עברו ללמידה מרחוק. כעת, נשקלת האפשרות לצמצם גם את לימודי כיתות א'-ד'. בנוסף, ראש העיר קיים אתמול (שני) שיחת זום עם מנהלי כל הסופרמרקטים בעיר, וביקש מהם להפעיל שעות ייחודיות לקניות רק עבור אזרחים ותיקים. במקביל, הוגברה האכיפה בנושא הקורונה, וברוט הורה לבצע ביקורי פתע כמה פעמים ביום בסופרים בעיר.

לפי החקירות האפידמיולוגיות שבוצעו בעיר, התחלואה מפוזרת על פני בת ים כולה, אך ניתן דגש מיוחד להדבקות במרכזי קניות ובעיקר בסופרמרקטים. רוב הנדבקים הודבקו על ידי תושבי בת ים אחרים, אך אחרים נדבקו מתושבים מערים אחרות, ובעיקר מתושבי תל אביב, רמלה וחולון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ