מרכז המחקר למאבק בקורונה: 20% מהחולים הפעילים מגיעים מהציבור החרדי

הבוקר החל הסגר באלעד ובשכונות בטבריה, שם אמר יו"ר הוועדה הממונה כי "סגרו שכונות ללא תחלואה בלי סיבה". גם באלעד ביקרו את ההחלטה: "זה סגר לצורכי תעמולה בלבד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הבריאות אדלשטיין (מימין) בבני ברק עם ראש העיר אברהם רובינשטיין, בשבוע שעבר
שר הבריאות אדלשטיין (מימין) בבני ברק עם ראש העיר אברהם רובינשטיין, בשבוע שעבר צילום: מגד גוזני

דו"חות שפרסם הבוקר (רביעי) מרכז המחקר למאבק בקורונה מעלים כי כ-20% מהחולים הפעילים בישראל כיום מגיעים מהציבור החרדי. המרכז ממליץ במסמכיו להגביר את האכיפה וההסברה באזורים אלה. הבוקר החל הסגר על אלעד ועל כמה שכונות בטבריה, בעקבות העלייה בתחלואה בערים אלה. יו"ר הוועדה הממונה של טבריה, שמעון מעתוק, אמר כי ההחלטה להטיל סגר בעירו "אינה נכונה", וכי הוחלט להגביל שכונות רבות ש"אין בינם לבין נתוני התחלואה שום קשר". 

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, עוד 62 חולים חדשים אובחנו מאז אתמול בחצות. מספר החולים הפעילים עומד כעת על 5,460, בהם 188 חולים שאושפזו בבית חולים. מאז חצות נוסף חולה מונשם אחד ומספר המונשמים עומד כעת על 28. בסך הכל החלימו בישראל מהמחלה 15,898 בני אדם, עלייה של שבעה מחלימים מאז אתמול בחצות.

גם במשרד החינוך פרסמו היום נתוני תחלואה מעודכנים, לפיהם 839 תלמידים ועובדי הוראה נדבקו בקורונה. 209 מוסדות חינוך סגורים כעת בשל חשד להתפשטות הנגיף, ו-20,392  עובדי הוראה ותלמידים נמצאים בבידוד מניעתי.

קבינט הקורונה החליט אמש להטיל סגר על אלעד וחלקים מטבריה במשך שבוע מהבוקר ב-8:00. השכונות בטבריה שהוגבלו הן רמת טבריה ב', רמת טבריה ג', שכונת 200, שכונת טבריה עילית ושכונת בן גוריון. לטענת מעתוק, "נתוני החולים שבידינו ושאושרו על ידי משרד הבריאות לא תומכים להבנתי בקבלת החלטה שכזו". הוא סבור כי ההחלטה על הסגר "צריכה להיות ממוקדת ומדויקת", בזמן שלדבריו "הממשלה קיבלה החלטה להגבלת שכונות רבות ברחבי העיר שאין בינם לבין נתוני התחלואה שום קשר, וזאת בלי תיאום עם העירייה, בשפה שאינה מובנת לתושבים ולעירייה, כך שמרחב ההגבלה בפועל אינו ברור ונתון לפרשנויות". עוד אמר כי "מדובר בעצם בסגירת כמעט כל העיר העליונה וזאת ללא שום סיבה".

מחסום בכניסה לטבריה, באפרילצילום: גיל אליהו

מעתוק שלח הבוקר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו בקשה לבטל את הסגר שהוטל על השכונות בעיר. "נדהמתי לשמוע על החלטת הממשלה. נתוני התחלואה בטבריה אינם חמורים עד כדי הגעה להטלת סגר כלשהו", נכתב בו.

גם באלעד ביקרו את ההחלטה וטענו כי מדובר "בסגר לצורכי תעמולה בלבד". תושב העיר אמר ל"הארץ" כי "משרד הבריאות רוצה להראות שהוא עושה משהו בנוגע לעלייה במספר החולים אז הוא עושה סגר בעיר חלשה" והוסיף: "הנתונים אצלנו לא יותר גבוהים ממקומות אחרים בארץ כמו אשדוד ובת ים, אבל רק אצלנו עשו סגר כי זה קל. יש פה רק כניסה אחת לעיר. יותר מזה, הרי זה לא סגר באמת כי אוטובוסים וכלי רכב עדיין נכנסים ויוצאים ולא באמת בודקים כל אחד, לכן ברור שזה סגר למטרות תקשורת בלבד".

בדיון בקבינט הקורונה אמש אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הבוקר "נבדוק גם יישובים אחרים" עליהם אולי יוטלו הגבלות. דו"ח של מרכז המחקר למאבק בקורונה שפורסם אתמול בבוקר הצביע על כך שהתחלואה הנוכחית בבת ים דומה בממדיה להתפרצות בחודשים מארס ואפריל. 

הבוקר פרסם מרכז המחקר דו"ח נוסף, הנוגע ליישובים החרדים, ממנו עולה כי התחלואה עולה ביישובים חרדיים ובשכונות חרדיות בערים מעורבות. כך, בבני ברק עומד שיעור הבדיקות החיוביות בשבוע האחרון על 4.6%, פי 2 מהממוצע הארצי. באלעד עומד שיעור הבדיקות החיוביות על 5.7% ובביתר עילית על 6%.

במקביל ממליץ מרכז המחקר להגדיל את מספר הבדיקות ולשפר את האכיפה בבאקה אל-גרבייה ובג'ת. זאת, לאחר שבימים האחרונים חל זינוק ביישובים אלה - בבאקה אל-גרבייה שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 7.3% ובג'ת על 12%.

משרד הבריאות מסר אתמול כי מספר החולים הפעילים בטבריה הוא 60, ושיעורם הוא 133.5 למאה אלף. שיעור העלייה במספר הנדבקים בשבוע האחרון בעיר הוא 122.2%. משרד הבריאות ציין כי רוב החולים גרים בשכונות שהוחלט להטיל עליהן סגר. עוד נמסר כי מספר החולים הפעילים באלעד הוא 83, שהם 174.6 למאה אלף. שיעור העלייה בתחלואה בשבוע האחרון בעיר הוא 102.4%.

בשכונות שהוטל עליהן סגר תיאסר יציאת אנשים מהאזור המוגבל אלא לקבלת טיפול רפואי, חיוני, הליך משפטי, הלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, העברת ילד שהוריו חיים בנפרד מהורה אחד לאחר ול"צורך חיוני אחר, באישור מי שהוסמך לכך על ידי ראש רשות החירום הלאומית, לפי נוהל שפורסם לציבור". לא תתאפשר כניסה לשכונות אלו למעט גופי הצלה, משטרה וצבא, תושבי המקום, אנשי צוות רפואי, עובדים סוציאליים ועובדי רווחה, עיתונאים וכניסה לצורך אספקת מוצרים ושירותים חיוניים.‎ בנוסף, תתאפשר הגעה של עובד למקום עבודה, וכן יציאת תלמיד לצורך בחינת בגרות וחזרה ממנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ