בתמיכת כחול לבן, הממשלה אישרה לקריאה ראשונה את החוק למעקב אחר חולי קורונה

בכיר בכחול לבן אמר ל"הארץ" כי המפלגה תקדם את החוק לאישור בקריאה ראשונה בלבד, כדי ש"יונח על המדף" לשעת הצורך. נתניהו כינס את הממשלה לדיון דחוף בנושא, בצל העלייה בתחלואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, ביום ראשון
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, ביום ראשוןצילום: מארק ישראל סלם

הממשלה אישרה היום (רביעי) את הצעת החוק לחידוש השימוש באמצעי שירות הביטחון הכללי (שב"כ) כדי לאתר חולי קורונה ואנשים שהיו במגע עמם‎. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס את הממשלה בצהריים לדיון דחוף בנושא, בצל העלייה בתחלואה, ובתמיכתה של מפלגת כחול לבן. טיוטת הצעת החוק הונחה על שולחן הכנסת, וההצבעה בקריאה ראשונה צפויה להיערך ככל הנראה בשבוע הבא.

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה היום כי השאיפה היא "לאתר כאלה שהיו בקרבת אלה שנדבקו, או שהיו בקרבת אלה שמדביקים, כדי שהם לא יפיצו את המחלה". לדבריו, "ביקשתי להאיץ את פיתוח האפליקציה הדיגיטלית שנועדה להשיג את היעד הזה. זה יקח זמן - שבועות ואני מקווה שלא חודשים. עד אז, אנחנו מבקשים להשלים את החקיקה בשימוש בכלי הדיגיטלי של השב"כ. אנחנו מלווים את הבדיקה הזו במתגים של הפעלה ועצירה, 'שאלטרים' כדי לעצור ולהפעיל. אני מקווה שלא נצטרך בכלל להפעיל אותו".

ירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

נתניהו הוסיף: "יכול להיות שנגיע לעצירת המחלה ולשיטוח העקומה עוד לפני שבכלל נגיע לסיום החקיקה, אבל אנחנו רוצים להימצא במצב שאנחנו יכולים להשתמש בכלי הזה, אם נרצה בכך, ולכן ביקשתי את כינוס הישיבה הזאת. אתם יודעים שהתחלואה כבר חצתה אתמול את קו ה-400, ולצערי מראה כל הזמן סימנים של עלייה. הכלי הזה במקרה הצורך, ותחת בקרה מלאה, ישמש אותנו כדי לעצור את התפשטות המגפה".

גנץ אמר בתגובה לאישור החוק כי: "השב"כ לא אמור לעקוב אחר אזרחים שומרי חוק, אבל אסור לנו לסגור את המשק בשל העלייה בתחלואה". הוא הוסיף כי "בניגוד למה שנעשה בגל הראשון, הכנסנו איזונים חשובים בחוק: השימוש באיכונים מחויב אישור משותף שלי ושל ראש הממשלה, נשתמש בכלי רק במקרה של עלייה בתחלואה".

בכיר בכחול לבן אמר ל"הארץ" כי המפלגה תקדם את החוק לאישור בקריאה ראשונה בלבד, כדי ש"יונח על המדף" לשעת הצורך, וכי אין כוונה לקדמו בקרוב להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. כחול לבן צפויה לתמוך במהלך במגבלות הבאות - קידום כהוראת שעה לשלושה חודשים עם אפשרות להאריכו ב-21 יום בכל פעם. הפעלתו תדרוש אישור משותף של יו"ר המפלגה ושר הביטחון, בני גנץ, ושל נתניהו. בתחילת החודש החליט קבינט הקורונה להקפיא את הצעת החוק לבקשת ראש שב"כ, נדב ארגמן.

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, עוד 62 חולים חדשים אובחנו מאז אתמול בחצות. מספר החולים הפעילים עומד כעת על 5,460, בהם 188 חולים שאושפזו בבית חולים. מאז חצות נוסף חולה מונשם אחד ומספר המונשמים עומד כעת על 28. בסך הכל החלימו בישראל מהמחלה 15,898 בני אדם, עלייה של שבעה מחלימים מאז אתמול בחצות.

בדיון של קבינט הקורונה שלשום התגלעו מחלוקות בין השרים בנוגע לשימוש בשב"כ כדי שיעקוב אחר אזרחים. השרים גבי אשכנזי, אבי ניסנקורן, עמיר פרץ ויזהר שי התנגדו לחידוש המעקבים, שהופסקו בהוראת בג"ץ, בטרם מוצתה הבחינה של חלופה אזרחית. בין השאר אמר אשכנזי בדיון כי היקף התחלואה הנוכחי אינו מצדיק בעיניו את חידוש המעקבים. ראש השב"כ נדב ארגמן שב והזהיר בדיון כי עיגון המעקבים בחוק עלול לחשוף את שיטות העבודה והטכנולוגיות של הארגון. נתניהו אמר בתגובה כי "האויב כבר מכיר" את המערכת המדוברת.

שלשום הזהירו מקורות במערכת הבריאות מפני שימוש במעקבי שב"כ, והתריעו כי הם פוגעים בזכויות הפרט ובאמון המטופלים. "השימוש באיכונים הוא הפתרון ה'זול' לכישלון בהקמת מערך בדיקות ותחקור", אמר ל"הארץ" גורם בצוות לטיפול במגפות (צט"מ). "במחיר של רמיסת זכויות אזרח ובניית תקדים אנטי-דמוקרטי - וכנראה בעלויות פחותות מאשר הפעלת מערכות קיימות - נמנעים מתקצוב, גיוס והכשרה של כוח אדם לטווח בינוני וארוך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ