מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק למעקב אחר חולי קורונה

45 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-32 התנגדו. לפיד: הממשלה מנצלת את משבר הקורונה בשביל להפעיל כלי שאפילו השב"כ לא מעוניין שישתמשו בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, ביום ראשון

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק לחידוש השימוש באמצעי שירות הביטחון הכללי (שב"כ) כדי לאתר חולי קורונה ואנשים שהיו במגע עמם. 45 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-32 התנגדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס את הממשלה בצהריים לדיון דחוף בנושא שבו אושרה הצעת החוק, בצל העלייה בתחלואה, ובתמיכתה של מפלגת כחול לבן.

ראש האופוזיציה, יאיר לפיד (יש עתיד), תקף את הממשלה לאחר אישור הצעת החוק, ואמר כי היא מנצלת את משבר הקורונה "בשביל להפעיל כלי שאפילו השב"כ לא מעוניין שישתמשו בו. יש כלים אזרחיים מצוינים, ובמקום זה חושפים שיטות עבודה של השב"כ, מעמיסים על השב"כ ופוגעים בהליכים הדמוקרטיים הכי בסיסיים של המדינה". ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "אם החוק הזה יעבור, מדינת ישראל - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון - תהפוך להיות הדמוקרטיה היחידה בעולם שתפעיל את שירותי השירות החשאי נגד אזרחיה".

שוטרים במחסום בכניסה לאלעד, היוםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

נתניהו אמר מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה, כי השאיפה היא "לאתר כאלה שהיו בקרבת אלה שנדבקו, או שהיו בקרבת אלה שמדביקים, כדי שהם לא יפיצו את המחלה". לדבריו, "ביקשתי להאיץ את פיתוח האפליקציה הדיגיטלית שנועדה להשיג את היעד הזה. זה יקח זמן - שבועות ואני מקווה שלא חודשים. עד אז, אנחנו מבקשים להשלים את החקיקה בשימוש בכלי הדיגיטלי של השב"כ. אנחנו מלווים את הבדיקה הזו במתגים של הפעלה ועצירה, 'שאלטרים' כדי לעצור ולהפעיל. אני מקווה שלא נצטרך בכלל להפעיל אותו".

נתניהו הוסיף: "יכול להיות שנגיע לעצירת המחלה ולשיטוח העקומה עוד לפני שבכלל נגיע לסיום החקיקה, אבל אנחנו רוצים להימצא במצב שאנחנו יכולים להשתמש בכלי הזה, אם נרצה בכך, ולכן ביקשתי את כינוס הישיבה הזאת. אתם יודעים שהתחלואה כבר חצתה אתמול את קו ה-400, ולצערי מראה כל הזמן סימנים של עלייה. הכלי הזה במקרה הצורך, ותחת בקרה מלאה, ישמש אותנו כדי לעצור את התפשטות המגפה".

גנץ אמר בתגובה לאישור החוק בממשלה כי "השב"כ לא אמור לעקוב אחר אזרחים שומרי חוק, אבל אסור לנו לסגור את המשק בשל העלייה בתחלואה". הוא הוסיף כי "בניגוד למה שנעשה בגל הראשון, הכנסנו איזונים חשובים בחוק: השימוש באיכונים מחויב אישור משותף שלי ושל ראש הממשלה, נשתמש בכלי רק במקרה של עלייה בתחלואה".

בכיר בכחול לבן אמר ל"הארץ" לפני ההצבעה בממשלה כי המפלגה תקדם את החוק לאישור בקריאה ראשונה בלבד, כדי ש"יונח על המדף" לשעת הצורך, וכי אין כוונה לקדמו בקרוב להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. כחול לבן צפויה לתמוך במהלך במגבלות הבאות - קידום כהוראת שעה לשלושה חודשים עם אפשרות להאריכו ב-21 יום בכל פעם. הפעלתו תדרוש אישור משותף של יו"ר המפלגה ושר הביטחון, בני גנץ, ושל נתניהו. בתחילת החודש החליט קבינט הקורונה להקפיא את הצעת החוק לבקשת ראש שב"כ, נדב ארגמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ