אדלשטיין: ממליץ להגביל חתונות ובריתות ולעודד עבודה מהבית

שר הבריאות קרא לקבינט הקורונה להגביל אירועים דתיים ולערוך בחינות במוסדות ההשכלה הגבוהה מרחוק עקב תחילתו של גל תחלואה שני. הקבינט צפוי לדון מחר בהגבלת התקהלויות לאחר שלא התקבלה הכרעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר יולי אדלשטיין במשרד הבריאות בירושלים
השר יולי אדלשטיין במשרד הבריאות בירושליםצילום: אמיל סלמן

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (ראשון) כי קרא לקבינט הקורונה להגביל חתונות, בריתות ואירועי בר ובת מצווה ולעודד עבודה מהבית, זאת עקב תחילתו של גל תחלואה שני של מגפת הקורונה. עוד המליץ שר הבריאות לבצע מרחוק בחינות במוסדות ההשכלה הגבוהה, להגביל התקהלויות וכן להגביל את פעילות בתי הכנסת. 

"לצערי, קיימת תחרות מי יותר מזלזל בצורך להיזהר מהקורונה", אמר שר הבריאות בתום דיון הקבינט, "היו שהאשימו אותי ביצירת היסטריה. קל לייצר שיח פופוליסטי כדי לזכות בעוד נקודת זכות אצל מאן דהוא. קל, אבל מסוכן". הקבינט דן היום בדרכים למנוע את המשך התפשטות הקורונה בעקבות העלייה בתחלואה, אולם לא קיבל החלטות. בדיון דנו השרים בהגברת האכיפה, והועלתה אפשרות לצמצם את העבודה במגזר הציבורי ל-30% עבודה מהבית. מחר ימשיך הקבינט את הדיון בנושא הגבלת התקהלויות. 

נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי/פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה בדיון לצמצם ל-48 שעות את זמן החקירה האפידמיולוגית מרגע איתור חולה ועד הכנסה לבידוד של כל מי שבא עמו במגע. בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות נוהל שלפיו יש לבצע בדיקות קורונה למבודדים שנחשפו לחולה מאומת בתוך 48 שעות. לדברי נתניהו, צריכות לעבור מקסימום 12 שעות מהרגע שבו אדם מבקש להיבדק ועד פרסום תוצאות הבדיקה שלו.

בדיקת קורונה בירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

לפי נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו הערב, 218 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאמש. מניין הנדבקים עומד על 23,639, מהם החלימו 17,056 - עלייה של 54 בני אדם מאתמול. מניין החולים הפעילים עומד על 6,265, בהם 211 מאושפזים בבתי החולים, 39 חולים קשה ו-22 מונשמים. מניין המתים נותר 318.

"הארץ" מפרסם באופן שוטף את השינוי היומי במספר הנדבקים בקורונה. השינוי מחושב לפי נתוני משרד הבריאות בדרך הבאה: סך הנדבקים העדכני פחות מספר הנדבקים שדווח עד אתמול בחצות.

בתוך כך, הערב הודיע משרד הבריאות הפלסטיני כי 195 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו בגדה המערבית מהבוקר, 145 מהם באזור חברון. מניין החולים בפועל בגדה עומד על 1,605 בני אדם.

צוות המומחים המייעץ למטה לביטחון לאומי (מל"ל) במשבר הקורונה שלח אמש בצעד חריג מכתב דחוף לנתניהו ולשר הבריאות יולי אדלשטיין. חברי הצוות הזהירו במכתב כי ישראל "איבדה שליטה על המגפה" והמליצו לנקוט צעדים מיידיים כדי לעצור את התפשטות הנגיף, בהם הטלת כמה מגבלות חדשות על הציבור. בנוסף, המומחים קראו לקחת מידיה של ראשת שירות בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, את האחריות על הקמת המערך לקטיעת שרשרות הדבקה.

הצוות, בראשותו של פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, כתב לנתניהו ולאדלשטיין כי בשבועות האחרונים "מספר החולים החדשים היומי הוא גבוה וגדל באופן עקבי, החולים מפוזרים בארץ ואין בידינו יכולת אפקטיבית לקטיעת שרשרות הדבקה". לפי נתוני משרד הבריאות, ביממה שבין יום שישי בערב ליום שבת בערב אובחנו 621 נדבקים חדשים בקורונה - העלייה הגבוהה ביותר במספר הנדבקים החדשים מאז 2 באפריל.

במקביל, האיגוד למחלות זיהומיות בהסתדרות הרפואית קרא אתמול למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, לנקוט צעדים מיידיים כדי למנוע איבוד שליטה על התפשטות הקורונה. יו"ר האיגוד, פרופ' מירי וינברגר, כתבה אתמול ללוי כי עלייה בקצב ההידבקות בנגיף עלולה להוביל ל"נקודת אל-חזור, שממנה כבר לא ניתן יהיה למנוע הדבקות המוניות ועומסים של חולים קשים". לדבריה, "תמונה זו עלולה להביא לאובדן שליטה כפי שקרה במדינות אחרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ