קבינט הקורונה החליט: חתונות באולמות יוגבלו למאה בני אדם, התקהלויות ל-50

ההנחיות בנוגע לחתונות יהיו בתוקף מ-10.7 עד 31.7. עוד נקבע כי תפילות, הלוויות וטקסי ברית מילה יתקיימו בנוכחות עד 50 בני אדם, ומבחנים באקדמיה ייערכו מהבית למעט מקרים נקודתיים. לא הוחמרה ההגבלה על מופעי תרבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזרחים עם מסכות בתל אביב, אתמול
אזרחים עם מסכות בתל אביב, אתמולצילום: מגד גוזני

קבינט הקורונה החליט בצהריים (שני) להגביל התקהלויות ותפילות ל-50 בני אדם, וקבע כי מ-10 ביולי ועד 31 ביולי יוגבלו חתונות למאה בני אדם במתחמים סגורים ול-250 במרחבים פתוחים. עד 9 ביולי אפשר לקיים חתונות בנוכחות של עד 250 בני אדם, ובעלי האולמות נקראו לקיימן עד כמה שניתן במרחבים פתוחים. ההגבלה שנקבעה ל-10 עד 31 ביולי חופפת לתקופת "בין המצרים", שיהודים רבים אינם מתחתנים בה.

כמו כן, החליטו שרי הקבינט להגביל את מספר המשתתפים בהלוויות וטקסי ברית מילה ל-50 בני אדם. גם הנוכחות בבתי תפילה הוגבלה ל-50 בני אדם. הקבינט לא החמיר את ההגבלה על מופעי תרבות, וניתן לקיימם בנוכחות של עד 250 בני אדם. השרים קבעו עוד כי עד 30% מהעובדים במגזר הציבורי יוכלו לעבוד מהבית, בהתאם להסדרים שיקבע נציב שירות המדינה ותוך גמישות ניהולית למנכ"ל המשרד.

אזרחים עם מסכות בירושלים, אתמול צילום: אמיל סלמן

שרי הקבינט קבעו כי בתי הספר של החופש הגדול - המיועדים לילדי הגנים ולתלמידי כיתות א'-ד' - יפעלו כסדרם מיום רביעי, 1 ביולי. בכל הנוגע למוסדות ההשכלה הגבוהה, החליטו שרי הקבינט כי החל מיום ראשון מבחני סוף הסמסטר ייערכו מהבית, מלבד מקרים נקודתיים שעליהם יסכימו המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ומשרד הבריאות. 

השר להשכלה הגבוהה והמשלימה, זאב אלקין, בירך על ההחלטה לערוך מרחוק את המבחנים באוניברסיטאות ובמכללות, וציין כי במקרים חריגים שבהם לא יהיה ניתן לקיים בחינות באופן מקוון "יתואם 'מנגנון החרגה' לאישור בחינות פרונטליות באישור המל"ג ומשרד הבריאות". אלקין אמר את הדברים אף שהבחינות כבר החלו, האוניברסיטאות מתנגדות לקיימן מרחוק ולא ברור כיצד יפעל מנגנון ההחרגה שיאפשר לערוך מבחנים מהמוסדות עצמם.

בתגובה להחלטה לערוך מרחוק את המבחנים באוניברסיטאות ובמכללות, מסר ועד ראשי האוניברסיטאות: "ההחלטה לבטל את המבחנים הפרונטליים הינה נמהרת ולא הגיונית וחבל שהתקבלה ללא התייעצות עם האוניברסיטאות. לצערנו, היא עתידה לפגוע בראש ובראשונה בסטודנטים עצמם. כעת סיום הסמסטר תלוי על בלימה".

במקביל, שר החינוך יואב גלנט הורה על מספר שינויים בהפעלת בתי הספר של החופש הגדול, בניסיון למנוע הדבקה בנגיף. בין היתר, כל קבוצה תמנה בממוצע 28 תלמידים, ולא 35 כפי שתוכנן במקור. בנוסף, הפעילויות בבתי הספר של החופש הגדול יועברו למרחבים פתוחים, ככל שיתאפשר. כמו כן, מוסדות חינוך ישתמשו בתשתיות של כיתות גבוהות, שאינן לוקחות חלק בבית הספר של החופש הגדול, על מנת לפזר בצורה נרחבת יותר את התלמידים בין הכיתות. מלבד זאת, בתי הספר של החופש הגדול במועצות האזוריות יפעלו בתוך יישובים, כדי לצמצם הסעות ופעילות במתחם מרוכז.

בתום ישיבת הקבינט אמר ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, כי "מה שאינו קשור במאבק בקורונה, יחכה לימים שאחרי הווירוס". בפתח ישיבת הסיעה של כחול לבן אמר גנץ כי דרש מקבינט הקורונה להעביר סמכויות הנוגעות להתמודדות עם התפשטות הקורונה ממשרד הבריאות למשרד הביטחון, שכן לדבריו זהו "הגוף היחיד שיודע לתכלל ולטפל באירוע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ