האופוזיציה מנעה את אישור החוק הזמני המתיר מעקבי שב"כ אחר חולי קורונה

יו"ר ועדת החוץ והביטחון האוזר נסוג מהתוכנית לפצל את הצעת החוק. היא תעלה להצבעה במליאה ביום שני, לאחר שהוועדה תדון בה ותנסה לרכך אותה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי האוזר בדיון ועדת החוץ והביטחון, בשבוע שעבר
צבי האוזר בדיון ועדת החוץ והביטחון, בשבוע שעברצילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

ועדת החוץ והביטחון נסוגה מתוכניתה לפצל את החוק המאפשר לממשלה להשתמש באמצעי המעקב של שב"כ ולקדם חוק זמני. זאת לאחר שהמאמצים להעביר את החוק הלילה נקלעו למבוי סתום. מקורות המעורים במגעים לקידום החוק אמרו ל"הארץ" כי סדרת מהלכים של האופוזיציה, שהוביל ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו), מנעה את גיבוש החוק הזמני ואישורו.

לאחר שמליאת הכנסת אישרה את פיצול החוק, סיכמו יו"ר ועדת החוץ והביטחון צבי האוזר ונציגי האופוזיציה כי החוק המלא יובא לאישור המליאה ביום שני הבא, ועד אז תפעל הוועדה כדי לרכך אותו. לדברי מקורות המעורים בנושא, האופוזיציה התחייבה להסיר את המכשולים שהציבו בפני אישור החוק תמורת הזכות לנאום במשך כחמש שעות בהצבעה במליאה בשבוע הבא.

מקורבים להאוזר אמרו הערב כי הוא החליט שלא להמשיך ולקדם את ההוראה בעקבות הסתייגויות חברי הכנסת ולאחר שמשרד הבריאות ביקש לקדם את החוק המלא. לדברי המקורבים, "בימים הקרובים הוא יבחן את המשך קידום החוק ובאיזה אופן".

הוראת השעה שקידמה הקואליציה דומה להצעת החוק המקנה לממשלה סמכויות מרחיקות לכת במאבקה במגפת הקורונה. היא היתה אמורה להיות תקפה לשלושה שבועות, אך להתיר לממשלה להאריך את תוקפה עד שלושה חודשים. "אנו נמצאים בין המצווה לקיים דיון מקיף בהצעת חוק לא שגרתית לבין ההבנה שאנחנו צריכים להציב כלי לטובת משרד הבריאות במהירות המקסימלית", הסביר האוזר.

לאחר שוועדת החוץ והביטחון דחתה שורה ארוכה של הסתייגויות מנוסח החוק, דרשה האופוזיציה לערוך הצבעה חוזרת. בנוסף דרש ח"כ אבידר לכנס את ועדת הכנסת כדי לדון בטענתו שפרק ה' בהוראה, המאפשר להאריך את תוקפה, מהווה למעשה חוק חדש שלא אושר בהצבעה בקריאה ראשונה, ועל כן יש להצביע עליו בשלוש קריאות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ