עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות ממליץ להטיל סגר בעשרות ערים שבהן יש ריכוז גבוה של חולי קורונה, לנוכח העלייה הגוברת בתחלואה. חלק מהערים צפויות להיסגר במלואן, ובאחרות ייסגרו חלק מהשכונות. עם הערים נמנות בין היתר ירושלים, אשדוד, בת ים, בני ברק, לוד, רמלה, טבריה, קרית גת, דימונה, אור יהודה וביתר עילית. המהלך דורש את אישור ועדת השרים לאזורים מוגבלים, שבראשה עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בדו"חות שפרסם היום (שלישי) מרכז המחקר למאבק בקורונה צוינו הערים טבריה, אלעד, בת ים ואשדוד והמועצה המקומית ערערה בנגב כ"יישובים אדומים" ברמת סיכון גבוהה, לצד יישובים נוספים שבהם חלה עלייה ניכרת במספר הנדבקים או ביחס ההכפלה שלהם - ירושלים, תל אביב, גבעתיים, כפר קאסם, הוד השרון, בית שמש ואחרים שבהם יש מאות חולים פעילים. המשרד לא הסביר את הצורך בהטלת הסגר הנרחב: חרף הנתונים לא בטוח שאכן יוטל סגר על יישובים אלה, וייתכן שיוטל באופן חלקי כבעבר.

העלייה במספר הנדבקים בשבועיים האחרונים מלווה גם בעלייה בשיעור הבדיקות החיוביות ל-4% מכלל הנבדקים - 15 אלף בממוצע מדי יום. בשלב זה גל התחלואה הנוכחי מתאפיין בחולים צעירים יותר מבגלים הקודמים, בפרט בטווח הגילים 29-20, ולכן טרם הורגשה עלייה ניכרת במספר החולים הקשים. עם זאת, במשרד חוששים כי היא תורגש בקרוב עם זליגת התחלואה לאוכלוסייה המבוגרת ולקבוצות סיכון נוספות. 

שוק הכרמל בת"א, אתמולצילום: תומר אפלבאום

גורמי רפואה מגדירים את העלייה המתמשכת לצד הפיזור הגאוגרפי הרחב כסימן מובהק לאובדן שליטה. בדו"ח נוסף של מרכז המידע והידע שפורסם היום הודגש כי אירועים חברתיים מעלים את קצב התחלואה ונכתב כי יש להחמיר את האכיפה. חרף הניסיונות להשלמת המערך לקיטוע שרשרות ההדבקה, היעדים שהציב בנושא נתניהו רחוקים מהשגה, ובשלב זה ספק אם היה מצליח לבלום את התפשטות הנגיף. 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי 600 חולים בקורונה אובחנו בישראל מאמש (שני). אדם אחד מת מהמחלה שגורם הנגיף, ומספר המתים הכולל עלה ל-320. מספר החולים הפעילים עלה ל-7,096 – 52 מהם במצב קשה ו-24 מהם מונשמים. לפי משרד הבריאות, היום נערכו 18,624 בדיקות לאבחון הנגיף. מוקדם יותר נדחתה למחר ההצבעה על החוק הזמני המאפשר לשב"כ לעקוב אחרי חולי קורונה. היום אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי החוק הזמני יהיה תקף עד 22 ביולי ולא יוכלו להאריכו בתקופה נוספת. את החוק הזמני אמור להחליף בתוך שבועות אחדים נוסח קבוע שעשוי להיות מרוכך יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ