לשכת אדלשטיין יצאה נגד רופאה בסורוקה שקראה לחמוק מאיכון טלפונים בהפגנה

יו"ר איגוד הפתולוגים פרופ' רותי שאקו לוי כתבה בפייסבוק: "מי שלא רוצה בידוד שיעשה לעצמו טובה וישאיר את הטלפון בבית". ראש המטה של השר אדלשטיין שלח מכתב לנציב קבילות הציבור בבקשה שיבדוק את התנהלותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, אתמול

ראש המטה של שר הבריאות יולי אדלשטיין ביקש היום (ראשון) מנציב קבילות הציבור לבדוק את התנהלותה של רופאה בכירה שקראה למפגינים בכיכר רבין לא להביא טלפונים סלולריים כדי שלא יאוכנו ויידרשו לשהות בבידוד. פרופ' רותי שאקו לוי מבית החולים סורוקה בבאר שבע, העומדת בראש איגוד הפתולוגים בישראל, כתבה אתמול בחשבון הפייסבוק שלה: "מי שמגיע הערב להפגנה ולא מעוניין להיכנס מחר לשבועיים בידוד שיעשה לעצמו טובה וישאיר את הטלפון החכם בבית!!!!! (סימני הקריאה במקור, ב"פ)".

פרופ' שאקו לויצילום: שי שמואלי

במכתב ששלח ראש המטה של השר יולי אדלשטיין, קובי צורף, לנציב קבילות הציבור, ד"ר בעז לב, הוא כתב כי "מבלי להתייחס להקשר הפוליטי שבו פורסם הפוסט, המצב שבו רופאה מפרסמת בציבור מידע הנועד לסייע, לכאורה, להתחמק מבידוד הוא בלתי מתקבל על הדעת". עוד כתב צורף כי "מי שהקשיב חלילה לעצתה של פרופ' שאקו לוי, השתתף באירוע מרובה משתתפים (כמו הפגנה) ונחשף לחולה קורונה. עלול להימצא במצב שבו הוא לא מקבל התראה על החשיפה ועקב כך לא נכנס לבידוד. בכך הוא מסכן את בריאותם של האנשים שאיתם הוא בא במגע ועלול לתרום להפצת המחלה".

מבית החולים סורוקה נמסר כי שבשיחה שנערכה הבוקר עם פרופ' שאקו לוי, 
"היא הבהירה שלא היתה לה כל כוונה לקרוא לציבור לנהוג בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ואף התנצלה על כך". עוד נמסר כי "אין לנו ספק במחויבות שלה לבריאות הציבור".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר: "מעקב קבוע אחרי אזרחי ישראל על ידי שב"כ הוא מדרון חלקלק וברגעים אלו כולנו צופים בהחלקה במדרון. פרופ' רותי שאקו לוי לא קראה לעשות מעשה לא חוקי וזכותה המלאה לעסוק בפעילות חברתית ופוליטית כמו כל אזרח ישראלי אחר. אין חובה לשאת טלפון סלולרי לכל מקום משל היה תעודת זהות. זה פסול ששר הבריאות מנצל את כוחו כדי להתנכל למי שמוחים נגד עמדת הממשלה ולהטיף מוסר לאזרחים המממשים את זכותם הדמוקרטית למחות".

מפגינים בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

יותר מעשרת אלפים בני אדם הפגינו אמש בכיכר רבין, במחאה על אופן הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי שנגרם כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. לקראת ההפגנה, רבים קראו ברשתות החברתיות שלא להגיע לכיכר עם טלפון, כדי שלא להיכנס לבידוד שווא במקרה שאחד הנוכחים יאובחן עם קורונה.

מ', מפגינה שלא נשאה את הטלפון שלה, אמרה ל"הארץ" כי "האיכונים לא היו מדויקים וזה גורם לאי אמון במערכת". לדבריה, "מצד אחד, אני רוצה שאנשים שיש להם חשש לקורונה והם לידי - שאדע מזה. מצד שני, אני לא רוצה שתהיה טעות שתגרום לי לשבת שבועיים בבית". היא הוסיפה כי השארת הטלפון בבית היא צעד מחאתי: "זה חלק מההתנגדות שלי למה שקורה. הטלפון הוא פרטי שלי, אני יכולה לבחור אם לקחת אותו או לא, אף אחד לא יכול לחייב אותי לקחת אותו".

בשבועות האחרונים טענו אנשים שקיבלו הודעות שהורו להם להיכנס לבידוד בעקבות איכון שב"כ, כי הם כלל לא היו בקרבת החולים. לדבריהם, אין אפשרות לערער על ההחלטה.

"היתה התלבטות אם ללכת להפגנה מלכתחילה, בגלל האופציה שיכניסו אותנו לבידוד בטעות", סיפרה נ', מפגינה נוספת. "ירד לי כל האמון שהיה לי בכלי הזה. בהתחלה חשבתי שהוא אולי בעייתי בכל הקשור להפרת פרטיות, אך ישתמשו בו למטרה טובה. אבל בשבוע האחרון שמעתי על כל כך הרבה אנשים שקרובים אליי וקיבלו הודעות בידוד שגויות, ואז אין להם עם מי לדבר אחרי זה. אני לא חושבת אם אני מסייעת או מחבלת למשרד הבריאות לאתר חולים ולבודד אנשים, כי מבחינתי השיטה הזו לא עובדת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ