ההצבעה על סגירת הבריכות וחדרי הכושר נדחתה למחר, הצו נשאר בתוקף

יו"ר ועדת הקורונה שאשא-ביטון פנתה לנתניהו במאמץ להביא לפתיחת הבריכות וחדרי הכושר עוד לפני הדיון. לפי הנתונים שהוצגו לוועדה, מתחילת יוני נדבקו 35 ישראלים בקורונה בחדרי כושר, 21 במסעדות ושישה בברים. איגוד רופאי הציבור המליץ לפתוח מחדש את הבריכות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בריכה בירושלים, בשבוע שעבר
בריכה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

הוועדה לענייני קורונה בכנסת דנה הערב (ראשון) בבקשתה של הממשלה לאשרר את הצו לסגירת חדרי הכושר ובריכות השחייה, אך ההצבעה נדחתה למחר בשל מחלוקת בין חברי הוועדה. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (הליכוד), פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו במאמץ להביא לביטול הסעיפים הנוגעים לבריכות ולחדרי הכושר עוד לפני הדיון. נציגת משרד הבריאות הודיעה לח"כים כי אין בידי המשרד נתונים מהימנים על היקף ההדבקה בבריכות. לפי הנתונים שמסר המשרד, מתחילת יוני ועד סוף השבוע האחרון נדבקו 170 ישראלים בקורונה במסעדות, 35 נדבקו בחדרי כושר, 21 במסעדות ושישה בברים.

שאשא-ביטון דרשה שהח"כים יצביעו על הצו כולו כיחידה אחת, למעט הסעיפים הנוגעים לבריכות ולחדרי הכושר, שבוועדה קיים קונצנזוס נגדם. מנגד דרש חבר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) דרש להצביע על כל סעיף בנפרד, כדי לאפשר לאופוזיציה להתנגד לסעיפים נוספים, ובהם ההגבלה על מספר הסועדים במסעדות. לדברי מקורות בוועדה, הייעוץ המשפטי קבע כי נדרשת הצבעה על כל סעיף בנפרד, ושאשא-ביטון מעדיפה לדחות את ההצבעה כדי לאפשר לקואליציה לגייס רוב לאישור הסעיפים אחרים.

מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, ד"ר אמיליה אניס, הסבירה לח"כים כי ההחלטה לסגור בריכות "התקבלה בגלל הנסיבות האפידמיולוגיות - שפת הבריכה, ההתקהלות, כל המסביב". לדבריה, "בבריכות אין עטיית מסיכות, יש צפיפות ויש קושי בהקפדה על כללי הריחוק". ביחס לחדרי הכושר הציגה אניס ממצאי חקירות אפידמיולוגיות של הדבקות המוניות במכונים בירושלים ובצפון, וכן בדרום קוריאה. היא הוסיפה כי חדרי כושר הם חללים קטנים וצפופים, המתאפיינים בחום ולחות ובשימוש משותף במשטחים ובציוד. במסעדות, אמרה, "יושבים ליד אותו שולחן בעת הארוחה, ושיחה יכולה להביא להתזת רוק וכך להעביר את הנגיף. קיים קושי בשמירה על ריחוק, יש התקהלות וזמן המגע ממושך".

אניס הסבירה כי נתוני התחלואה העדכניים מצביעים על הדבקה קהילתית, שקשה לאתר את מקורותיה: "כשליש מההדבקות מתרחשות במרחב הציבורי, וקשה לזהות את מקור ההדבקה. בניגוד לבתי ספר או בתי כנסת, את רוב האנשים בבר או במסעדה אני לא מכירה, ולכן לא יודעת מי הדביק אותי". לדבריה, ההערכה היא כי מספר מקרי ההדבקה במקומות הבילוי גדול מכפי שנמסר, אך משרד הבריאות אינו יכול לקבוע זאת בוודאות. "תפקידנו לסגור מוקדי הדבקה לפני ההתפרצות", אמרה. "אחרי התפרצות כבר יהיה קשה מאוד לעצור את ההתפשטות. ככל שההנחיות יתירו פעילות רבה יותר, עלול להיווצר רושם מוטעה בציבור שהקפדה על ההנחיות אינה תמיד הכרחית. בכל התקהלות קיים פוטנציאל הדבקה". 

לקראת הדיון קרא איגוד רופאי הציבור לפתוח מחדש את הבריכות. בחוות דעת מטעם האיגוד נאמר כי אין עדויות לכך שהנגיף יכול לעבור דרך מים בבריכות, וכי ההנחה היא שחיטוי המים בכלור יהפוך אותו לבלתי פעיל. יו"ר האיגוד פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דוידוביץ' הוסיפו כי שחייה בבריכה חשובה לשם שמירה על אורח חיים בריא, וציינו כי במדינות אחרות נקבעו כללים שמאפשרים זאת. לפיכך, האיגוד ממליץ לפתוח בריכות באוויר הפתוח, ולשקול לפתוח גם בריכות סגורות מבלי לאפשר למבקרים לשהות מסביב לבריכה. בדיון הוועדה אמר פרופ' לוין: "בבריכה עצמה אין סיכון, הסכנה היא בהתקהלות".

ח"כ לוי אמר בדיון: "1.4 מיליון איש חברים בחדרי כושר ורק 35 נדבקו בחודש. במקום לסגור את כל המועדונים, תעשו צו סגירה לאותו מקום שבו היתה התפרצות. הנתונים מוכיחים שהחלטת הממשלה היתה נמהרת, לא מבוססת ולא הגיונית. זו פשוט שערורייה שככה הממשלה מחליטה החלטות שמשמעותן קריסת עסקים ושליחת מאות אלפי אנשים הביתה". ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) הוסיפה: "כל הח"כים כאן דואגים לבריאות הציבור, אבל המחיר חייב להיות מידתי והגיוני והצו הזה לא משרת את המטרה".

שאשא-ביטון אמרה: "הנתונים שהציג משרד הבריאות אינם מצדיקים סגירת כל ענף חדרי הכושר והבריכות. נתוני התחלואה עולים, אך במקביל נוצרה גם שעה קשה כלכלית. חובה להבהיר את ההיגיון של ההחלטות, כי ללא הבהרה זו, הציבור לא יתגייס לשמירת ההנחיות וההגבלות". גם חברי הוועדה האחרים - אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם), ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת), הילה שי-וזאן (כחול לבן), יצחק פינדרוס ואליהו ברוכי (יהדות התורה) ויוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) - הביעו תמיכה בפתיחת הבריכות וחדרי הכושר בתנאים מגבילים.

בשבוע שעבר החליטה הממשלה לסגור את בריכות השחייה, חדרי הכושר, אולמות המופעים, המועדונים והברים. כמו כן הוגבל מספר הנוכחים במסעדות ל-20 בחלל סגור ול-30 באוויר הפתוח. ההגבלות נכנסו לתוקף מיד, מתוקף חוק המאפשר לממשלה ליישם את החלטותיה במאבק בקורונה ללא אישור הכנסת. לפי החוק, הח"כים ידונו בהחלטות הממשלה בדיעבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ