אחרי ארבעה חודשים, משרד הבריאות קבע הגדרה רשמית לחולי קורונה במצב קשה

המסמך מחלק את החולים לארבע קבוצות וקובע את התנאים להגדרת מצבם. הוא פורסם לאחר שרופאים קבלו על חוסר אחידות בהגדרה של מצבי החולים במוסדות שונים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקה שבה אושפזו חולי קורונה הזקוקים להנשמה בבית החולים איכילוב, באפריל
עידו אפרתי

משרד הבריאות פרסם היום (ראשון) מסמך שבו מוגדרים לראשונה רשמית התנאים שלפיהם נקבעת חומרת מצבם של חולי קורונה. זאת, לאחר שרופאים קראו למשרד לקבוע הגדרות אחידות שיחייבו את כל בתי החולים. המסמך, שבו מוגדרים ארבעה מצבים - קל, בינוני, קשה ו"מונשם/קריטי" - מבוסס בחלקו על הגדרות ארגון הבריאות העולמי.  

עד כה לא הונהגו הגדרות אחידות למצבי החולים, ומוסדות רפואיים אימצו הגדרות שונות, בהתאם להנחיות שונות. לדברי רופאים ששוחחו עם "הארץ", בתי החולים, ולעתים גם הרופאים, נהגו לפי ראות עיניהם ובהתאם להתרשמות הכללית מהמטופלים ולאו דווקא נצמדו להגדרות הרפואיות. בארבעת החודשים שחלפו מאז התפרץ הנגיף בישראל התייחס משרד הבריאות לנושא רק באופן אגבי, במסמך שעסק במתן טיפול תרופתי לחולי קורונה.

מחלקת קורונה בבית החולים מעייני הישועה, באפרילצילום: עופר וקנין

לאחר שדווח בתקשורת על טענות של רופאים בעניין חוסר האחידות של ההגדרות, התכנס באחרונה לאחרונה הצוות לטיפול במגיפות (צט"מ) במשרד הבריאות כדי לדון בנושא, וכעת פרסם אגף רפואה כללית במשרד את ההגדרות הבאות.

חולה במצב קל מוגדר כחולה COVID-19 מאובחן הסובל מחום, שיעול, חולשה ואובדן חושי הטעם והריח.

חולה במצב בינוני מוגדר כחולה מאובחן הסובל מדלקת ריאות.

חולה במצב קשה מוגדר כחולה מאובחן שאצלו מתקיימים אחד או יותר מהתנאים הבאים: קצב של מעל 30 נשימות בדקה, רמת חמצן בדם (סטורציה) של 93% ומטה ללא תמיכה חיצונית או הפרעה בתחלופת החמצן. הגדרת רמת החמצן בדם שאימץ המשרד מתייחסת להנחיות של ארגון הבריאות העולמי ממארס, ולא לאלה שפורסמו במאי (90%), שמתייחסות לקבוצה קטנה יותר במצב קשה יותר.

חולה מונשם/ במצב קריטי מוגדר כמי שזקוק לתמיכה נשימתית מכנית ו/או סובל מפגיעה קשה בתפקוד המערכתי (הלם, פגיעה בלב, פגיעה בכבד, פגיעה בכליות).

בהנחיה נכתב כי מטרת המסמך היא ליצור הגדרות אחידות בבתי החולים וביניהם, המותאמות להגדרות המעודכנות של ארגוני הבריאות בעולם. "בנוסף, הגדרה מוסדרת תאפשר לבצע ניתוב מותאם של מאושפזים ומשאבים על בסיס העומסים והצרכים המדויקים בבתי החולים", נאמר במסמך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ