בניגוד לעמדת הממשלה, ועדת הקורונה החליטה: בריכות וחדרי כושר ייפתחו

יו"ר הקואליציה זוהר פועל להחליף את יו"ר ועדת הקורונה מפני שפעלה בניגוד לעמדת הממשלה. לדבריו, לאחר החלפתה האיסור לפתוח חדרי כושר יובא לדיון נוסף. כחול לבן מסרה כי הצעד של זוהר אינו ראוי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר, שאשא ביטון וסגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת הקורונה, בחודש שעבר
זוהר, שאשא ביטון וסגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת הקורונה, בחודש שעברצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הקורונה של הכנסת דחתה היום (שני) את בקשת הממשלה לאשרר את סגירת בריכות השחייה וחדרי הכושר. הוועדה הוציאה את שני הסעיפים הנוגעים לעניין מהצו שפרסמה הממשלה בשבוע שעבר, ושהתבקשה לאשרר היום. בעקבות זאת תתאפשר פתיחת המתקנים מיד. הוועדה אשררה את שאר ההגבלות בצו, האוסר פתיחת אולמות אירועים וברים ומאפשר פתיחת מסעדות בהגבלה של 20 איש בכל חלל במסעדה ו-30 איש בחוץ.

בתום הדיון צעק יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (הליכוד) על יו"ר הוועדה וחברת מפלגתו, יפעת שאשא ביטון - האחראית להחרגת הבריכות וחדרי הכושר מהצו הממשלתי - "את גמרת, אנחנו נחליף אותך". כדי להחליף את שאשא ביטון יש צורך באישור ועדת הכנסת, וזוהר פנה בנושא ליו"ר הוועדה איתן גינזבורג (כחול לבן). הערב נמסר מכחול לבן: "נוכח חשיבות תפקודה של הכנסת כגוף מפקח, אין זה ראוי להדיח את יו״ר ועדת הקורונה. אם הליכוד יקדם הצבעה בנושא - לא ניקח בה חלק".

זוהר כתב בטוויטר לאחר ההצבעה: "צר לי שחברת כנסת מהקואליציה בחרה בדרך פופוליסטית וחסרת אחריות על גב הרשויות הנלחמות למניעת מגפת הקורונה והחליטה לפעול נגד עמדת הקואליציה". הוא הוסיף כי "במקום להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לממשלה לנהל את המשבר הזה באופן אחראי, היא בחרה לתקוע מקלות בגלגלי הקואליציה. לא נוכל לסבול התנהגות כזו". מנגד כתב ח"כ גדעון סער (הליכוד) כי "נכון יותר לשכנע את ועדות הכנסת באמצעות מסד נתונים ולא באמצעות איומים", והוסיף כי הדחת שאשא ביטון אינו הדבר הנכון לעשות.

מנגד כתבה שאשא-ביטון בטוויטר: "ועדת הקורונה ניהלה ישיבות ארוכות ומעמיקות, שבמהלכן הגיעו להשמיע את דעתם מומחים שונים ומגוונים. בתום הדיונים קיבלתי את ההחלטה המאוזנת עבור הציבור. החלטה שמחד שומרת על בריאות הציבור ומאידך מקיימת את החובה להבטיח פעילות כלכלית רציפה ככל שניתן". לדבריה, "בפני הוועדה הוצגו נתונים ברורים על אי תחלואה בבריכות. גם בנוגע לחדרי הכושר אין עדות לכך שהם מוקדי התפרצות וישנו גם תו סגול מחמיר וברור שימנע הידבקות. עובדה זאת והחשיבות הכלכלית של הפעלתם חיזקו אותי בדעתי שסגירת חדרי הכושר והבריכות כמקשה אחת היא טעות".

חברי כנסת מהאופוזיציה גינו את המהלך של זוהר. בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כתב ליו"ר הכנסת, יריב לוין, כי "לא ייתכן לאפשר לממשלה לרמוס את הכנסת בברוטליות כזאת" וביקש ממנו "לפעול באופן מיידי לביטול ההחלטה החמורה". אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) כתב בטוויטר: "אני קורא לחברי הכנסת מכחול לבן, אם נשארה לכם טיפת כבוד עצמי וקצת אחריות כלפי הבוחרים שלכם - תתנגדו להדחת ח"כ שאשא-ביטון מראשות ועדת הקורונה". תמר זנדברג (מרצ) כתבה כי זה "ניסיון לבטל את הפרדת הרשויות בישראל ולהלך אימה על חברי כנסת".

הרצון לסגור אינו מגובה בנתונים

כמה דקות לפני ההצבעה בוועדה, כשהתברר שוועדת הקורונה תחריג את הבריכות וחדרי הכושר מהצו, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יגבש תקנות תו סגול מחמירות שיאפשרו לפתוח מחדש את בריכות השחייה, תוך הגברת האכיפה בהן. לדבריו, חדרי הכושר יישארו סגורים ויפוצו על כך. לפי החוק החדש שאישר הכנסת, הממשלה רשאית להחליט מחדש על סגירת חדרי הכושר, אך החלטה זו עשויה להתבטל שוב בוועדה.

כעבור זמן קצר התכנסה הוועדה להצבעה חוזרת, כנהוג, על אישור הצו והחרגת חדרי הכושר והבריכות - ואשררה את החלטתה. זוהר אמר בדיון זה כי "ההחלטה הזאת היא נגד דעתו של ראש הממשלה, שר הבריאות והגורמים המקצועיים, והקואליציה לא תסבול את זה. אנחנו ניאלץ, באמת בעצב גדול, להחליף את יפעת שאשא ביטון". זוהר הוסיף כי הממשלה תגיש בקשה חדשה בנושא, "וכל החגיגות פה מיותרות". לפני הדיון פנתה שאשא ביטון לנתניהו בניסיון לבלום את ההגבלות על בריכות שחייה וחדרי כושר, שכן רוב חברי הוועדה מתנגדים למהלך, אולם בממשלה לא הסכימו לסגת מהדרישה.

יפעת שאשא ביטון בוועדת הקורונה של הכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

בוועדה התנגדו לאישור הסעיפים משום שמשרד הבריאות לא הציג נתונים על שיעור ההדבקה בבריכות השחייה, וכי הנתון על ההדבקה בחדרי הכושר - 35 אנשים מתחילת יוני - מעיד כי הם אינם מוקד הדבקה מרכזי. מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, ד"ר אמיליה אניס, הסבירה בדיון שהתנהל אתמול בנושא כי הרצון לסגור את הבריכות נובע מ"הנסיבות האפידמיולוגיות - שפת הבריכה, ההתקהלות, כל המסביב". לדבריה, "בבריכות אין עטיית מסכות, יש צפיפות ויש קושי בהקפדה על כללי הריחוק".

מנגד, באיגוד רופאי בריאות הציבור קראו לחברי הוועדה לפתוח מחדש את הבריכות. בחוות דעת מטעם האיגוד נכתב כי אין עדויות לכך שהנגיף יכול לעבור דרך מים, וכי ההנחה היא שחיטוי המים בכלור יהפוך אותו לבלתי פעיל. יו"ר האיגוד פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דוידוביץ' הוסיפו כי שחייה בבריכה חשובה לשם שמירה על אורח חיים בריא, וציינו כי במדינות אחרות נקבעו כללים שמאפשרים זאת. לפיכך, האיגוד המליץ לפתוח בריכות באוויר הפתוח, ולשקול לפתוח גם בריכות סגורות מבלי לאפשר למבקרים לשהות מסביב לבריכה.

ביחס לחדרי הכושר הציגה אניס ממצאי חקירות אפידמיולוגיות מהארץ ומחו"ל, בניסיון לשכנע את הח"כים לאשרר את סגירתם. בין היתר היא סיפרה על חולה קורונה בדרום קוריאה שהתאמן בחדר כושר וגרם להדבקה של 112 מתאמנים ב-12 חדרי כושר שונים במדינה. היא ציינה שחדרי כושר הם חללים קטנים וצפופים, המתאפיינים בחום ובלחות ובשימוש משותף במשטחים ובציוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ