מחקר מקיף: בני נוער יכולים להדביק בקורונה כמו מבוגרים

חוקרים בדרום קוריאה בדקו את עשרות אלפי המגעים של אלפי חולים מזוהים. מומחים מדגישים כי יש להתחשב בנתונים אלו בדיונים על הפעלתם מחדש של מוסדות חינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורות בודקות חום של תלמידים בבית ספר בטקסס, בשבוע שעבר

אחת השאלות הבוערות בוויכוח על המועד והאופן שבו יש לאפשר לימודים בבתי הספר, היא אם ילדים יכולים להדביק אחרים בנגיף הקורונה ובאיזו מידה. מחקר גדול שנערך בדרום קוריאה מציע תשובה: ילדים בני פחות מעשר מדביקים אחרים בתדירות פחותה בהרבה ממבוגרים, אבל הסיכון שידביקו אינו אפס. וילדים בגילים 10–19 יכולים להדביק אחרים לפחות כמו מבוגרים, אם לא יותר.

הממצאים מלמדים כי עם פתיחה מחדש של בתי ספר יופיעו מוקדי הידבקות שיכללו ילדים מכל הגילים, כך מזהירים מומחים. "אני חושש שרווחת הרגשה שילדים לא יכולים להידבק בנגיף או שהם לא נדבקים באותה הצורה כמו מבוגרים, ושלכן הם מעין קבוצה מבודדת, בועה", אמר מייקל אוסטרהולם, מומחה למחלות מידבקות מאוניברסיטת מינסוטה. "תהיה הדבקה בקרב ילדים. עלינו לקבל את זה עכשיו ולכלול את זה בתוכניות שלנו", הוסיף אוסטרהולם בהתייחסו לדיונים המתקיימים בארה״ב על פתיחת מערכת החינוך.

כמה מחקרים שנערכו באירופה ובאסיה מצאו שילדים קטנים נוטים פחות להידבק ולהפיץ את הנגיף. אבל רוב המחקרים האלה היו קטנים ובעייתיים, אמר ד"ר אשישה ג'הא, מנהל המכון לבריאות גלובלית באוניברסיטת הרווארד. המחקר החדש "נערך בקפידה רבה, הוא שיטתי והוא בודק אוכלוסייה גדולה", הוסיף ג'הא. "זה אחד המחקרים הטובים ביותר שנעשו עד כה בנושא". גם מומחים אחרים משבחים את ההיקף וההקפדה של המחקר. 

תלמידה בבית ספר בברזיל, החודשצילום: Silvia Izquierdo/אי־פי

כחלק מהמחקר, מדענים בדרום קוריאה זיהו 5,706 בני אדם שהיו הראשונים לדווח על סימפטומים של קוביד־19 במשפחתם בין התאריכים 20 בינואר עד 27 במארס, כאשר בתי הספר היו סגורים, ואז הם שיחזרו את 59,073 המגעים שהיו ל"אנשי מפתח" אלה. החוקרים בדקו את כל האנשים שעמם באו החולים במגע בבתיהם, בין שהיו להם סימפטומים או לא, ובדקו גם את המגעים של אנשים אלה מחוץ לביתם, אולם רק את מי שהפגין סימפטומים של הנגיף.

האדם הראשון במשפחה שמופיעים אצלו סימפטומים הוא לא בהכרח הראשון שנדבק, והחוקרים היו מודעים למגבלה הזאת. ילדים גם נוטים פחות ממבוגרים לסבול מסימפטומים, לכן ייתכן שהמחקר העריך הערכת חסר של מספר הילדים שהתחילו שרשרת הדבקה במשפחתם. ועדיין, מומחים אמרו כי גישת החוקרים הגיונית.

בין היתר, החוקרים מצאו כי הסיכוי של ילדים בני פחות מעשר להעביר את הנגיף הלאה קטן בחצי מזה של מבוגרים, וממצא זה תואם ממצאי מחקרים אחרים. סיבה אפשרית לכך היא שילדים בדרך כלל נושפים פחות אוויר - ולכן פולטים פחות אוויר מזוהם בנגיף - או משום שהם נושפים את האוויר קרוב יותר לקרקע, ולכן קטנים הסיכויים שמבוגרים ישאפו את האוויר שנשפו. 

עם זאת, מחברי המחקר מזהירים כי מספר ההדבקות החדשות שמקורן בילדים עלול לגדול כשבתי הספר ייפתחו מחדש. "ייתכנו שיעורים גבוהים יותר של הדבקה בקרב ילדים קטנים כשיסתיים הסגר בבתי הספר, וזה עלול להגדיל את ההדבקה בקהילה בקוביד־19", כתבו החוקרים. גם מחקרים אחרים מלמדים כי העובדה שילדים מדביקים פחות מתקזזת בשל המספר גדול של מגעים בין תלמידים בבתי ספר, שבאים במגע עם עשרות ילדים אחרים במשך שעות רבות.

החוקרים עקבו רק אחרי המגעים של ילדים שהיו להם סימפטומים, לכן עדיין לא ידוע באיזו מידה ילדים ללא סימפטומים מפיצים את הנגיף, אמרה קייטלין ריברס, אפידמיולוגית מבית הספר בלומברג לבריאות הציבור בג'ונס הופקינס. "אני חושבת שהיה ברור מלכתחילה שילדים עם סימפטומים מדביקים אנשים אחרים", אמרה. "סימני השאלה באשר לחלקם של ילדים בהדבקה קשורים יותר לשאלה אם גם ילדים שאין להם סימפטומים מדבקים".

ממצאי המחקר מדאיגים יותר בהקשר של ילדים בחטיבות ביניים ובתיכון. הסיכויים של ילדים בשכבות גיל אלה להדביק אחרים גבוהים אף יותר מאלה של מבוגרים. עם זאת, כמה מומחים אמרו כי ייתכן שהממצא הזה הוא מקרי או נובע מהתנהגות הילדים. הילדים האלה גדולים יותר פיזית, לעתים ממש כמו מבוגרים, ובה בעת, בדומה לילדים קטנים, הם לא פיתחו הרגלים של שמירה על היגיינה. כמו כן הם נוטים להתרועע עם בני גילם בבנייני הקומות של דרום קוריאה יותר מילדים קטנים. "אנחנו יכולים להעלות השערות בעניין מבוקר ועד ערב, אבל אנחנו פשוט לא יודעים", אמר אוסטרהולם. "בשורה התחתונה המסר הוא: תהיה הדבקה".

לקריאת הידיעה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ