אוחנה וניסנקורן יוכלו למנוע מאסירים ומעצורים להגיע לדיונים בעניינם

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית חוק המסמיך את שני השרים למנוע את היציאה מהתאים, מחשש להדבקה בקורונה. החוק מחייב את השרים לבסס את ההחלטה על חוות דעת של משרד הבריאות, והכנסת תוכל לבטלה בתוך שבוע

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה ברמלה, בחודש שעבר
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמסמיכה את שר המשפטים אבי ניסנקורן ואת השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה למנוע יציאת אסירים ועצורים לדיונים משפטיים בעניינם. זאת מחשש שיידבקו בקורונה ויסכנו את הבריאות של שאר הכלואים עם שובם מהדיון. העצורים והאסירים יוכלו להשתתף בדיונים בוועידת וידאו ממתקן הכליאה או בשיחת טלפון. 

החוק מחייב את שני השרים לבסס את ההחלטה על חוות דעת של משרד הבריאות שתאשש את החשש מהתפשטות המחלה בבתי הכלא ובתאי המעצר. הוא גם מאפשר לכנסת לבטל את ההכרזה בתוך שבוע: ועדת החוקה של הכנסת תוכל להתכנס מיד עם פרסום ההכרזה, לבחון את הצורך בה ולהחליט על סיומה. אם הוועדה לא תבטל את ההכרזה, היא תוכל להיות תקפה לשבועיים. 

ח"כ סגלוביץ. "זאת מציאות הזויה ששני שרים יכולים להחליט לבד", אמרצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ יואב סגלוביץ (יש עתיד-תל"ם), לשעבר ניצב במשטרה, ביקר את ההחלטה להסמיך שני שרים בלבד שיקבלו את ההחלטה. "האוכלוסייה של האסירים היא האוכלוסייה החלשה ביותר בחברה, אין לה שום ייצוג או לובי", אמר, "זאת מציאות הזויה ששני שרים יכולים להחליט לבד, ללא מליאת הממשלה, שלא יביאו עצורים ואסירים לבתי המשפט, כלומר ישללו מהם את הזכות הבסיסית שלהם. אישור הכנסת מגיע בדיעבד, הבדיעבד הופך למלת מפתח בתקופה הזו".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) פנתה לשר התורן במליאה, אופיר אקוניס, ואמרה לו: "תפסיקו את המסע הזה של דריסת זכויות אדם, גם אם הם עצורים או אסירים. אחת הזכויות הבסיסיות שלהם היא שיוכלו לעמוד מול מערכת משפטית ולטעון את הטיעונים שלהם בלי שייכנסו לפריז בזום, בלי שישמעו את השופט בצורה לא נכונה או לא יבינו את הטיעונים נגדם כי אין קליטה טובה בבית הסוהר".

במארס הקפיא אוחנה, אז שר המשפטים, את פעילות בתי המשפט עקב התפשטות הקורונה למעט דיונים דחופים - ובכך נדחה משפטו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ההנחיות ניתנו ארבע שעות אחרי מסיבת עיתונאים שבה פורטו צעדי החירום, ובהן לא התייחסו לפעילות בתי המשפט. בחודש שעבר החל אוחנה לקדם חוק שנועד לאפשר לו למנוע מאסירים ומעצירים מפגש פנים אל פנים עם עורכי דינם, מחשש להתפשטות הקורונה בבתי כלא ובתאי מעצר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ