ועדת הקורונה החריגה את המסעדות מצו הסגירה הממשלתי ואפשרה את פתיחתן

המסעדות ישובו לפעול על פי כללי התו הסגול, שמאפשר ישיבה של 20 בני אדם בחלל הסגור בהן ו-30 בני אדם בחלל הפתוח, חרף התנגדות הממשלה. אדלשטיין: דרישת הוועדה לקבל נתונים מדויקים על הדבקה במסעדות - ילדותית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאשא-ביטון בכנסת, היום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הקורונה דחתה הבוקר (שלישי) את צו הסגירה הממשלתי למסעדות, ואישרה את פתיחתן. לפיכך, המסעדות ישובו לפעול על פי כללי התו הסגול, שמאפשר ישיבה של 20 בני אדם בחלל הסגור שבהן ו-30 בני אדם בחלל הפתוח. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (הליכוד), אמרה כי לא הגיעה להסכמה במהלך הלילה עם משרד הבריאות, שהתעקש על ישיבה של עד 50 בני אדם בחלקה החיצוני של מסעדה בלבד, ללא קשר לגודלה. ההצבעה התקבלה ברוב של שבעה תומכים נגד שלושה מתנגדים. חברי הוועדה מטעם כחול לבן נעדרו מההצבעה.

"נצטרך לא לאשר את המסעדות בצו, כדי שהן יוכלו להישאר פתוחות בהתאם להנחיות שהיו להן עד אתמול ושלשום, עם קריאה לכולם – תשמרו על ההנחיות, תבטיחו את הבריאות והבטיחות של הסועדים ושלכם, ואני מקווה שבשבוע הקרוב הממשלה תביא מתווה שיאפשר להסדיר את הישיבה בחוץ ובפנים ובכך תיפתר הסאגה הזאת", אמרה.‎ הצו המורה על סגירת מסעדות ובתי קפה נכנס לתוקף הבוקר ב-05:00.

מסעדה סגורה בתל אביב, היוםצילום: מגד גוזני

היא סיפרה על המו"מ הלילי שכשל עם משרד הבריאות: "הבנו בישיבה אתמול בצהריים שהם מוכנים לפתיחת המסעדות בחוץ על פי התו הסגול. ביקשנו פתיחה בפנים המסעדות ל-25%-35% מהתפוסה. הסכמתי לוותר על כך לתקופה, אך הם התעקשו שגם בחוץ ישבו 50 איש בלבד, ולא יותר מזה – ואפילו לא לפי התו הסגול. אינני יודעת להסביר את ההתעקשות הזו לציבור ולמסעדנים. חייבים הנחיות שהציבור יבין, כי הציבור הוא השותף המרכזי שלנו במלחמה נגד הנגיף".

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר (הליכוד), אמר כי "האופוזיציה מושכת את יו"ר הוועדה (שאשא ביטון, י"ל) באף". שאשא-ביטון השיבה: "מיקי, תן לי קצת קרדיט". לדבריו, "באופוזיציה לא מגלים אחריות ומוכנים לסכן את בריאות הציבור כדי לערער את יציבות השלטון". הוא קרא להצביע בעד המתווה של הממשלה, שמאפשר את פעולת המסעדות בחוץ בלבד. הוא אמר לשאשא ביטון: "אולי תעבירי את ההחלטה הזאת בקולות האופוזיציה, אבל אני חוזר ואומר: במקרה הזה זו החלטה שהיא לא אחראית כלפי אזרחי ישראל ונפעל לתקן אותה". לאחר ההצבעה, מסר זוהר כי "יו"ר הוועדה נפלה למלכודת שטמנה לה האופוזיציה".

זוהר בדיון בוועדת הקורונה, אתמולצילום: עדינה ולמן / דוברו

שר הבריאות, יולי אדלשטיין (הליכוד), אמר לאחר הדיון כי "ההתנהגות בדיונים בוועדת הקורונה בסופו של דבר תביא אותנו בעל כורחנו לסגר מלא במדינה. כשעל כל ענף אנחנו מתחילים במאבק קשה על תקן זה או אחר, על מקום ישיבה זה או אחר, בסופו של דבר זה ידרדר את כולנו". לדבריו, "הדרישות הילדותיות להביא נתונים מדויקים - כמה נדבקו במסעדה וכמה נדבקו בחדר כושר - באות מפי אנשים שאין להם מושג ירוק מהי חקירה אפידמיולוגית. לכן אני חוזר ואומר, אנחנו מבססים את ההחלטות שלנו על נתונים בינלאומיים, על מיטב הידע שיש לנו, על כל מה שאנחנו אוספים מהשטח".

ח"כ ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) הציע בדיון בוועדת הקורונה לדחות את הצו כולו ולא להחריג רק את המסעדות, ומנגד ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) הזהיר כי כל התקהלות של יותר מעשרה אנשים במקום סגור היא סכנה לבריאות הציבור. לדברי ח"כ שלמה קרעי (הליכוד), לאור הצעת הוועדה, המסעדות יהפכו לאולמות אירועים קטנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ