גמזו: שואפים לירידה בתחלואה עד ספטמבר, הרשויות המקומיות יקבעו את גורלן

לפי משרד הבריאות, 569 נדבקים בקורונה אובחנו מאמש וארבעה מתו. אמש החליט קבינט הקורונה לבטל את ההגבלות על פתיחת עסקים בסופי השבוע, לאחר שאדלשטיין אמר כי "אין הוכחה שהן עוזרות"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמזו, באפריל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

פרויקטור המאבק בקורונה, רוני גמזו, אמר היום (חמישי) כי הוא שואף לירידה בתחלואה עד 1 בספטמבר, אך דבק בעמדתו שלפי שעה אין לעשות זאת באמצעות סגר. במסיבת עיתונאים הוסיף גמזו: "במקום סגר מלמעלה, אני רוצה יותר סדר מלמטה. מי שרוצה להשיג 400-300 חולים ביום עד 1 בספטמבר אולי צריך לנקוט סגר, אבל אנחנו רוצים לתת הזדמנות אחרת כי ברור לשרי הקבינט שהמחיר של סגר הוא גדול". הוא אף ציין כי "ראש הממשלה לא ממהר לסגר" משום ש"הוא מבין את המשמעויות ורוצה לראות אפקט של הורדת התחלואה".

על "הערים האדומות" ו"הערים הכתומות" - בעלות התחלואה הגבוהה - אמר: "הרשויות קובעות את גורלן. אני רוצה יותר משמעת בחקירות, הרבה יותר בדיקות. עיר אדומה או כתומה שמתעלמת מהבדיקות יוצרת לעצמה המשך גידול בשרשרת ההדבקה. המשטרה והרשות המקומית חייבות להיכנס עמוק. ממחר יהיה לנו פורום של הרשויות המקומיות מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי ומערים כתומות נוספות".

לפי גמזו, הקריטריונים לקביעת דירוג הסיכון של הערים יתבססו על מספר החולים, מספר הבדיקות, התחלואה בימים האחרונים וקצב גידול התחלואה. על העומס בבתי החולים וההיערכות לחורף אמר: "בתי החולים עדיין ביכולת עמידה טובה, ואנחנו רואים על פי דו"ח 'הברומטר' (דו"ח הצוות שעוקב אחר המצב בבתי החולים – ע"א) שכל בתי החולים עומדים בעומס. בחורף חשוב מאוד שנוריד את התחלואה לפני שנגיע לאמצע אוקטובר כי זה נותן לנו אפשרות ברורה לעמוד באתגר של החורף, וצריך גם לתת לצוותים אורך נשימה".

אנשים עם מסכות בבני ברק, אתמולצילום: מוטי מילרוד

מספר הנדבקים בקורונה שאובחנו בישראל עלה מאמש ב-569, והוא עומד כעת על 24,576 חולים פעילים - כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (חמישי). מספר המתים עלה בארבעה ל-569, 100 מונשמים ו-345 במצב קשה. מחצות נערכו 8,306 בדיקות לאיתור קורונה. בסך הכול נדבקו בישראל 78,514 בני אדם מתחילת המשבר.

קבינט הקורונה החליט אתמול לבטל את ההגבלות על פתיחת עסקים בסופי השבוע. ההגבלות שנכנסו לתוקף לפני שלושה שבועות אוסרות לפתוח בתי עסק שאינם מספקים שירותים חיוניים מיום שישי ב-17:00 ועד יום ראשון ב-5:00. בפועל, מרכזי הקניות ברחבי הארץ הוסיפו לפעול בסופי השבוע, והמשטרה לא סגרה אותם אותם. השבוע אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי האיסור יבוטל, שכן "אין שום הוכחה שזה עוזר למישהו, וחוץ מלהפריע לציבור זה לא עושה כלום". כמו כן אושרה בקבינט התוכנית לטיפול ביישובים "אדומים", שבהם רמת התחלואה בקורונה גבוהה במיוחד. לא פורט אילו יישובים ייכללו ברשימה. לפי הודעת משרד ראש הממשלה, התוכנית כוללת התמקדות בקטיעת שרשראות ההדבקה, הקפדה על בידוד משפחות, פינוי חולים ואכיפה של המגבלות על התקהלויות והתכנסות.

אמש השתתפו אלפי חסידי בעלז בחתונה במתחם בית המדרש המרכזי של החסידות בירושלים, תוך הפרת ההנחיות האוסרות על התקהלות. גורם המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי המשטרה העלימה עין מהמתרחש. בחסידות הורו למשתתפים שלא לתעד את האירוע, ובכניסה לאולם הוצבו מגנומטרים כדי למנוע כניסה עם טלפונים לתוך האולם. על כך אמר גמזו היום: "זה פוטנציאל להדבקה המונית. זה מטריף אותי ומכעיס אותי. מי שעושה את זה מתנהג באקט של כמעט רולטה כי התקהלות שכזו מביאה להתדבקות ולעלייה בכמות". הוא הוסיף כי יש להקשיח את פעולות האכיפה בנושא. 

תגובות