עידו אפרתי
עידו אפרתי

ההסתדרות הרפואית הכריזה הערב (ראשון) על סכסוך עבודה שיחול על כלל מערכת הבריאות הציבורית בישראל, בטענה לעומס עבודה גבוה בתקופת הקורונה. אם בתוך שבועיים לא יושגו הבנות בין ההסתדרות למדינה, יוכלו כ-28 אלף רופאים להשבית את בתי החולים ואת המרפאות בקהילה.

סכסוך העבודה הוכרז, בין היתר, בדרישה להוסיף תקנים בבתי החולים ובמרפאות בקהילה, ועל רקע העומס העבודה החריג וריבוי התורנויות בתקופת משבר הקורונה. בנוסף, הסכסוך הוכרז עקב החלטת משרד האוצר להטיל על בתי החולים חלק ממימון התקנים הנוספים, מה שיעמיק לדבריהם את הגירעונות הקיימים ויחייב פיטורי עובדים.

עילה נוספת לסכסוך העבודה היא הכוונה לפטר רופאים המועסקים בבתי החולים באמצעות תאגידי הבריאות, מהלך שיחריף את העומס על צוותי הרפואה. בנוסף, הסכסוך הוכרז על רקע תשלום חלקי לחלק מהרופאים בתקופת הקורונה, ניכוי ימי מחלה מרופאים שנאלצו לשהות בבידוד, והיעדר תגמול לרופאים שנאלצו לממן סידור מיוחד לילדים בעת השבתת מסגרות החינוך.

טיפול נמרץ לחולי קורונה בתל השומרצילום: אמיל סלמן

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי, מסר כי "בזמן שבכל העולם מחזקים כעת את מערכות הבריאות ואת צוותי הרפואה, פקידי האוצר בישראל עסוקים באותן מלחמות שליטה ואגו, ובאותם טריקים שמושכים את השמיכה מצד לצד. אני קורא לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולשר האוצר ישראל כץ להתערב לאלתר ולמנוע צעדים ארגוניים בעת הזו. ההסתדרות הרפואית נהגה בממלכתיות לאורך כל המשבר תוך התגייסות מלאה מהרגע הראשון, אבל אם מישהו חשב שנעמוד מהצד אל מול פגיעה בציבור הרופאים ובציבור הרחב - ניאלץ להעמיד אותו על טעותו".

בשבוע שעבר אמרו מנהלי בתי חולים ל"הארץ" כי הצוותים הרפואיים מתמודדים עם עומס רב ושחיקה גוברת בעיצומו של גל ההתפרצות השני, וכי כדי להתגבר על כך נעזרים בתי החולים ברופאים ממחלקות אחרות. "הלחץ גבר מאוד בשבועות האחרונים. יש המון בידודי צוותים, לכן אנחנו צריכים לנייד רופאים כדי לתגבר", הסבירה ד"ר אסנת לבציון-קורח, מנהלת בית החולים שמיר-אסף הרופא. לדבריה, בניגוד לגל הראשון, שהתאפיין בירידה בפניות לבית החולים ובביטול חלק מפעילות בית החולים, בגל הנוכחי ממשיך בית החולים לקיים את פעילות השגרה כרגיל.

לפי נתוני משרד הבריאות, בשבוע שעבר עמדה התפוסה הכללית בהדסה עין-כרם על 110% ועל 182% במחלקות הקורונה – התפוסה הגבוהה ביותר. בבית החולים איכילוב התפוסה עמדה על 106% ושל 110% בהתאמה, ובשיבא-תל השומר התפוסה הכללית היתה כמעט מלאה והגיעה ל-104% במחלקות הקורונה. בבית החולים שמיר-אסף הרופא התפוסה הכללית עמדה על 66%, אולם התפוסה במחלקות הקורונה היתה מלאה לגמרי.

בחודש שעבר נחתם הסכם בין משרדי הבריאות והאוצר ולפיו יוקצו בדחיפות עוד 2,000 תקני אחיות, 400 תקני רופאים ו-700 תקנים של עובדי משק. במערכת הבריאות בירכו על הצעד, אבל בבתי החולים אמרו כי התקנים הנוספים לא יוכלו למלא את הפער שנוצר. "התקנים לא יספקו אותנו באופן מיידי", אמר פרופ' אהוד גרוסמן, מנהל האגף הפנימי בבית החולים שיבא-תל השומר ודקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. "להכשיר אחות ורופא לטפל בחולים קשים זה מינימום שנה. אחרי שהרעיבו משך שנים את מערכת הבריאות, עם אפס רזרבות, זה אומר שהיום אני לא יכול לתת מענה. אתה לא יכול לשלוח טירונים להילחם ביחידת קומנדו של חמאס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ