למרות הבטחות הממשלה: רק ארבע מדינות "ירוקות" מוכנות כיום להכניס ישראלים לשטחן

בשבוע שעבר הודיע נתניהו כי הממשלה תקדם את המתווה להחזרת הטיסות ב-16 באוגוסט. בפועל, קרואטיה, בולגריה, מונטנגרו ורואנדה הן המדינות ה"ירוקות" היחידות שמסכימות נכון לעכשיו להכניס ישראלים לשטחן בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל התעופה בן גוריון, ביולי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

חרף הבטחות הממשלה להציג מתווה להחזרת הטיסות עד 16 באוגוסט, נציג משרד החוץ דיווח היום (שני) לוועדת הקורונה בכנסת כי נכון לעכשיו רק ארבע מדינות "ירוקות" מוכנות להכניס ישראלים לשטחן בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית. לדברי ראש חטיבת הכלכלה במשרד החוץ, אילן פלוס, המדינות הן קרואטיה, בולגריה, מונטנגרו ורואנדה.

ביום רביעי שעבר הודיעה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "קבינט הקורונה הסמיך את שר הבריאות, שרת התחבורה, שר החוץ והמל"ל, בהתייעצות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, לקדם את המתווה לפתיחת השמיים ב-16 באוגוסט שיובא בהקדם לאישור קבינט הקורונה".

פלוס הוסיף כי "איטליה מאפשרת כניסה לימים בודדים לאנשי עסקים, סטודנטים ומקרים חריגים". נוסף על כך, ישנן כמה מדינות שמוגדרות "אדומות", כלומר בעלות תחלואה גבוהה, שלא מציבות תנאים כדי להיכנס אליהן: ארצות הברית, סרביה וטורקיה. עוד אמר פלוס כי בריטניה, רומניה, סלובניה ומדינת ניו יורק דורשות שהנכנסים אליהן ייכנסו לבידוד של שבועיים עם כניסתם למדינה. כלי תקשורת בארה"ב דיווחו כי ישנן מדינות נוספות שדורשות בידוד מלבד ניו יורק. פלוס ציין בנוסף כי בעלי דרכון זר יצטרכו לברר באופן פרטני עם כל מדינה בנוגע לאופן כניסתם. כיום גם אוקראינה מאפשרת לישראלים להיכנס אל שטחה בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית, אולם היא עשויה לשנות את ההחלטה בעקבות החשש מהתקהלות באומן.

נמל התעופה בן גוריון, ביוניצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, היום פרסמה יוון את רשימת המדינות שאזרחיהן יורשו להיכנס לשטחה ב-17 באוגוסט, ולא כללה בה את ישראל. בביקור בישראל של ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטקיס, ב-16 ביוני, אמר נתניהו כי "נרצה לכוון ל-1 באוגוסט כתאריך יעד לפתיחת השמיים" לתיירות, וכי יוון וקפריסין יהיו היעדים הראשונים.

לפי נתוני משרד החוץ:
המדינות הירוקות שמוכנות להכניס ישראלים לשטחן בכפוף להצגת בדיקת קורונה שלילית: קרואטיה, בולגריה, מונטנגרו ורואנדה.

מדינות אדומות שלא מציבות תנאים לכניסה אליהן: ארה"ב, סרביה וטורקיה.

מדינות שדורשות בידוד של שבועיים: בריטניה, רומניה, סלובניה ומדינת ניו יורק.

לישראל עצמה אין קריטריונים ברורים למדינות "ירוקות" והיא נסמכת על הגדרת האיחוד האירופי. ההגדרה נקבעת בין השאר לפי מספר מקרי ההידבקות היומי הממוצע למאה אלף איש, שחריגה ממנו מונעת כניסה למדינה. בסוף יוני, עמד הממוצע באיחוד האירופי על 16 מקרים למאה אלף איש.

בסוף חודש יוני הודיע האיחוד האירופי כי הוא פותח את שעריו ל-14 מדינות ששיעור התחלואה בהן נמוך מהממוצע במדינות האיחוד, וישראל לא נכללה ברשימה. כעבור שבוע ירד מהפרק גם הסכם לחידוש הטיסות עם יוון וקפריסין, שהיה אמור להיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ