נעה לנדאו
נעה לנדאו

ישראלים יוכלו לבקר בבולגריה, קרואטיה ויוון החל מיום ראשון ללא חובת בידוד - כך נמסר הערב (חמישי) בהודעה משותפת לשרי הבריאות, התחבורה, החוץ, התיירות והמועצה לביטחון לאומי (מל"ל). עוד נמסר כי החל מיום ראשון, ישראלים שמגיעים ממדינות שמוגדרות "ירוקות" יוכלו להיכנס לארץ מבלי שיידרשו לשהות בבידוד או לערוך בדיקה לאבחון קורונה.

לפי ההודעה, 600 ישראלים בסך הכל יוכלו להיכנס ליוון בכל שבוע, ולבקר באתונה, קורפו, סלוניקי וכרתים. הכניסה למדינה תהיה מותנת בשתי בדיקות קורונה - אחת לפני היציאה ליוון ושנייה עם הנחיתה. עד קבלת תוצאות הבדיקה השנייה, הישראלים יידרשו לשהות בבידוד בבית מלון ליד השדה. לפי ההודעה, התוצאות יתקבלו בתוך 48 שעות לכל היותר. את הסיכום ערכו שר החוץ גבי אשכנזי ושר החוץ היווני ניקוס דנדיאס, המבקר היום בישראל. 

שרי החוץ גבי אשכנזי וניקוס דנדיאס בישראל, ביוניצילום: אוהד צויגנברג

עוד נמסר כי ישראלים שיטוסו לבולגריה יתבקשו לעבור 72 שעות קודם לכן בדיקה לאבחון קורונה בישראל. בכניסה לבולגריה לא תידרש בדיקה נוספת. ישראלים הנוסעים לקרואטיה יתבקשו לעבור 48 שעות קודם לכן בדיקה לאבחון קורונה בישראל. גם בכניסה לקרואטיה לא תידרש בדיקה נוספת. לפי ההודעה, על הנוסעים לשלוש המדינות להגיע לשדה התעופה עם תוצאות בדיקה שלילית לאבחון קורונה ולוודא כי מילאו הצהרת בריאות באתר משרד הבריאות, הן ביציאה והן בחזרה. בהודעה לא הובהר התהליך שבמסגרתו ניתן לגשת לבדיקה לאבחון קורונה ללא תסמינים.

בכל הנוגע ליוון, עוד לא ברור כיצד ייקבע אלו 600 ישראלים יזכו לטוס אליה בכל שבוע וכיצד הרשויות במדינה יוודאו שהם נשארים באתרים המוסכמים. שר החוץ אשכנזי אמר היום כי "החלטה זו מבטאת את הקשר החם בין המדינות והרצון המשותף לחזור לשגרת חיים נורמלית בעידן הקורונה. אני מקווה שמדינות אירופיות נוספות יאמצו גם הן החלטה זו".

דנדיאס הגיע היום לביקור בזק בישראל על רקע המתיחות הגוברת בין ארצו לבין טורקיה וקפריסין. בין המדינות מתחולל סכסוך מחמיר על שטחים ימיים, בהם מאגרי גז טבעי. השבוע גברה המתיחות כשטורקיה שלחה כלי שיט לשטח הנמצא במחלוקת, כשהוא מלווה בספינות מלחמה. אתמול אמר שר ההגנה הטורקי לרויטרס כי ארצו מעוניינת "לפתור את המחלוקת בדיאלוג", אך גם "תמשיך להגן על זכויותיה". האיחוד האירופי מתכוון לדון בנושא ביום שישי, בפגישת חירום בווידאו, ודנדיאס ידון בכך באותו יום גם עם עמיתו האמריקאי מייק פומפאו.

שר החוץ היווני ערך פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר עם תחילתה כי "אנו רואים בחומרה כל פעולה תוקפנית במזרח הים התיכון מצד גורם כלשהו, כולל טורקיה". נתניהו הוסיף כי "אנחנו רוצים להמשיך ולהרחיב את הקשרים הכלכליים שלנו, וכמובן את קשרי התיירות והעסקים".

לישראל עצמה אין קריטריונים ברורים למדינות "ירוקות" והיא נסמכת על הגדרת האיחוד האירופי. ההגדרה נקבעת בין השאר לפי מספר מקרי ההידבקות היומי הממוצע למאה אלף איש, שחריגה ממנו מונעת כניסה למדינה. בסוף יוני, עמד הממוצע באיחוד האירופי על 16 מקרים למאה אלף איש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ