התחלואה במזרח ירושלים: אחוז בדיקות הקורונה החיוביות זינק אתמול ל-43%

שיעור הבדיקות החיוביות גדול פי 11 מהנתון הארצי, שעמד אתמול על 3.7%. במשרד הבריאות מייחסים את הזינוק בתחלואה להתרופפות בשמירה על ההנחיות בחג הקורבן שחל לפני שבועיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם בדיקות קורונה במזרח ירושלים, בחודש שעבר

43% מבדיקות הקורונה שנערכו אתמול (רביעי) לתושבי מזרח ירושלים התגלו כחיוביות – יותר מפי 11 משיעור הבדיקות החיוביות הארצי, שעמד אתמול על 3.7%. אתמול אובחנו 189 חולים תושבי מזרח העיר – כ-60% ממניין כלל המאובחנים בירושלים, שעמד על 319. בשבעת הימים האחרונים עמד שיעור הבדיקות החיוביות בממוצע על 7% בכלל הארץ, על 12% בירושלים ועל 23% במזרח העיר.

בפיקוד העורף ובמשרד הבריאות מעריכים כי הזינוק בתחלואה חל עקב התרופפות בשמירה על ההנחיות במהלך חג הקורבן, שחל לפני שבועיים. בכיר בעיריית ירושלים הוסיף כי תושבי מזרח העיר מקיימים אירועים משפחתיים הומי אדם בשטחי הרשות הפלסטינית, על מנת להימנע מקנסות. מקורות בעירייה העריכו כי העלייה בתחלואה קשורה גם לתפילות ההמוניות הנערכות בהר הבית בימי שישי. בווקף מסרבים להגביל את התפילה בהר כל עוד המשטרה הישראלית ממשיכה להעלות מבקרים יהודים לשטחו, זאת בניגוד לגל התחלואה הראשון שבמהלכו היה הר הבית סגור למבקרים ולמתפללים בתיאום בין ישראל לירדן.

כלל המקורות העוסקים בתחלואה במזרח העיר מסכימים כי במהלך הגל השני חלה ירידה בהקפדה על עטיית מסיכות ועל איסור ההתקהלויות באזור. במזרח העיר מוסיפים כי האשמה מוטלת גם על דפוס האכיפה באזור. "האכיפה מאוד פרטנית, מחפשים את מי שלא שם מסיכה אבל המשטרה לא מפזרת התקהלויות", אומר פואד אבו חאמד, מנהל מרפאה במזרח ירושלים. "בגל הראשון המשטרה הייתה מאוד נחושה, סגרה את השכונות ופיזרה התקהלויות. עכשיו התושב הרגיל אומר לעצמו, 'אם זה היה רציני אנחנו יודעים מה המשטרה היתה עושה, והיא לא עושה כלום, אז כנראה שזה בסדר'. זה מאוד לא מסייע".

שוטרים אוכפים את חובת עטיית המסכה ברחוב סלאח א־דין במזרח ירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, בימים הקרובים ייפתח שוב מתחם "היבדק וסע" בג'בל מוכבר שבדרום מזרח ירושלים, עקב פנייה דחופה שהעביר ראש העיר ירושלים, משה ליאון, למנהלי קופות החולים ומשרד הבריאות. המתחם ייפתח חרף המגמה של משרד הבריאות לסגור מתחמים דומים במקומות אחרים בארץ. במתחם יוכלו להיבדק תושבי העיר גם ללא הפניה מרופא, זאת בשאיפה לאמוד את התחלואה הלא מאובחנת באזור.

במזרח ירושלים ישנם כיום 1,703 חולים פעילים, מתוך 3,685 מסך החולים הפעילים בעיר. השכונות שבהן ריכוז החולים הרב ביותר הן א-טור, בית חנינה, כפר עקב ומחנה הפליטים שועפאט. שתי האחרונות נמצאות מעבר לגדר ההפרדה, והשליטה של הרשויות הישראליות על הנעשה שם לוקה בחסר.

אתמול ביקר בעיריית ירושלים פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, ואמר כי על פי המדיניות המקובלת בעולם, נתוני התחלואה בירושלים מחייבים סגר מלא על העיר. לדבריו הוא מתנגד לסגר בשלב זה, אך אם העומס על בתי החולים בבירה יגבר לא יהיה מכך מנוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ