קבינט הקורונה הטיל הגבלות נוספות על השהייה במקומות סגורים

לפי המתווה שאישרו השרים, בתי עסק ששטחם עד 80 מ"ר יוכלו להכניס עשרה לקוחות לכל היותר, וחללים גדולים יותר יוכלו להכיל 20 לקוחות. אחד ממובילי מחאת המסעדנים כתב לגמזו: "אתם יכולים לחוקק מה שתרצו, זה לא משנה"

נעה לנדאו
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה בת"א, לפני שבועיים
נעה לנדאו
בר פלג

קבינט הקורונה אישר היום (שישי) הגבלות נוספות על שהייה בחללים סגורים, והגדיל את מספר המשתתפים המותר בהתקהלויות בשטחים פתוחים. השרים אישרו במשאל טלפוני להחיל את המגבלות לבתי הכנסת גם על עסקים, ובפרט מסעדות: עד עשרה לקוחות בשטח של 80 מ"ר או פחות, ועד 20 בשטח גדול מכך. בשטחים פתוחים תותר התקהלות של עד 30 איש, לעומת 20 איש עד כה. ההוראות צפויות להיכנס לתוקף ביום ראשון ב-14:00, והן יובאו לאשרור ועדת חוקה, חוק ומשפט.

עד כה יכלו מסעדות להכיל 20 לקוחות בשטח סגור ו-30 לקוחות בשטח פתוח, תוך שמירת מרחק של 1.5 מטר בין השולחנות, הקפדה על מדידת חום ללקוחות הנכנסים ושימוש בתפריטים חד פעמיים. מעבר לכך מותרים משלוחים ואיסוף עצמי. המסעדן תומר מור, ממובילי עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" שהוקמה למען מאבק המסעדנים, כתב לפרויקטור הקורונה רוני גמזו בתגובה על ההחלטה: "אתם יכולים לחוקק מה שתרצו, זה לא ממש משנה כבר. הריח הפוליטי נודף מההחלטות, וכשזה מגיע לעניין הפרנסה של המסעדנים אנחנו כבר לא במשחק הזה. במקום לתת הנחיות תומכות מציאות אתם ממציאים הנחיות לא קשורות. אני כותב לך כדי לשקף לך את המציאות, שלא תאמרו שלא ידעתם".

מסעדנים מחלקים אוכל למפגינים ליד בית רה"מ, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

עוד נקבע כי האפשרות להסיע יותר משלושה אנשים ברכב אחד, שניתנה עד כה רק ל"אנשים הגרים יחד", תינתן מעתה גם למלווים של בעלי מוגבלויות. משלוחים לבעלי מוגבלויות יוכלו להיכנס לבתיהם, בניגוד לתקנות הקיימות. 

בחודש שעבר, כשהקבינט קבע שיש לסגור מסעדות בסופי השבוע, הודיעו מסעדות רבות כי יישארו פתוחות בכל זאת מאחר שהן אינן עומדות בהשלכות הכלכליות. בעקבות המרד שינה הקבינט את החלטתו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש לאחר מכן עם נציגי המסעדנים, והם דרשו שלא לסגור את המסעדות. לפי המסעדנים, הם דרשו בפגישה לקבל באופן מיידי את סכומי המענק לעצמאיים ולאפשר לפתוח את המסעדות לישיבה בחוץ, תוך קבלת פיצוי.

לפני שלושה שבועות הצטרפו מסעדנים להפגנות מול מעון רה"מ וחילקו מזון לנזקקים ולרעבים. תחת הכותרת "זו לא הסעודה האחרונה" מחו המסעדנים על ההחלטות המשתנות תדיר על פתיחת המסעדות, בתי הקפה והברים וכן על היעדר מתווה ברור להמשך פעילות ענף המסעדנות כולו ולפיצוי העסקים שנפגעו.  

מאז החלו ההגבלות על בתי כנסת לחצו חברי כנסת מהמפלגות החרדיות להקל אותן, ואף ניסו להתנות בכך אישור הקלות בתחומים אחרים. בתחילת החודש, למשל, גרמו שרים מהמפלגות החרדיות לדחיית ההחלטה על הסרת האיסור לפתוח בתי עסק בסופי השבוע מסיבה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ