גמזו: החברה הערבית עשתה לנו כמעט פיגוע של מאות חולים

פרויקטור המאבק בקורונה אמר כי התחלואה בחברה הערבית עלתה בשל "חג הקורבן, התקהלויות, חפלות, שאננות". לדבריו, "אני רוצה יותר אחריות, גם של העולם החרדי, גם של החברה הערבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמזו בבית החולים שיבא, לפני שבועיים

פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (ראשון) כי "החברה הערבית עשתה לנו בשבועיים האחרונים, אחרי חג הקורבן, כמעט פיגוע של מאות חולים, אז אני לא מרוצה". בריאיון ל-ynet אמר גמזו כי התחלואה בחברה הערבית עלתה בעקבות "חג הקורבן, התקהלויות, מסיבות, חפלות, שאננות, אדישות, מחשבה שכאילו הקורונה לא תפגע בהם, והקורונה פגעה בהם ממש כפיגוע המוני".

גמזו קרא למנהיגי החברה הערבית לפעול בנושא. "אתם בעלי עוצמה, אני מכיר אתכם", אמר, "אתם תעשו את זה הרבה יותר טוב מהשלטון המרכזי, אל תחכו לשלטון המרכזי". לדבריו, הוא "רוצה יותר אחריות, גם של העולם החרדי, גם של החברה הערבית".

תל אביב בזמן חג הקורבן, לפני כשבועייםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

בריאיון ביום שישי לרדיו א-שמס הגדיר גמזו את ההדבקות בחברה הערבית "פיגוע המוני". לדבריו, "די ברור שהחפלות והמסיבות וההתכנסויות ההמוניות וחג הקורבן וההתקהלויות הלא מאושרות גורמות להדבקה, פשוט פיגוע המוני מה שקורה כאן". גמזו הוסיף כי "החברה הערבית במצוקה וחייבת לקחת את עצמה בידיים, ועל המנהיגים להתעורר ולעשות הרבה מאוד".

בשבועיים האחרונים אובחנו בכל הארץ כ-20 אלף נדבקים בקורונה, בהם כ-2,700 נדבקים ביישובים ערביים, לא כולל ערבים מעורבות. בטייבה, בנצרת ובקלנסווה אובחנו בזמן זה יותר מ-200 נדבקים חדשים בכל יישוב. ממוצע השינוי ביישובים הערביים בשבועיים האחרונים הוא על 103%, לעומת 28% בכל הארץ. בנוסף, 240 נדבקים חדשים אובחנו ב-16 יישובים בדואים, 119 מתוכם ברהט. ממוצע השינוי ביישובים הבדואים הוא 83%.

בתקופה זו אובחנו 540 נדבקים ב-13 יישובים דרוזים, בהם 300 במועצה המקומית ירכא. ביום שישי קרא משרד הבריאות לאזרחים שלא להיכנס לירכא בשל מספר הנדבקים הגבוה. לפי נתוני המשרד, שיעור החולים בירכא ביחס לאוכלוסייה הוא השני בגובהו בארץ, ועלה בשבוע האחרון בכמעט פי ארבעה. ביישוב אמרו כי העלייה נובעת בעיקר מאירועים חברתיים, אך גם מכך שאלפים הגיעו למרכז המסחר ולקניונים. ממוצע השינוי ביישובים הדרוזיים הוא 427%. 

בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים אובחנו בשבועיים האחרונים כ-1,450 נדבקים. מספר הנדבקים בשכונות אלו עלה משמעותית לאחרונה, ובשבוע שעבר היו שליש מהנדבקים בבירה משכונות אלו. שיעור הבדיקות החיוביות במזרח העיר היה 23% לעומת 12% בכל ירושלים.

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר היום בתגובה על דברי גמזו כי "חבל שבזמן שהרופאים הערבים נמצאים בחזית המאבק בקורונה, הפרויקטור יוצא באמירה שפוגעת בחברה שלמה. במקום אמירות אומללות כאלה אני מזמין אותו לעבוד יחד כדי לנצח את המגפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ