המחלוקת על הטיסות לאומן |

פרופ' גמזו איים: אתפטר אם לא יתנו לי את כל הכלים להפחתת התחלואה

פרויקטור המאבק בקורונה חזר על המלצתו לא לאפשר לטיסות לאומן להמריא מישראל. נשיא אוקראינה מסר כי לבקשת נתניהו, ארצו תגביל את העלייה לרגל. ראש הממשלה: לא ביקשתי להגביל

נעה שפיגל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמזו בבית החולים שיבא, החודש
נעה שפיגל
רויטרס

פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (שלישי) כי אם לא יקבל את הכלים הדרושים לו כדי להוריד את התחלואה, הוא עשוי להתפטר מתפקידו. "כשאני אראה שלא נותנים לי את כל הכלים להפחית את התחלואה, אז כמובן שאין לי מה לעשות פה", אמר תוך התייחסות לעמדתו לא לאפשר המראות של מתפללים לאומן בראש השנה.

נשיא אוקראינה, וולודומיר זלנסקי, מסר היום כי לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארצו תגביל באופן משמעותי את מספר העולים לרגל לאומן השנה. במשרדו של הנשיא לא ציינו כמה חסידים יורשו להיכנס ולא השיבו לשאלת סוכנות רויטרס אם העלייה לרגל תאסר לחלוטין. בלשכת ראש הממשלה הכחישו כי נתניהו ביקש להגביל את מספר המבקרים.

"עם כל המורכבות של התחלואה ומה שעוברים הרופאים והאחיות, האם זה הגיוני? האם זה סביר? 80 טיסות להוציא מפה? דעתי הנחרצת היא לא", אמר היום גמזו. "לא אשנה את דעתי". הוא הוסיף: "אי אפשר לעצור אדם שרוצה לטוס דרך קונקשן... אפשר לעצור 80 טיסות. יש חוות דעת משפטית, הממשלה יכולה לעצור את זה. לא נוכל לשמור על הבידוד לאחר מכן – ל-20-15 אלף איש. אני אעשה כל דבר למנוע את זה".  הוא אמר כי ככל הידוע לו יש כרגע 2,000 נוסעים לאומן, ו"אם יטוסו עוד 3,000-2,000, הבידוד צריך להיות מסודר בתוך מלונות. אפשר להגדיר לכל אדם שנסע לאומן בידוד".

גמזו הוסיף: "אני מכבד את המאמינים ומי שרואה בזה צו אמונה. קשה לי ההודעות הקשות שהם שולחים אליי, זה לא נעים, זה מורכב. אף אחד לא הבטיח לי שבתפקיד הזה אקבל רק זרים". בחמישי האחרון שלח גמזו מכתב לנשיא אוקראינה ולדימיר זלנצקי, שבו ביקש מהנשיא לעצור את הטיסות לארצו. גמזו כתב לנשיא כי להתקהלות הצפויה של עשרות אלפי המאמינים עלולות להיות השלכות קשות על הקהילה המקומית באומן ובהמשך על רמת התחלואה בישראל. השר יעקב ליצמן אמר בתגובה שגמזו חרג מסמכויותיו, וכי עליו להתפטר.

גמזו אמר עוד כי קבינט המומחים בראשותו ימליץ לא לקיים לימודים בערים המוגדרות אדומות, וכי יפעל להעביר את ההחלטה בממשלה. גמזו אמר כי הכוונה כרגע היא לפתוח את שנת הלימודים בבתי הספר, למעט בערים שבהן רמת התחלואה גבוהה. "נתתי לשר החינוך גב קדימה, אבל רמת התחלואה עולה... אם צריך לקבל החלטות אחרות, נקבל החלטות קשות אחרות", אמר.

פרויקטור הקורונה ציין כי התחלואה ממשיכה לגדול בחברה הערבית. "זה חוצה בצורה נרחבת – רהט, טירה, אום אל פחם, כפר קאסם סחנין ונצרת. היישובים האלו, יש בהם קצב הכפלה שבועי משמעותי". לדבריו, "עדיין מתרחשות בחברה הערבית חתונות, מסיבות, ראשי הרשויות הערבים רואים את זה ומרגישים לא בנוח". הוא קרא למנהיגי החברה הערבית לפעול למיגור המגפה. 

גמזו אמור היה להציג אתמול בפעם הרביעית לקבינט הקורונה את "מתווה הרמזור" שלפיו יוטלו הגבלות על ערים לפי שלוש רמות סיכון - ירוקה, כתומה ואדומה - אך הדיון נדחה ועדיין לא ברור מתי יתקיים. גורמים המעורים בפרטים, העריכו שלשום שגברו הסיכויים שהמתווה יאושר. מטרת "מתווה הרמזור" היא להימנע מצורך בסגר כללי, על ידי התמודדות מקומית וממוקדת במקרים של עלייה בתחלואה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לא ביקש להגביל את מספר המגיעים לאומן. כפי שהובהר בהודעה המשותפת של ישראל ואוקראינה שפורסמה בשבוע שעבר, ראש הממשלה והנשיא הפצירו לא להגיע לאומן בשל מצב התחלואה, אך ציינו והדגישו כי מי שיחליט להגיע לאומן עליו להקפיד ולשמור על הנחיות הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ