זוהר: הנסיעה לאומן תתרחש אם גמזו ירצה או לא; אדלשטיין: זו לא השנה לטוס

יו"ר הקואליציה אמר כי על פרויקטור הקורונה "להפסיק להתנגד לזה נחרצות ולפגוע בזכות של אנשים להאמין". שר הבריאות מנגד קרא לעמיתיו "לא לגזור קופון על חשבון בריאות הציבור". גם נתניהו תמך בגמזו: "עובד איתו בשיתוף פעולה וקורא לכולם לעשות זאת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסידים באומן, ב-2017

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, ביקר היום (רביעי) את מאמציו של פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, למנוע את העלייה לרגל השנתית לאומן. "במקום להתנגד לזה נחרצות ולפגוע בזכות של אנשים להאמין, שיתחיל להיערך לטיפול בנסיעה הזו", אמר זוהר על גמזו בראיון לכאן רשת ב'. לדברי יו"ר הקואליציה, "נסיעה לאומן תתרחש בין אם הוא ירצה או לא ירצה". מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו גיבה את גמזו וכתב כי הוא מעריך את עבודתו, "עובד איתו בשיתוף פעולה יומיומי וקורא לכולם לעשות זאת".

גם שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע היום תמיכה בגמזו וקרא לחברי מפלגתו "לא לנסות לגזור קופון על חשבון בריאות הציבור". אדלשטיין דיבר בטקס חנוכת מרכז השליטה הלאומי למאבק בקורונה בקרית שדה התעופה, והוסיף כי "עם כל הצער שבדבר, אחריות לאומית אומרת - זו לא השנה לטוס לאומן ולהגיע לקברו של נחמן מברסלב, עם כל ההבנה להרגלים ולצרכים של אנשים".

זוהר בכנסת, בחודש שעברצילום: עדינה ולמן / דוברו

זוהר ביקר את גמזו גם על ששלח ממכתב לנשיא אוקראינה, וולודומיר זלנסקי, בקריאה למנוע את העלייה לרגל. "במקום לחשוש מהתקשורת ולשלוח מכתב לנשיא אוקראינה ולעשות כל מיני פעולות שאחר כך יש פושים בכל אתר אינטרנט", אמר זוהר, "וזה עושה לו כנראה טוב, שיעזוב את זה ויתרכז בתכנים המקצועיים". הוא הוסיף כי גמזו היה בטוח שהוא יוכל למנוע את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה מחשש להדבקה, אך "זה ברור שהוא לא היה אקטיבי בעניין הזה משום שהוא חושש מהתקשורת והוא מפחד שהתקשורת תבקר אותו... אבל בינתיים את ההפגנות הוא לא עצר למרות שהוא חושב שזה לא סביר".

לדברי זוהר, הוא פועל להגביל את מספר הטיסות לאומן ל-25, כך שיטוסו לאוקראינה כ-6,000 חסידים בצורה מבוקרת. "בכך נוכל לאפשר לאנשים לממש את הרצון שלהם להאמין, כמו שמאפשרים לאנשים להפגין", אמר. כאשר נשאל לגבי בידוד של 6,000 בני אדם בשובם לישראל, השיב זוהר: "עניין הבידוד הוא עצמאי של כל אדם, שצריך להפגין אחריות".

גמזו בבית החולים שיבא, החודשצילום: טל שחר

אולם, שעות לאחר דבריו של זוהר הודיעה ממשלת אוקראינה כי החליטה לאסור באופן זמני על כניסת אזרחים זרים לשטחה עד 28 בספטמבר, על רקע העלייה הצפויה לרגל בראש השנה. ערב ראש השנה יחול בין 18 ל-20 בספטמבר ויום כיפור בין 27 ל-28 בספטמבר.

היום אמר גמזו בטקס בנתב"ג כי הוא לא בטוח שהפוליטיקאים וחברי הכנסת, לצד אזרחי המדינה, "מבינים מה אנחנו עושים כאן ואיזה דרך לקחנו". הוא הוסיף: "כל מה שאנחנו מבקשים זה שכל שרי הממשלה וחברי הכנסת ומנהיגי הציבור, כל מי שיש לו תפקיד שקשור לקורונה – שכולם ילכו בכיוון הזה. להפחית את התחלואה עם מערכת חינוך פתוחה, עם משק פתוח".  

גמזו חזר אתמול על עמדתו שלא לאפשר המראות של מתפללים לאומן בראש השנה ואיים כי אם לא יקבל את הכלים הדרושים לו כדי להוריד את התחלואה, הוא עשוי להתפטר מתפקידו. "כשאני אראה שלא נותנים לי את כל הכלים להפחית את התחלואה, אז כמובן שאין לי מה לעשות פה".

"עם כל המורכבות של התחלואה ומה שעוברים הרופאים והאחיות, האם זה הגיוני? האם זה סביר? 80 טיסות להוציא מפה? דעתי הנחרצת היא לא", אמר גמזו. "יש חוות דעת משפטית, הממשלה יכולה לעצור את זה. לא נוכל לשמור על הבידוד לאחר מכן – ל-20-15 אלף איש. אני אעשה כל דבר למנוע את זה".  

זלנסקי מסר אתמול כי לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארצו תגביל באופן משמעותי את מספר העולים לרגל לאומן השנה. במשרדו של הנשיא לא ציינו כמה חסידים יורשו להיכנס ולא השיבו לשאלת סוכנות רויטרס אם העלייה לרגל תאסר לחלוטין. בלשכת ראש הממשלה הכחישו כי נתניהו ביקש להגביל את מספר המבקרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ