עובדי המעבדות הציבוריות מאיימים: מיום ראשון נפסיק למסור תוצאות בדיקות קורונה

העובדים דורשים מהאוצר לשפר את תנאי עבודתם, וטוענים לאפליה אל מול המעבדות הפרטיות. לפי העובדים, הם יפרסמו את תוצאות בדיקות הקורונה של חולים המאושפזים בבתי החולים בלבד, ויצמצמו משמעותית בדיקות מעבדה נוספות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדת קורונה בהדסה עין כרם, בחודש אפריל

עובדי המעבדות הציבוריות מאיימים להפסיק החל ביום ראשון את פענוח בדיקות הקורונה ובדיקות מעבדה נוספות. זאת, לדבריהם, בשל פיצוץ המשא ומתן עם משרד האוצר בנוגע לשיפור תנאיהם. לפי העובדים, הם יפרסמו את תוצאות בדיקות הקורונה של חולים המאושפזים בבתי החולים בלבד. ממשרד האוצר נמסר כי הם מצרים על כך שארגון המעבדות בוחר "לנצל את המצב ולשבות בתקופה כה רגישה זו".

"אחרי שנים של דיונים, ובטח בתקופה הנוכחית של מגפת הקורנה, מן הראוי שמשרד האוצר יתחייב לשינוי אמיתי ביחס לעובדי המעבדות הציבוריות", אמרה אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות. "לא די בהצהרות בלתי מחייבות מצד אחד, ובחוסר אחריות, חוסר מחשבה, בזבזנות ותקיעת סכין בגב מצד שני, בהפרטה בפועל של המעבדות בימים אלו באמצעות חתימת הסכמים אפלים, המוסתרים מעיני הציבור".

מעבדת קורונה פרטית של My Heritage, בחודש שעברצילום: שגיא כהן

עובדי המעבדות הציבוריות טוענים כי התנאים במעבדות הפרטיות טובים בהרבה, ולכן מדובר באפליה. עוד הם מוחים על הדרישה לתקופת צינון של שלושה חודשים במעבר בין עבודה במעבדה ציבורית לפרטית, תנאי שלדבריהם "פוגע בזכות היסוד בישראל לחופש העיסוק".

במשא ומתן עם האוצר דרשו העובדים בין היתר הסכם שכר חדש; בניית תוכנית לתיקון ליקויים שהוצגו בדו"חות מבקר המדינה ומשרד הבריאות; הפסקת העסקה של עובדים בחוזים אישיים; חשיפת ההסכמים שנחתמו עם מעבדות פרטיות, שבהם לפי העובדים הובטחו תנאים משופרים לעובדים; וביטול תקופת הצינון למעבר ממעבדה ציבורית לפרטית.

בא כוחם של העובדים, עו"ד ליאור כץ, כתב אתמול (רביעי) במכתב לשרי הביטחון והבריאות כי "דווקא כאשר יש לעובדים במערכת הציבורית הזדמנות פז לשפר את תנאי שכרם, מונעת זאת מהם המדינה ובכך גם פוגעת במאבק בקורונה, היות שהיא לא מאפשרת לעובדים המקצועיים והמיומנים ביותר לעסוק בפיענוח בדיקות הקורונה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בשבועות האחרונים מתנהל משא ומתן על דרישות עובדי המעבדות. במשא ומתן האינטנסיבי שהתרחש עד עתה הושגו הסכמות בחלק מהנושאים שעל הפרק. בנושאים האחרים, הוצעו הצעות מרחיקות לכת, שנענו בשלילה".

לפי המשרד, "צר לנו שעל אף ההסכם הקיבוצי שנחתם עם עובדי המעבדות והתוספות המשמעותיות שניתנו על בדיקות הקורונה לשביעות רצונם של העובדים, בוחר ארגון המעבדות לנצל את המצב ולשבות בתקופה כה רגישה זו, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינה בריאותית. אנחנו נכונים בכל עת לשוב לשולחן המשא ומתן, ומפצירים בארגון עובדי המעבדות להצטרף למאבק בעת הזו ולהסיר את איומי השביתה".

לפי משרד הבריאות, 1,783 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאז אמש. מניין המתים עלה בשמונה בני אדם, דבר שהעלה את התמותה מהנגיף ל-883. כעת נמצאים בבתי החולים בארץ 848 מאושפזים, מהם 410 במצב קשה ש-115 מתוכם מונשמים. ישנם 21,145 חולים בפועל, ומאתמול החלימו 1,248 בני אדם.

בתוך כך, בימים האחרונים מצטברים בקיבוץ כפר עזה - שבו כ-1,000 איש - מקרים של חולי קורונה. נכון להיום נמצאו בקיבוץ 22 חולים, וכ-150 מחברי הקיבוץ נמצאים בבידוד. במועצה האזורית שער הנגב מספרים כי התחלואה החלה להתרחב בגן החובה בקיבוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ