גמזו יבקש להטיל סגר על עשר ערים, ובהן בני ברק, אום אל-פחם ושכונות במזרח בירושלים

אם ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים שתתכנס ב-16:30 תאשר את הבקשה, הסגר צפוי להתחיל בערים אלה מחר ולמשך שבוע. מלבד סגר מקומי, על הערים יוטלו בין היתר מגבלות תנועה לעד 500 מטר מהבית וייסגרו בתי עסק שאינם חיוניים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחובות ירושלים, בשבוע שעבר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

للمقالة بالعربية: سيغلق جمزو عشر مدن منها: بني براك، أم الفحم وبعض أحياء القدس

פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, יבקש היום (ראשון) מוועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים להטיל סגר על עשרה יישובים או שכונות בתוכם בניסיון לבלום את התחלואה הגבוהה בשטחם. היישובים שבהם מבוקש הסגר הם אום אל-פחם, אלעד, ביתר עילית, בני ברק, טירה, כפר קאסם (למעט אזורי התעשייה "לב הארץ" ו"נוף הארץ"), עמנואל, שכונות רמת בית שמש א' וג' בבית שמש, שכונות 7 ו-8 בלקיה וכמה שכונות במזרח ירושלים: עיסוויה, א-טור, א-שייח, באב א-זהרה, שייח ג'ראח וואדי אל ג'וז. ועדת השרים צפויה להתכנס ב-16:30. אם היא תאשר את הבקשה, הסגר צפוי להתחיל בערים אלה מחר בשעה 8:00 בבוקר ולמשך שבוע.

בעשרת היישובים שעליהם יוטל הסגר נרשמו כ-20% מהתחלואה החדשה בישראל וכ-15% מסך החולים הפעילים. מדובר בקבוצת יישובים אדומים שזכו לכינוי "אדומים בוהקים", מתוך רשימת 33 היישובים האדומים שעליהם הוכרז ביום חמישי האחרון. רשימת היישובים הזו לא כוללת בהכרח את היישובים בעלי הציון הגבוה (והחמור ביותר) לפי תוכנית הרמזור של גמזו, אלא מתבססת על מערך שיקולים רחב יותר, לאחר התייעצות ועבודת מטה מול גורמי מקצוע והנהלת הרשות.

בקבוצת היישובים המצומצמת יוטל סגר ושורת מגבלות חמורות ביותר, בכללן איסור כניסה ויציאה מהעיר, הגבלת התנועה לעד 500 מטרים מהבית, סגירת בתי עסק (למעט חיוניים), סגירת מערכת החינוך והגבלת התחבורה הציבורית. בתום שבוע של סגר ייבחן מצבם של היישובים מחדש.

ההחלטה על הטלת סגר נעשית בהתייעצות פרטנית עם ראשי הערים. ראש העיר ביתר עילית מאיר רובינשטיין נפגש עם אלוף (מיל') רוני נומה שמונה להוביל את מטה הקורונה בציבור החרדי. בתום השימוע כתב נומה כי הוא מאשר שהתחלואה בעיר במגמת ירידה והמליץ שלא להטיל עליה סגר, אולם כן לקבוע בה עוצר לילי ולסגור בה את מערכת החינוך. מוקדם יותר מסרה דוברות ביתר עילית כי רובינשטיין אמר: "סגר לא מוכיח את עצמו. זו התעללות ברבבות משפחות חרדיות. הסגר רק מגביר את התחלואה ולא מפחית אותה. הציבור החרדי יבוא חשבון עם מי שיחתום על צו הסגר".

היום דיבר גמזו בוועדת חוקה, שדנה באישרור תוכנית הרמזור שיזם, המטילה הגבלות על יישובים באופן מדורג לפי רמת התחלואה בהם. לפי מתווה זה חולקה ישראל לערים אדומות, כתומות, צהובות וירוקות. גמזו התייחס למתקפות נגדו, ובפרט לזו מצד החברה החרדית. לדבריו, "אני מקבל ארטילריה ולא רק מהחברה החרדית, שם אני מקבל ארטילריה מאורגנת שבן אנוש רגיש לא היה יכול לעמוד בה". הוא הוסיף כי הוא תחת מתקפה בעקבות המלצתו שלא לאפשר טיסות לאומן בחגים. "אני לא מאחל לאף אחד את מה שאני חוטף... זה מאורגן, לא נעים ונועד להחליש ולהסיט אותי מהחלטות מקצועיות".

סגר חלקי ב-27 יישובים

מלבד עשרת היישובים שבהם מבקש גמזו להטיל סגר מלא, הוא מבקש להטיל סגר חלקי על 27 יישובים או שכונות ביישובים המוגדרים אדומים. כלל היישובים האדומים מהווים יותר מ-30% מהתחלואה בישראל. היישובים הללו הם: אבו סנאן, אעבלין, בוקעאתא, בית ג'ן, בית שמש (למעט שכונות רמת בית שמש א' וג)', ג'לג'וליה, ג'ת, דלית אל-כרמל, זמר, שכונת קריית שמואל בטבריה, טייבה, שכונות בירושלים (שועפט, מחנה פליטים שועפט, אזור התעשייה ענתות והעיר העתיקה), היישוב כסרא שבמועצה המקומית כסרא-סמיע, השטח המוניציפאלי של כעביה-טבאש-חג'אג'רה, כפר ברא, כפר כנא, קיבוץ כפר עזה, לקיה (למעט שכונות 7 ו-8), היישובים מושירפה וסאלם שבמועצה המקומית מעלה עירון, נצרת, השטח המוניציפאלי של עין מאהל, עספיא, ערערה, פוריידיס, קלנסווה, רכסים ושייח דנון שבמועצה האזורית מטה אשר.

העיר העתיקה בירושלים, בשבוע שעבר צילום: אוהד צויגנברג

ביישובים הללו מבקש גמזו להטיל סגר לילי, שבמסגרתו בין השעות 19:00 ועד 5:00 למחרת תותר היציאה למרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים. כפי שקורה כבר היום, מסגרות החינוך לא יפעלו.

במשטרה אמרו שיחמירו את האכיפה ביישובים שיוטל עליהם סגר, בדגש על התקהלויות אסורות ואי־עטיית מסכה במרחב הציבורי. עם זאת, לפי מקור בארגון, ההיערכות ויישום ההחלטה יהיו במתכונת שבה פעלה המשטרה בגל הראשון. "לא נרדוף אחרי אזרחים שיברחו מעיר אחת לעיר שכנה", אמר. "הציפייה היא שהאזרחים יגלו אחריות אישית למצב ולהחלטות שיתקבלו כי בלי זה הסיכוי לעצור את הקורונה אפסי".

للمقالة بالعربية: سيغلق جمزو عشر مدن منها: بني براك، أم الفحم وبعض أحياء القدس

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ