קורונה בישראל | מרכז המחקר: תפילות בבתי כנסת יובילו לגידול בתחלואה ובתמותה מקורונה

בדו"ח מרכז המחקר למאבק בקורונה נכתב כי הפעילות בבתי כנסת גורמת לסיכון מוגבר להדבקה בנגיף. בדו"ח נוסף מתריעים החוקרים כי קצב התפשטות הקורונה בשיא ונוצרה סכנה למערכת הבריאות. מספר החולים במצב קשה הגיע לשיא ועומד על 513

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללים באוויר הפתוח בירושלים, בשבוע שעבר
עידו אפרתי

תפילות משותפות בבתי כנסת לזמן ממושך, במיוחד ביישובים אדומים, יובילו לעלייה בהדבקה בנגיף הקורונה ובהמשך לעלייה בתחלואה ובתמותה - כך קובע דו"ח של מרכז המחקר למאבק בקורונה שפורסם הבוקר (ראשון). בדו"ח נפרד שפרסם מרכז המחקר הבוקר נכתב כי קצב התפשטות נגיף הקורונה הוא המהיר ביותר שנראה בחודשיים האחרונים, ויציבות מערכת הבריאות נמצאת בסכנה.

מרכז המחקר מציין כי מחקרים רבים מעלים שהסיכון להדבקה בנגיף הקורונה בחללים סגורים הוא גבוה יותר באופן משמעותי ביחס לשטחים פתוחים. על פי המסמך, מחקרים חדשים מצאו כי הסיכון להידבקות עולה כאשר שוררים בחלל הסגור תנאים פיזיים המסייעים לצבירת ריכוזים גבוהים של נגיפים או לחשיפה מוגברת אליהם, בכלל זה חלל קטן, צפיפות או אוורור מופחת.

עוד מוסיפים החוקרים כי מעבר לעניין התנאים הפיזיים השוררים בחלל, מצטברות עדויות כי אופי הפעילות בחלל עלול גם הוא להעלות את הסיכון להדבקה. פעילויות שמייצרות פליטה מוגברת של נגיפים, דוגמת דיבור, צעקות, תפילה, שירה או פעילות גופנית "מעלות מאוד את הסיכון להידבקות בנגיף ואף מקדמות אירועי הדבקה המוניים במחלה על ידי 'מפיצי-על'", נכתב בדו"ח.

לפיכך, ממליצים במרכז המידע להתאים את מגבלות השהות בחללים סגורים באופן דיפרנציאלי על פי אופי הפעילות. "מומלץ לשקול השתת מגבלות ייעודיות על דיבור קולני ושירה בחללים סגורים בהתאם למאפייניהם, או לפחות לצמצם פעילויות בסיכון בחללים אלו", נכתב. "מומלץ לנקוט בצעדים לצמצום הסיכון בעת קיום פעילויות אלו (הגבלת משך השהות ומספר השוהים, עטיית מסכות ואוורור החלל). יש להגביר משמעותית את האכיפה של עטיית המסכות בחללים סגורים בעלי סיכון מוגבר להדבקה בשל אופי הפעילות בהם".

בד בבד, בדו"ח היומי של המרכז צוין כי קצב התפשטות הנגיף הואץ בשבוע האחרון. מחברי המסמך התריעו כי מספר החולים שמצבם מוגדר קשה נמצא בעלייה, וכי "טווח הביטחון מגבול הקיבולת המירבית של בתי החולים הצטצמם משמעותית". בדו"ח הודגש כי אחוז הבדיקות החיוביות בישראל הוא מהגבוהים בעולם, דבר שמעיד על תחלואה גוברת באוכלוסייה הכללית. לפי הדו"ח, מספר החולים שמצבם מוגדר קשה נמצא בעלייה. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עבר היום את ה-500, ועומד על 513.

על פי נתוני הדו"ח, בחודשיים האחרונים זינק מספר הנדבקים היומי מ-כ-1,500 לכ-3,500. נכון להיום עומד הממוצע השבועי על 3,402 נדבקים חדשים בקורונה ביום. בחודשיים האחרונים חלה עלייה גם במספר הבדיקות היומיות לאבחון קורונה, מכ-25 אלף בדיקות ביום לכ-40 אלף בדיקות. בשבוע שעבר טיפס מספר הבדיקות אל מעבר ל-40 אלף בדיקות ביום באמצע השבוע, והגיע לכ-47 אלף בדיקות ביום - לא כולל בדיקות חוזרות של מחלימים מהנגיף.

כשמחברים את הנתונים הללו לשיעור הבדיקות החיוביות מבין כלל הבדיקות לאבחון קורונה – שיעור שנשמר בעקביות ולעיתים אף עולה – ניתן להסיק שהעלייה במספר הנדבקים החדשים אינה רק פועל יוצא של העלייה במספר הבדיקות שנערכות. השיעור היומי של הבדיקות החיוביות מבין כלל הבדיקות נע כיום סביב ה-9%.

באשר לגילי הנדבקים החדשים, הנתונים מעידים על עלייה בולטת בתחלואה בקרב צעירים מגיל לידה עד 19. קבוצה זו מהווה כיום כ-40% מהנדבקים  החדשים, בעוד שלפני חודש היא היתה פחות מ-30% מהנדבקים. עוד בולטת קבוצת הנדבקים בגילי 20 עד 39 – המהווים כ-30% מהנדבקים החדשים בשבוע האחרון. בני 60 ומעלה מהווים רק 12% מהנדבקים החדשים, לעומת 17% בגל התחלואה הקודם.

ביום חמישי פורסם דו"ח צוות "הברומטר", שמינה הפרויקטור למאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו כדי לעקוב אחר המצב בבתי החולים. נציגי הצוות, שבראשו עומדת פרופ' עידית מטות מבית החולים איכילוב, אף זומנו לישיבת הקבינט והתריעו מפני סכנה מוחשית של הגעה לתפוסה מקסימלית בבתי החולים. בדו"ח ציון כי העומס בבתי החולים איננו מתחלק שווה בשווה, וכי קיים עומס ניכר בבתי החולים באזור הצפון. "עם מגמת העלייה בתחלואה ובאשפוז בשבועות האחרונים ללא צפי להתמתנות התחלואה, צפויה בחלק מבתי החולים פגיעה באיכות הטיפול - הן בחולי קורונה והן שאינם קורונה - בעיקר בשל מחסור בצוותים", נכתב.

עוד ציינו פרופ' מטות ועמיתיה בדו"ח את בעיית כוח האדם, שנובעת בין השאר מהעלייה במספר אנשי הצוות הרפואי שנשלחו לבידוד בשל חשיפה לחולי קורונה. חברי הצוות ציינו כי הם צופים החמרה עתידית במחסור באנשי צוות רפואי אם בתי הספר יסגרו כחלק מסגר ארצי. "מטפלים רבים ייאלצו להיעדר מהעבודה והעומס על המטפלים יגבר עוד יותר", נכתב.

בתי חולים באזור הצפון התריעו כבר בשבוע שעבר כי בשל ריבוי חולי הקורונה, הם קרבים לנקודה שבה יצטרכו להעביר מאושפזים לבתי חולים במרכז. 19 מ-33 היישובים שבהם התחלואה בקורונה גבוהה במיוחד, והוגדרו בשבוע שעבר "אדומים", נמצאים באזור הצפון. בהנהלות בתי החולים באזור חוששים שהטלת סגר על חלק מהרשויות תניב תוצאות רק בעוד שבועיים או שלושה, בעת שמחלקות קורונה חדשות נפתחות בשל העומס הרב.

לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול אובחנו בישראל 4,158 חולי קורונה. מאז אתמול בחצות אובחנו בישראל עוד 1,037 חולים חדשים. היום מתו חמישה בני אדם מסיבוכי הנגיף, ומניין המתים המצטבר הוא 1,108. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עומד על 513, ומספר החולים המונשמים עלה בשלושה מאתמול, ועומד על 139. לפי הנתונים, יש בישראל 38,008 חולים פעילים, 1,056 מהם מאושפזים.

הממשלה תדון היום בהצעה להטיל סגר מערב ראש השנה ולמשך שבועיים, בשל העלייה בתחלואה בקורונה. לפי ההצעה, הסגר ייכנס לתוקף ביום שישי בשש בבוקר, ומערכת החינוך תפסיק את פעילותה כבר ביום רביעי - למעט למידה מרחוק לתלמידי כיתות ה' ומעלה. לפי נוסח ההצעה, היציאה למרחב הציבורי תוגבל למרחק של עד 500 מטר מהבית. העבודה במגזר הציבורי תוגבל ל-30% מהעובדים, ובמגזר הפרטי המכסה תהיה 30% ממצבת העבודה המלאה או עשרה עובדים - הגבוה מביניהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ