חברי מועצת הווקף: בניגוד להחלטה הבוקר, מתחם אל-אקצא יישאר פתוח בסגר

לדבריהם, בווקף חזרו בהם מהחלטתם לסגור את המתחם כי המשטרה לא התחייבה שגם יהודים לא יוכלו להיכנס. לפי נתוני הוועדה למאבק בקורונה במזרח ירושלים, באזור יש כ-2,000 חולים פעילים

ג'קי חורי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללים באל-אקצא, בחודש שעבר
מתפללים באל-אקצא, בחודש שעברצילום: AMMAR AWAD/רויטרס
ג'קי חורי
ניר חסון

הווקף בירושלים חזר בו מהחלטתו הקודמת היום (רביעי) ולא יסגור את מתחם מסגד אל-אקצא לשלושה שבועות - כך אמרו ל"הארץ" חברים במועצת הווקף. לדבריהם, הווקף החליט על סגירת המתחם בישיבה שהתקיימה הבוקר, אך חזר בו לאחר כמה שעות כי המשטרה לא התחייבה למנוע מיהודים להיכנס למתחם הר הבית בתקופה שבה המסגד יהיה סגור. 

לדברי גורם בווקף, המשטרה ביקשה ביום חמישי לסגור את המתחם למתפללים והבטיחה שגם ליהודים לא יתאפשר להיכנס. ואולם, לאחר ההודעה על סגירת המתחם הבוקר, מסרה המשטרה כי הר הבית יישאר פתוח ליהודים. לדברי הגורם, תשובת הווקף היתה: "אם אתם לא סוגרים אנחנו לא סוגרים". בהמשך מסרה המשטרה לווקף כי מתפללים שיגיעו למתחם ממרחק של יותר מ-500 מטר, בהתאם להנחיות הסגר שיחל ביום שישי, יקבל דוח. הגורם אמר כי הווקף השיב, "זו עבודה שלכם, לא שלנו. מי שירצה לבוא שיבוא. המשטרה רצתה לסגור אבל המתנחלים שולטים על המדינה".

פעילי הר הבית היהודים לא קיבלו כל הודעה בנוגע לסגירת הר הבית במהלך הסגר. גורמים המעורים בנושא אמרו כי בניגוד לסגר הראשון - אז סוכם בין ישראל לירדן על סגירת ההר לכל המבקרים - הפעם בווקף לא קיבלו מישראל אישור לסגירת ההר ליהודים. בווקף חוששים כי סגירת ההר למוסלמים בעוד הוא נותר פתוח ליהודים יחשוף אותם לביקורת ולחץ מצד הציבור הפלסטיני בירושלים. ראש העיר ירושלים, משה ליאון, טען כי התפילות ההמוניות בהר - אליהן מגיעים בימי שישי אלפים - תרמו להפצת הקורונה בקרב תושבי מזרח ירושלים.

חבר במועצת הווקף, חאתם עבד אלקאדר, הסביר מוקדם יותר כי ההחלטה המקורית על סגירת המתחם התקבלה בשל התפשטות התחלואה בקרב המתפללים בפרט ובאזור ירושלים בכלל. לפי נתוני הוועדה למאבק בקורונה במזרח ירושלים, באזור יש כ-2,000 חולים פעילים. אתמול אובחנו 207 נדבקים חדשים בקורונה ממזרח העיר, ומניין המתים מהנגיף הוא 43. חבר הוועד, ד"ר עלי אלג'רביני, קרא אתמול לצמצום הנוכחות במסגדים ובבתי התפילה, כולל מתחם מסגד אל-אקצא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ