נתניהו: בתחלואה הנוכחית ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההגבלות

שרים העריכו כי הממשלה תכונס רק אחרי החג לדון בהחמרות. נתניהו בדיון עם גמזו ואדלשטיין: "הסגר הופך לבדיחה. לא סגר לייט - אלא סגר יוק". יו"ר ועדת החוקה: ייתכן שמגבלת התנועה תורחב לקילומטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, החודש

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (חמישי) כי במצב התחלואה הנוכחי ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את הגבלות הסגר. נתניהו הוסיף בנאומו כי ידון בכך עם הממשלה וכי לא יהסס להטיל עוד הגבלות "אם יש צורך בכך". הוא טען כי "עשינו את כל המאמצים כדי לאזן בין הצרכים הבריאותיים לצרכים הכלכליים" וכי כלכלת ישראל "במצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם". 

לדבריו, "בכל מדינות אירופה פתחו את הכלכלה והתחלואה ירדה, ולכן עכשיו המדינות האלה מטילות הגבלות כולל סגרים מקומיים. אני מעריך שכולן יגיעו להחלטה אם להטיל סגר כללי. זה עובד כמו אקורדיון: פותחים כשהתחלואה יורדת וסוגרים כשהיא עולה. מערכת הבריאות הניפה דגל אדום ולכן אנחנו מטילים סגר".

מספר הנדבקים בקורונה עלה מאמש ב-4,791. ארבעה מתו, 149 מונשמים (עלייה של תשעה) ו-573 במצב קשה (עלייה של 24). בסך הכול יש 1,193 חולים פעילים. מחצות נערכו 43,769 בדיקות.

רחוב יפו בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הערב נפגש נתניהו עם פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, ועם שר הבריאות יולי אדלשטיין. שרים העריכו בזמן הפגישה כי הממשלה תכונס רק אחרי החג לדון בהחמרות. לפי דיווח בחדשות 12, נתניהו אמר במהלך הדיון כי "הסגר הופך לבדיחה. לא סגר לייט - אלא סגר יוק". לפי הדיווח, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שהשתתף גם הוא בדיון, אמר: "הציבור שואל מה יהיה אחרי הסגר ואנחנו מדקלמים את התשובה של קטיעת שרשראות הדבקה. אבל אנחנו לא שם". גמזו ביטל את השתתפותו בהצהרת נתניהו הערב, אך לטענתו הביטול אינו נובע מחילוקי דעות ביניהם.

קודם לכן מסר גמזו: "הנחנו להצלחה לסמא את עינינו. לא בנינו את התשתיות הנדרשות בזמן הסגר הראשון. יצאנו מהסגר הראשון במהירות שיא באופן לא אחראי ולא מבוקר. וגם כשהנגיף חזר להכות בנו - בחרנו להתעלם ממנו והגבנו באיטיות ובאופן מסורבל". הוא אף מתח ביקורת על תהליך קבלת ההחלטות וציין: "בחודשים האחרונים היינו עדים להחלטות חשובות שבוששו להגיע או לא בוצעו באופן מסודר. למנהיגי ציבור שלא בלטו בדוגמה האישית, ולא ראו נכוחה את המצב ולא התעלו מעל הסתכלות צרה".

לדבריו, "במו ידינו כילינו את ההישגים שהשגנו בתחילת המערכה ובזבזנו זמן יקר. את התוצאה אנחנו רואים היום לפנינו. מספר הנדבקים הממוצע ביום עלה פי מאות בתוך ארבעה חודשים. הוא כנראה הגבוה ביותר בעולם. מקדם ההדבקה הואץ. שיעור הבדיקות החיוביות מראה על תחלואה נרחבת. ישראל כולה נצבעה באדום ובכתום  - המחלה מתפשטת. מספר החולים הקשים מתחיל להעיק על חלק מבתי החולים, וגם התמותה עלתה". הוא הוסיף כי אין מנוס מסגר וכי "אם לא נפעל - נמיט עלינו אסון".

נתניהו דן מחדש בהגבלות ברקע ביקורת של גורמים במערכת הבריאות על כך שהסגר לא יעיל ולא יביא להורדה משמעותית בתחלואה. "אין קריטריונים ואין יעדים", אמר אתמול ל"הארץ" גורם מקצועי באחד הפורומים המייעצים לקבינט הקורונה. "הממשלה וגמזו מסרבים להגדיר יעדים ומדדים רלוונטיים, ולכן לא נצליח. שוב נאבד שליטה ושוב נגיע לסגר. מתווכחים על צעדים כשמטרתם אינה מוגדרת". סגן שר הבריאות, יואב קיש, הודה אתמול כי "אי אפשר לצפות לירידה משמעותית בתחלואה" עקב הסגר וכי כל אחד שירצה לצאת מהבית ימצא את התירוץ לכך.

התקנות שאושרו נכנסות לתוקף כעבור יממה, ומרווח הזמן נועד לאפשר לכנסת לבחון את התקנות ולבטל אותן לפי הצורך. כמו כן, החוק מקנה לכנסת שבוע נוסף שבו היא יכולה להתכנס ולבטל תקנות, גם לאחר כניסתן לתוקף. אם הממשלה תחליט על הטלת מגבלות חמורות יותר, הן ייכנסו לתוקף רק 24 שעות לאחר מכן, אלא אם כן יוגדרו "תקנות דחופות". תוקף התקנות יימשך שבועיים, בהתאם לחוק.

אסור לשהות בבית של אדם אחר, אין הגבלות על הפגנות: תקנות הסגר המלאות

ועדת החוקה אישרה הערב את ההגבלות שאושרו הבוקר בממשלה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הודיע כי הממשלה הסכימה להרחיב הלילה את מגבלת המרחק מ-500 מטר לקילומטר. מאוחר יותר אישרה הממשלה להגדיל את המרחק.  לפי חוק סמכויות הקורונה, התקנה אמורה להיכנס לתוקף בעוד 24 שעות, אלא אם כן הוגדרה "תקנה דחופה".

בתקנות שאושרו הבוקר נקבע בין השאר כי המגזר הציבורי יפעל במתכונת מצומצמת כפי שהיה בסגר הקודם, והמגזר הפרטי יעבוד כרגיל ללא קבלת קהל, חוץ משירותים חיוניים. הסופרים, בתי המרקחת והמשלוחים ימשיכו לפעול. התקהלויות יוגבלו לעשרה אנשים בשטח סגור ול-20 אנשים בשטח פתוח,, ותתאפשר פעילות ספורט יחידנית או בזוגות לאנשים שגרים באותו בית.

במסגרת התקנות אושרו גם קנסות שיוטלו במקרה של הפרתן. על התרחקות מהבית מעבר למרחק שנקבע, שהייה בחוף או שהייה בבית של אדם אחר יוטל קנס של 500 שקלים. על מתן שירות בבית עסק לאדם שאינו עוטה מסכה יוטל קנס של אלף שקלים ועל הפעלת עסק בניגוד לתקנות יוטל קנס של 5,000 שקלים.

התקנות אוסרות התקהלות של יותר מ-20 בני אדם במרחב הציבורי, אך הובהר לשרים וכן לגורמי המקצוע בידי הייעוץ המשפטי כי הדבר אינו נוגע להפגנות. לצד זאת, הדיונים במשרדי המשפטים והבריאות ובמשטרה בנוגע להפגנות עדיין נמשכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ