הממשלה אישרה להגדיל את הגבלת התנועה מ-500 מטר לקילומטר

לפי חוק סמכויות הקורונה, התקנה אמורה להיכנס לתוקף בעוד 24 שעות, אלא אם כן הוגדרה "תקנה דחופה". הערב אמר נתניהו כי במצב התחלואה הנוכחי ייתכן שיהיה צורך להחמיר את הגבלות הסגר

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד החלטת הממשלה להטיל סגר, הערב בתל אביב
נעה לנדאו

הממשלה אישרה הלילה (חמישי) להגדיל את הגבלת התנועה בעת הסגר, שיחל מחר בשעה 14:00, מ-500 מטר לקילומטר. מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי במצב התחלואה הנוכחי ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את הגבלות הסגר. 

הערב אישרה ועדת החוקה של הכנסת את ההגבלות שאושרו הבוקר בממשלה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הודיע כי הממשלה הסכימה להרחיב את הגבלת התנועה מהבית מ-500 מטר לקילומטר. לפי חוק סמכויות הקורונה, התקנה אמורה להיכנס לתוקף בעוד 24 שעות, אלא אם כן הוגדרה "תקנה דחופה".

אסור לשהות בבית של אדם אחר, אין הגבלות על הפגנות: תקנות הסגר המלאות

בתקנות שאושרו הבוקר נקבע בין השאר כי המגזר הציבורי יפעל במתכונת מצומצמת כפי שהיה בסגר הקודם, והמגזר הפרטי יעבוד כרגיל ללא קבלת קהל, חוץ משירותים חיוניים. הסופרים, בתי המרקחת והמשלוחים ימשיכו לפעול. התקהלויות יוגבלו לעשרה אנשים בשטח סגור ול-20 אנשים בשטח פתוח, ותתאפשר פעילות ספורט יחידנית או בזוגות לאנשים שגרים באותו בית.

רחוב יפו בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

במסגרת התקנות אושרו גם קנסות שיוטלו במקרה של הפרתן. על התרחקות מהבית מעבר למרחק שנקבע, שהייה בחוף או שהייה בבית של אדם אחר יוטל קנס של 500 שקלים. על מתן שירות בבית עסק לאדם שאינו עוטה מסכה יוטל קנס של אלף שקלים ועל הפעלת עסק בניגוד לתקנות יוטל קנס של 5,000 שקלים.

התקנות אוסרות התקהלות של יותר מ-20 בני אדם במרחב הציבורי, אך הובהר לשרים וכן לגורמי המקצוע בידי הייעוץ המשפטי כי הדבר אינו נוגע להפגנות. לצד זאת, הדיונים במשרדי המשפטים והבריאות ובמשטרה בנוגע להפגנות עדיין נמשכים.

הערב נפגש נתניהו עם פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, ועם שר הבריאות יולי אדלשטיין. לפי דיווח בחדשות 12, נתניהו אמר במהלך הדיון כי "הסגר הופך לבדיחה. לא סגר לייט - אלא סגר יוק". לפי הדיווח, אדלשטיין אמר בדיון: "הציבור שואל מה יהיה אחרי הסגר ואנחנו מדקלמים את התשובה של קטיעת שרשראות הדבקה. אבל אנחנו לא שם". גמזו ביטל את השתתפותו בהצהרת נתניהו הערב, אך לטענתו הביטול אינו נובע מחילוקי דעות ביניהם.

קודם לכן מסר גמזו: "הנחנו להצלחה לסמא את עינינו. לא בנינו את התשתיות הנדרשות בזמן הסגר הראשון. יצאנו מהסגר הראשון במהירות שיא באופן לא אחראי ולא מבוקר. וגם כשהנגיף חזר להכות בנו - בחרנו להתעלם ממנו והגבנו באיטיות ובאופן מסורבל". הוא אף מתח ביקורת על תהליך קבלת ההחלטות ואמר: "בחודשים האחרונים היינו עדים להחלטות חשובות שבוששו להגיע או לא בוצעו באופן מסוד, למנהיגי ציבור שלא בלטו בדוגמה האישית, שלא ראו נכוחה את המצב ולא התעלו מעל הסתכלות צרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ