ישראל נכנסה היום (שישי) בצהריים לסגר כללי. הסגר יימשך לכל הפחות שלושה שבועות ואמור להסתיים ב-11 באוקטובר, בכפוף להערכת מצב התחלואה ואישור הממשלה בעוד כשבועיים. עומסי תנועה מורגשים ברחבי הארץ, בין היתר בנתיבי איילון. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר במהלך ביקור באחד המחסומים שהציבה המשטרה כי הוא "מצפה מהציבור לא לחשוב איך לעקוף את ההגבלות".

תקנות הסגר המלאות

הממשלה אישרה אתמול בבוקר את תקנות הסגר, וועדת החוקה אשררה אותן בערב. אמש סמוך לשעה 23:00 אישרה הממשלה שינוי בתקנות, לפיו הגבלת היציאה מהבית תורחב מ-500 מטרים לקילומטר.

חרף הגבלות התנועה, נקבעו שורה של חריגים המאפשרים לאדם לצאת מביתו מרחק של יותר מקילומטר. בין היתר, מותר לחרוג ממרחק קילומטר מהבית כדי לצאת לעבודה, להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים, לסייע לאדם במצוקה, לקבל טיפול רפואי או פסיכולוגי, לצאת להפגנה או להליך משפטי ולבצע פעילות ספורטיבית יחידנית או ביחד עם בני הבית. על אדם שיתרחק יותר מקילומטר מביתו ללא הצדקה מותרת, יוטל קנס בגובה 500 שקלים.

תקנה נוספת שאישרה הממשלה אוסרת על שהות בביתו של אדם אחר, שלא למטרה מותרת כמו ביצוע עבודה או מתן סיוע חיוני. כמו כן, נאסר לשהות בחוף הים אלא לקיום פעילות ספורטיבית יחידנית, בתנאי שההגעה לחוף נעשית ברגל. גם במקרה זה, עבירה על התקנות תגרור קנס בסך 500 שקלים.

התקהלויות יוגבלו לעד עשרה אנשים במרחב סגור ועד 20 במרחב פתוח, אולם לשרים הובהר כי ההגבלה אינה תקפה בנוגע להפגנות. בתי עסק המקבלים קהל לא יורשו להיפתח, פרט לחנויות מזון, מוצרים לתחזוקת הבית, אופטיקה, פארם, ומוצרי תקשורת ומחשבים, וכן מכבסות ומעבדות לתיקון מוצרים אלקטרוניים. אדם שיפעיל בית עסק שאינו מורשה צפוי לקנס בגובה 5,000 שקלים. מי שיעניק שירות בבית העסק לאדם שאינו עוטה מסכה עלול להיקנס באלף שקלים.

שוטרות בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

עוד נקבע כי מותר להגיע להתפלל במתחם ציבורי רק בתנאי שהוא נמצא בטווח קילומטר מהבית. מספר האנשים שיורשו להיכנס לבית הכנסת בעת ובעונה אחת ייגזר מרמת התחלואה ביישוב ובמספר הפתחים במבנה. 

אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי במצב התחלואה הנוכחי ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את הגבלות הסגר. נתניהו הוסיף בנאומו כי ידון בכך עם הממשלה וכי לא יהסס להטיל עוד הגבלות "אם יש צורך בכך". עוד אמר ראש הממשלה כי "בכל מדינות אירופה פתחו את הכלכלה והתחלואה ירדה, ולכן עכשיו המדינות האלה מטילות הגבלות כולל סגרים מקומיים. אני מעריך שכולן יגיעו להחלטה אם להטיל סגר כללי".

לפי המשטרה, 6,000 שוטרים ואלף חיילים נפרסו כדי לאכוף את ההגבלות. מחסומים הוצבו בחלק מהיציאות מהערים ובצמתים בין-עירוניים מרכזיים, אולם מ"מ המפכ"ל אמר כי מיום שני "באופן טבעי נראה דילול של המחסומים". במשטרה מבהירים כי עיקר האכיפה במהלך הסגר תתמקד בהגבלת התקהלויות. "אפשר לרמות את ההגבלות, אי אפשר לרמות את הנגיף. מי שרוצה להתחכם, יוכל", הודה בכיר במשטרה, "לא רוצה לומר 'פרצות', אבל יש הרבה מאוד הקלות בתקנות".

לפי הבכיר, בערב החג יתושאלו אזרחים במידת הצורך ואם יתברר כי אין הצדקה להימצאותם מחוץ לבית הם יוחזרו למקום מגוריהם ויסתכנו בקבלת קנס של 500 שקלים. לדבריו, המשטרה סומכת על אחריותו של הציבור לציית להגבלות. הוא הוסיף כי ייערכו "תדרוכים לכלל השוטרים כדי שיפעילו את מלוא שיקול הדעת, כי אנחנו בתקופת חגים, לא בתקופת מלחמה. אנחנו לא באים נגד הציבור".

במשטרה מביאים בחשבון מקרים שבהם אזרחים יצאו מביתם לפני כניסת הסגר לתוקף ויבקשו לחזור לאחר מכן. "נצטרך ללבן את הנושא. אין עדיין תשובה מוחלטת ויש ויכוח משפטי", אמר הבכיר. בשלב זה נוטים במשטרה לאפשר לאזרחים שעזבו את ביתם לפני הסגר לחזור אליו ללא מתן קנס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ